Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
Nė Stubėll tė Karadakut, me mjaft sukses u realizua Manifestimi Tradicional nė pėrkujtim tė Shkollės sė Parė Shqipe nė Kosovė:
 

«TAKIMET E DOM MIKELIT 2002» - suksese, krenari dhe obligime tė reja pėr shkencėtarėt, historianėt, shkrimtarėt, artistėt...

Stubėll (Viti), 24 shtator 2002 (QIKSH Albeuropa, Trepēa.net, Bota Sot, Arbitalia)

Shkruan: ENGJĖLL KOLIQI)

Manifestimi ka filluar tė premten, mė 20 shtator, me orėn letrare tė nxėnėsve tė Shkolės Fillore «Dom Mikel Tarabulluzi» dhe me njė program kulturo-artistik tė fėmijėve, nė bashkėpunim me Shoqėrinė Kulturore Artistike «ZĖRI I KARADAKUT». Juria, ēmimin e parė pėr poezi ia dha nxėnėses sė klasės sė III - Mariana Pera.

Tė shtunėn e 21 shtatorit, qė nė orėt e hershme tė mėngjesit, tė gjitha rrugėt qė hynin nė Stubėll ishin pėrplot me shtegtarė, nga mbarė Kosova e edhe mė gjerė, qė ia kishin mėsyrė kėtij manifestimi. Oborri i Kishės sė Vjetėt (Muze i Shkollės sė Parė Shqipe nė Kosovė) ishte i vogėl pėr t`i nxėnė tė gjithė pjesėmarrėsit, qė ishin disa mijėra - shkencėtarė, profesorė, shkrimtarė, artistė, studentė, punėtorė, nxėnės - burra e gra, pleq e tė rinj.

Programi ka filluar nė ora 10, me Tribunėn shkencore, ku kumtesat e veta i lexuan shkencėtarė profilesh tė ndryshme. Prof. Dr. Shefki Sejdiu ka ligjėruar mbi zanafillėn, lashtėsinė, toponomastikėn dhe zhvillimin historik tė Stubllės; Dr. Izber Hoti ka ndritur shumė aspekte mga jeta dhe veprimtaria shumė e frytshme e patriotit tė kėtyre anėve e luftėtar i palodhshėm pėr Shqipėrinė Etnike - Hysen Tėrpeza; Dr Rexhep Munishi ka trajtuar lojėn e filxhanave nė Trevėn e Karadakut, kurse kumtesėn mbi jetėn dhe veprėn e terrorin komunisty mbi priftin stubllas Dom Dedė Ramaj, qė e kishte pėrgatitur i ndjeri Hysen Matoshi (ka ndėrruar jetė dhjetė ditė para manifestimit) e ka lexuar Prof. Dr. Engjėll Sedaj. Pastaj artisti i mirėnjohur - Lind Bobi ka ekzekutuar pika tė vlefshme muzikore, me kitarė.

Nė ora 11 ka filluar kremtimi i Meshės shenmjte, pėr shpirtin e Dom Mikelit dhe tė tė gjithė pishtarėve tė arsimit kombėtar, udhėhequr nga ipeshkėvi i Kosovės Imzot Mark Sopi, i cili ia ka ftuar tė pranishmit dhe mbarė popullin tonė, qė tė jemi gjithmonė nė frontin e pėrbashkėt tė luftės e tė punės, pėr tė mirėn e kombit dhe tė njerėzimit pėrgjithėsisht. Leximet nė meshė i ka bėrė artisti i mirėnjohur Bislim Muēaj.

Takimet i kanė pėrshėndetur pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės (Ministrisė sė Kulturės), pėrfaqėsues tė pushtetit rajonal tė Gjilanit dhe tė pushtetit komunal tė Vitisė. Kanė pėrshėndetur edhe: pėrfaqėsuesi i Republikės sė Shqipėrisė nė Kosovė - Z. Petraq Pojani, pėrfaqėsues tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės e bashkėluftėtarė tė heroit tonė Agim Ramadani dhe pėrfaqėsues tė Diasporės Shqiptare, nga Gjermania, SHBA-tė, Italia e nga Zvicra. Janė lexuar edhe pėrshėndetjet e dėrguara pėrmes postės elektronike: nga Lidhja Shqiptare nė Botė - dega nė Zvicėr, e nėshkruar nga kryetari Ali Nikoliqi e nga sekretari - Nazmi Jakurti, ajo nga Lidhja Shqiptare nė Botė - dega nė Itali, e nėnshkruar nga kryetari Xhafer Berisha, si dhe pėrshėndetjet e veprimtarėve tė denjė tė Mėrgatės Shqiptare: Vitore Stefa-Leka (Nėnė Tereza e Triestės), Mimoza Ahmeti, Ermira Hoxha, Anila Grori, si dhe pėrshėndetje tė shoqatave shqiptare e Arbėreshe, nga Roma, Kozenca, Firenca, Lecco, Milano e nga vise tė tjera tė Italisė, tė pėrcjellura nga veterani i Mėrgatės Shqiptare nė Itali - Z. Sejdi Jakupi (nga Mushtishti), i cili u falėnderua publikisht. Mirėpo pėrshėndetja qė shkaktoi emocione te tė gjithė tė pranishmit, ishte ajo e veteranit mbi 90 vjeēar tė arsimit tonė - Z. Mehmet Gjevori.

Pastaj manifestimi, qė sivjet shėnoi edhe tre jubile: 90 Vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, 60 Vjetorin e Lindjes sė kryepoetit kosovar Ali Podrimja dhe 30 Vjetorin e botimit tė librit tė parė poetik (Gallatea) tė shkrimtarit stubllas - Isak Ahmeti, ka vazhduar me Orėn e Madhe Letrare, qė tashmė ėshtė tradicionale dhe mbahet nėn emrin e Heroit tonė - Agim Ramadani. Nė kėtė orė letrare, poezitė e tyre i kanė lexuar kėta poetė: Agim Gjakova, Ibreahim Kadriu, Sali Bashota, Haxhi Vokshi, Zejnullah Halili, Milaim Zariqi, Gjon Gjergjaj, Zanita Halimi, Miradije Ramiqi, Demir Behluli, Ramadan Mehmeti, Fatime Ahmeti, Sabit Rrustemi, Vilson Culaj, Veli Veliu, Aziz Mustafa, Xhevat Emėrllahu, Zana Pira, Fatos Rushiti, Frrok Kristaj, Hida Halimi, Rabie Hoxha, Jusuf Lushtaku, Naime Beqiraj, Marie Nikolla dhe Engjėll Koliqi. Meqė tė gjitha poezitė ishin tė mira, juria (Ali Podrimja, Sarė Gjergji e Pren Buzhala) e pati vėshtirė t`i shpallė mė tė mirat, mirėpo - megjithatė me meritė - Ēmimin AGIM RAMADANI ua dha poetėve Sali Bashota (300 Euro) e Agim Gjakova (200 Euro). Kėshilli Organizativ i Takimeve tė Dom Mikelit, me rastin e 60 Vjetorit tė lindjes, poetit Ali Podrimja ia ka dhėnė njė ēmim special, me vlerė - 500 Euro, ndėrkaq poezi nga kryepoeti ka recituar artisti Bislim Muēaj. Isak Ahmeti ka lexuar poezinė "Gallatae", nga libri me tė njėjtin titull, i botuar 30 vjet mė parė (1972).

Programin kulruro-artistik e ka hapur SHKA "ZĖRI I KARADAKUT" nga Stublla, me njė kėngė kushtuar Shenjtėreshės Sonė - Gonxhe Bojaxhiu // Nėna Tereze dhe me njė potpuri kėngėsh popullore. Pastaj e Madhja Shkurte Fejza i ka emocionuar tė pranishmit me kėngėt pėr heronjt tanė legjendarė (Adem Jashari e Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu). Pastaj ka kėnduar kėngėtari i mirėnjohur Naim Abazi e nė fund - me dy kėngė janė pasraqitur anėtarėt e Ansamblit "GURRA" nga Gjilani, tė cilėt kanė vazhduar me njė seri vallesh popullore, duke i bėrė kėshtu qindėra tė pranishėm tė vallėzojnė sė bashku.

Nė fund, pėr tė gjithė tė pranishmit ėshtė organizuar njė koktej freskues.

Manifestimin tradicional "Takimet e Dom Mikelit 2002" e kanė pėrcjellur dhjetėra redaksi tė massmediave elektronike dhe tė shkruara. Radiotelevizioni i Kosovės "RTK", Radiotelevizioni 21 "RTV21" dhe Radiotelevizioni Iliria "RTI" nga Vitia kanė dhėnė emisione speciale kushtuar kėtyre takimeve, pėr tė cilat ka shkruar pothuajse i gjithė shtypi nė Kosovė e mė gjerė.

Kėshilli Organizativ ka falėnderuar pėrzemėrsisht Shėrbimin Policor tė Kosovės, pėr ndihmėn e madhe nė zhvillimin normal tė manifestimit.

priru / torna