Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

 

 

 

“Albania Day” njė tjetėr sukses nė Rimini

Shoqata italo – shqiptare e Riminit (http://digilander.libero.it/italbarimini/) , si ēdo vit festoi festėn e Flamurit dhe tė Ēlirimit. Festa u organizua nė sallėn e kongreseve tė njė hoteli me 4 yje pranė detit ndėrmjet Riminit dhe Riēones. Pjesmarrja ishte e madhe falė reklamimit nė gjithė Italinė nėpėrmjet gazetės “Bota Shqiptare” dhe me anė tė disa spoteve nė “Top Channel”.

Nė Koncert morėn pjesė artistė me famė si Eli Fara, Bleona Qerreti, Artiola Toska, Met Bega, Mariana Kondi dhe Silvana Braēe. Ishte i pranishėm edhe Kryetari i Komunės sė Riminit, Dokt. Alberto Ravaioli, i cili na nderoi edhe me njė pėrshėndetje para publikut duke folur pėr integrimin e komunitetit shqiptar nė Itali, vlerėsimin e kulturės shqiptare dhe bashkėjetesėn me vendasit.

Gjithmonė e mė shumė, komuniteti shqiptarė ka nevojė pėr organizime tė tilla. Janė momente tė vetme ku mund tė mblidhemi, tė festojmė dhe tė pėrkujtojmė se sa bukur ia kaluam.

Agron Ēeka

priru / torna