ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

I PĖRJETSHĖM KUJTIMI I TIJ NDĖR NE

Gjergji vdiq, ai ndėrroi jetė e s’ėshtė mė me ne. E patėm si mik,  bir e  vėlla. Fjala e tij ish  e hapėt, e feksme  e pa dredhi. I  ndjemi lidhej si urdh me gjithnjeri e gjithė e nderonin pėr sjelljen e tij bujare. Mori pjesė te shfaqje teatrale tė ndryshme  nė rolin e kopilit e tė plakut e nė tė gjitha u pa mirė ndjeshmėria e tij  prej aktori  me hir. Tė paharrueshme janė edhe ditėt e tė lidhurave (carnevale) ku po mori pjesė si figurė kryesore. Ai duhet kujtuar edhe pėr durimin ē’pati kur, nė mbyllje tė gjellės, qėndroi  vetėm ndėr  ngushtje e dhėmbje.Gjergji vdiq, njė arbėresh, njė gjiton i butė e pėrherė i pafat. Po e shoh mbi mal te filmi ‘Fshehtėsi shteti’, atje lart ku po lulėzojnė spartat dhe  fryma e erės na ngjall besėn nė zgjimin  nga gjumi i varrit ndėr  fėllin’jet  e milimangave.

I pėrjetshėm kujtimi i tij  ndėr  ne.

Zef Schirņ


Sa i bukur ish moi i Majit!

Tė derdhej zėri

nga honi i shpirtit tė motit

e muzika menjėherė

atė natė

rrėz maleve me emra arabė.

Ti Gjergj,

frymė mbi pentagram yjor

e Pjetri

jerm muzikor i stilizuar,

tė dy priftra hyjnish,

mė sollėt dora-dora

ndėr shkretėtirat e pėrgjėrimit

ku janė tė pakėta

trėndafilet pa tė djegura.

Ende falėnderime.

      

 

 

Com’era bello il  mese di maggio!

Ti  usciva la voce

dal fondo dell’anima e del tempo

e la musica insieme

quella notte

sotto le montagne dai nomi arabi.

Giorgio,

zefiro sul pentagramma astrale,

e Pietro,

delirio melico stilizzato,

entrambi sacerdoti di numi,

mi conduceste per mano

nei deserti della nostalgia

dove rare sono

le rose non bruciate.

Ancora grazie. 

 

San Basile (Cs), 8 prill ‘08

Mario Bellizzi


Ditė tė glata Vėllezėrve, Motrave e Familjes.

Horė., 8 prill  ‘08

Miqtė e Radhoi

priru / torna