Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
NDĖRROI JETĖ ARTISTI I MADH - MBRETI I KOMEDISĖ ITALIANE - ALBERTO SORDI
 
Alberto Sordi, mbreti i komedisė italiane, pas njė sėmundjeje tė rėndė qė e mundoi pėr gjashtė muaj, ndėrroi jetė pak pa i mbushur 83 vjet, nė residencėn  tij nė Romė, ku ishte nėn kujdesin e sė motrės - Amelia. Hapat e parė nė kinematografi i kishte bėrė qė nė moshėn 15 vjeēare dhe ka mbėrritur njė rekord tė mrekullueshėm, duke luajtur nė hiq mė pak se 190 filma. Pėrveē artist i madh dhe regjisor, Sordi ishte i dashur nga kolegėt, nga miqt dhe nga mbarė popullata italiane e edhe nė botė. Sofia Loren: "Sot ėshtė dita mė e trishtueshme e jetės sime". Ai ishte edhe humanitar i madh dhe dashamirės i shqiptarėve e posaēėrisht i Kosovės. Gjatė viteve '90 tė shekullit qė e lamė pas, Sordi nė shtėpinė e tij kishte strehuar plot kosovarė tė ikur nga terrori i pushtuesve serbianė dhe i kishte ndihmuar financiarisht ata dhe familjet e tyre nė Kosovė.
Romė, 25 shkurt 2003 (QIKSH Albeuropa - ENGJĖLL KOLIQI)
     Sot nė mėngjes, tė gjitha massmediat italiane, me dhembje kumtuan lajmin mbi vdekjen e artyistit tė madh, siē e quajtėn - mbret i komedisė italiane - Alberto Sordi. I lindur mė 15 qershor 1920, pas njė sėmundjeje tė rėndė, qė e mundoi plot gjashtė muaj atė dhe tė motrėn Amelia qė kujdesej pėr te, Sordi vdiq mbrėmė nė orėt e pasmesnatės, nė residencėn e tij nė Romė. Artdashėsit dhe mbarė opinioni italian e kanė pėrjetuar rėndė vdekjen e artistit tė madh - tė mbretit tė komedisė.

     Karrierėn e tij artistike e kishte filluar nė moshėn 15 vjeēare dhe qė nė vitet '50 tė shekullit tė kaluar kishte shėnuar suksese tė mėdha nė kupolėn e artistėve tė mėdhe nj italianė dhe botėrorė. I madhi Alberto Sordi nė karrierėn e tij nė kinematografi ka luajtur hiq mė pak se nė 190 filma, ndėr tė cilėt shumė role kryesore. Qė nga viti 1966 pėrveē aktrimit ka ushtruar edhe rolin e regjisorit, duke startuar me mjaft sukses me filmin "Tymi i Londrės". Nuk ka festival tė filmit, ku Sordi nuk ka marrur ēmime tė larta. Ēmimi mė i dashur i tij ishte "Luani i Artė" i Festivalit tė Venedikut.

     Qė nė orėt e hershme tė mėngjesit, mijėra qytetarė tė Romės ia kanė mėsyrė residencės sė tij, pėr t'ia dhėnė nderimet e fundit artistit tė madh - Alberto Sordi-t, atij qė ka nderuar qytetin e Romės dhe mbarė Italinė, me interpretimet e mėdha filmike, me krijimtarinė e madhe tė tij, por edhe me fisnikėrinė dhe dashurinė e vėrtetė pėr mikun dhe pėr njeriun pėrgjithėsisht.  Administrata e Bashkisė sė Romės ka organizuar nė lokalet e komunės ekspozeun e kufomės sė Sordit dhe nderimet e qytetarėve dhe tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve shtetėrore, politike, shoqėrore, kulturore, humanitare.... Varrimi ėshtė shpalur pėr tė enjtėn, me ceremoninė fetare nė Kishėn e Shėn Mėrisė sė Popullit, nė ora 10, pėr tė vazhduar gjithė ditėn me nderime dhe pėrkujtime nga qytetarėt dhe artistėt, nė sheshin e Popullit, nė qendėr tė Romės.
     Nga reagimet dhe dhembja e shumė personaliteteve shtetėrore, politiko-shoqėrore dhe tė jetės kulturore-artistike, shihen vlerat e mėdha tė artistit dhe tė humanistit tė madh - Alberto Sordi-t, i cili ndėrroi jetė pak pa i mbushur 83 vjet. Presidenti i Republikės Carlo Azeglio Ciampi, duke i shprehur ngushllime familjes dhe mbarė popullit italian, ka thėnė se me Sordin Italia krenohet gjithmonė dhe populli ynė ka dhembje tė madhe pėr humbjen e artistit tė madh - tė ambasadorit tonė nė botė. Njeri i vlerave tė mėdha artistike e humanitare - e kanė vlerėsuar shumė personalitete, me rastin e shprhjes sė dhembjes sė madhe, me rastin e vdekjes sė artistit tė madh - Sordi. Kanė shprehur dhembje shumė ministra, kryetarė e sekretar partishė politike, personalitete tė shumė institucioneve shtetėrore, shoqėrore e kulturore-artistike, tė institucioneve e organizatave humanitare... Kryebashkiaku i Romės - Walter Veltroni ka formuar kėshillin pėr varrim, me nderime tė larta shtetėrore e kombėtare, pėr artistin e madh, pėr nderin e kinematografisė  dhe komedisė italiane. Artistja e madhe - Sofia Loren, duke shprehur dhembjen e saj, me rastin e vdekjes sė kolegut Sordi, mdėr tė tjera ka thėnė se sot ėshtė dita mė e trishtueshme e jetės sė saj. Gilles Jacobs - president i Festivalit tė Filmit nė Kan (Cannes) tė Francės, ndėr tė tjera ka thėnė: "Alberto Sordi ishte njė artist shumė i madh nė mesin e tė mėdhenjve, tė njė gjenerate tė shkėlqyeshme".
     Edhe massmediat po i kushtojnė hapsirė tė madhe jetės dhe veprės sė madhe artistike tė Alberto Sordit, i cili ndėrroi jetė sot  Tė gjitha emisionet e sotme informative po hapen me lajmin e kobshėm pėr vdekjen e artistit tė madh dhe po ilustrohen me shumė inserte nga 190 rolet e tij nė kinematografinė italiane dhe tė shumė spektakleve teatrore e televizive.
     Alberto Sordi ishte edhe humanitar i madh. Ai kishte njė simpati tė madhe pėr popullin shqiptar. Duke bashkėpunuar me shoqatat shqiptare nė Romė, ishte njohur mė pėr sė afėrti me realitetin kosovar dhe i ndjente nė shpirt vuajtjet e popullit tė Kosovės nėn terrorin e pushtuesve serbianė. Gjatė viteve '90 tė shekullit qė e lamė pas, shtėpia e tij ishte shndėrruar nė njė strehimore tė kosovarėve. Dhjetėra tė rinj kosovarė janė strehuar me javė e me muaj nė shtėpinė  e artistit tė madh. Ai ishte edhe pjesėmarrės aktiv nė manifestimet e protestat publike tė shqiptarėve, nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės. Sordi ka ndihmuar edhe financiarisht shumė familje nė Kosovė, pėr disa vjet me radhė.

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna