Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

NĖ FIRENCĖ, ME DINJITET E RESPEKT, U SHĖNUA 20-VJETORI I VRASJES MIZORE TĖ BIJVE TĖ DEVOTSHĖM TĖ KOMBIT - JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA E KADRI ZEKA

            Firencė, 17 janar 2002. Shoqatat shqiptare tė Krahinės sė Toskanės nė Itali, me njė tubim dinjitoz e me respekt tė posaēėm, kanė shėnuar 20-Vjetorin e vrasjes mizore tė bijve tė devotshėm tė kombit – Jusuf e Bardhosh Gėrvalla e Kadri Zeka. Nė tubimin pėrkujtues, pėrveē anėtarėve tė tė tri shoqatave shqiptare tė Firencės dhe tė degėve tė tyre nga Arezzo e nga Siena, kanė qenė tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė shumė shoqatave shqiptare nga krahinat tjera tė Italisė.

            Pėr jetėn dhe veprėn e pavdekshme tė dėshmorėve ka folur Z. Xhafer Berisha – kryetar i shoqatės mikpritėse «KOSOVA» e kryetar i Lidhjes Shqiptare nė Itali. Tubimi ėshtė mbyllur me recitime nga veprimtaria latrare e dėshmorėve.

 

KRYETARI I LIDHJES SHQIPTARE NĖ ITALI I KĖRKON QEVERISĖ SĖ ROMĖS LEGALIZIMIN E TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVE QĖ NDODHEN AKTUALISHT NĖ ITALI DHE KANĖ TĖ SIGURUAR NJĖ PUNĖ E STREHIMIN

            Firencė, 18 janar 2002. Sot, permes njė emisioni tė drejtėpėrdrejtė, transmetuar nga Radio RAI dhe nga shumė radio lokale tė Krahinės sė Toskanės, kryetari i Lidhjes Shqiptare nė Itali – Z. Xhafer Berisha i ėshtė drejtuar Qeverisė sė Italisė me njė kėrkesė urgjente, pėr legalizimin e tė gjithė shqiptarėve klandestinė tė cilėt ia kanė dalur ta sigurojnė njė vend pune dhe strehimin nė kėtė shtet, duke i pajisur me lejeqėndrim dhe me dokumentacion pune nė Itali. Kėrkesėn e tij Z. Berisha e ka arsyetuar me faktin se ata qė kanė ardhur dhe kanė siguruar njė punė e strehimin, edhepse klandestinė – tashmė kanė krijuar njė bazė dhe janė aftėsuar e adaptuar nė rrethanat dhe kushtet e punės dhe tė jetės kėtu, flasin italisht dhe nė njėfarė mase edhe janė integruar nė shoqėrinė italiane. Kjo kėrkesė ėshtė bėrė nė prag tė miratimit pėrfundimtar tė Ligjit mbi Emigracionin nė Itali, tė pėrgatitur nga Kėshilli i Ministrave e nė procedurat pėrfundimtare nė parlament dhe nė presidencėn e Republikės.

priru / torna