ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
ARBITALIA presenta

KOSOVA

di Pino Cacozza (Zef Kakoca)

 

Ajri qė po mė shkunden trupin aq fort

mė sjell tėrbimin e tokės sate malore,

o Kosovė, e shfrytėzuar, e pushtuar me tort,

po, mbrenda, e vluar krenare dhe shėrore.

 

Biltė e tua, armė nė dorė, kėrkojnė drejtėsi,

studentė dhe minatorė, shqiponja puntore,

rivendikojnė liri e nder, pa puxherėsi,

si popull me njėsi kombėtare e gjuhėsore.

 

Era po mė heq gjurma kėpucave tė huaja,

rrėkimi i tankave qė tė mbajnė helmore,

si bunker-varr, midis ulqeve politikantė.

 

Dhe pres akoma, bregdetar, orė e muaj,

lajmet e shkrehjes sė bombave mbinjerzore,

qė tė japin dritė e lumturi, veēantė.

 

(nga Zef Kakoca, Pėr Kosovėn e lirė, 1989, Shėn Mitėr Koronė)

priru / torna