Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

EDHE NJĖ TRAGJEDI SHQIPTARE NĖ KANALIN E OTRANTOS:

 
GJASHTĖ TĖ VDEKUR E KATĖR TĖ ZHDUKUR
 
Nė mesin e tė mbijetuarve tė shpėtuar, edhe dy skafistėt e barkės gomone tė mbėrritur nga Vlora. Tė shpėtuarit - me lėndime tė lehta e tė rėnda trupore, po mjekohen nė spitalet e Lecce-s dhe tė Galatina-s. Edhe me rastin e kėsaj tragjedie nuk mund tė mos shtrohen pyetjet: Deri kur do tė luhet me jetė njerėzish?! Shtetin Shqiptar, e udhėheq Qeveria apo Mafia?! A ka me tė vėrtetė shtet nė Shqipėri?!
 
Skuadrat shpėtimtare nė akcionin e shpėtimit
Romė, 11 mars 2002 (QIKSH Albeuropa - E. KOLIQI & A. GRORI)
     Edhe njė tragjedi shqiptare ka ndodhur sot nė Kanalin e Otrantos. Edhe kėsaj radhe viktima janė tė pashpresėt, tė cilėt nė kėrkim tė njė jete mė tė mirė, jetėn e tyre ua kanė besuar bandave tė pamėshirė, bandave mafioze, tė cilėt tė lidhur me qeveritarėt e korruptuar tė Tiranės, po luajnė me jetėra njerėzish.
     Siē kanė njoftuar agjencitė e lajmeve, njė barkė gomone, e nisur nga Vlora, nė orėt e mėngjesit, nga deti i trazuar - nė forcėn 7, ka pėsuar havari dhe ka filluar tė fundoset. Dikush nga ata nė kėrkim tė shpresės, apo mbase edhe njėri nga skafistėt, pėrmes telefonit ēellular, ka lajmėruar pjesėtarėt e policisė italiane nė Vlorė se barka po fundoset e njerėzit po mbyten. ata kanė alarmuar skuadrat shpėtimtare, tė cilėt menjėherė kanė ndėrmarrur operacionin urgjent tė shpėtimit. Skuadrat shpėtimtare, rreth 20 milja nė verilindje tė Otrantos kanė shpėtuar 22 tė mbijetuar nga tragjedia, i kanė transportuar me helikopterė dhe i kanė shtruar nė spitale, nė Lecce dhe nė Galatina. Gjashtė tė tjerė - tė lidhur pėr barke, janė gjetur tė vdekur. Mediat italiane, duke u bazuar nė dėshmitė e tė mbijetuarve nga tragjedia, flasin e dhe pėr katėr tė tjerė - tė zhdukur. Nė telekronikat televizive italiane thuhet se viktimat e tragjedisė sė sotme tė Otrantos janė kosovarė. Ndėr tė mbijetuarit e shtruar nė spital ka edhe tė lėnduar rėndė, me rrezik jete - thuhet nė raportet e agjencive tė lajmeve. Tė shtrirė nė spital janė edhe dy skafistėt e barkės qė mori jetėra njerėzish.
     Edhe me kėtė rast, nuk mund tė tejkalohet dhembja, pa pyetjet: Deri kur do tė luhet e do tė tregtohet me jetėra njerėzish tė shkretė, tė cilėt nė kėrkim tė shpresės pėr jetė, jetėn e tyre ua besojnė bandave mafioze tė pamėshirshme?! Athua shtetin Shqiptar e udhėheq Qeveria, apo Mafia?! A ka nė tė vėrtetė shtet nė Shqipėri?!

priru / torna