Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

 

 

 

Shkolla e parė shqipe nė Rimini

Njė nga pikat kryesore tė shėnuara nė Statusin e shoqatės “Miqėsia” tė Riminit, ėshtė realizimi i njė shkolle shqipe. Mbas disa vitesh pune dhe bashkėpunimi me Komunėn e Riminit, kemi arritur tė krijojmė njė shkollė shqipe pėr fėmijėt shqiptarė. E konsiderojmė njė akt tė domosdoshėm mbasi kemi shikuar se shumė familje nuk u mėsojnė fėmijėve gjuhėn shqipe pėr mungesė kohe dhe kompetencash. Nė shkollėn shqip tė Riminit do jenė mėsues profesionist qė kanė ushtruar zanatin me vite nė Shqipėri dhe do u mėsohet fėmijėve: gjuhė, histori, gjeografi, muzikė, kulturė, etj. Shkolla do jetė falas pėr nxėnėsit. Pėr realizimin e kėsaj shkolle, Shoqata “Miqėsia” ka bashkėpunuar me Komunėn e Riminit, Ambasadėn Shqiptare nė Romė dhe Ministrinė e Arsimit nė Shqipėri. Shkolla do zhvillohet nė qendėr tė Riminit pėrballė Kuesturės nė “Casa dell’Intercultura”.

Ndėrkohė, kanė filluar regjistrimet dhe ka akoma vende tė lira. Pėr informacione: Cell. 3288242322 (Presidenti i Shoqatės Agron Ēeka). Ose: http://digilander.libero.it/italbarimini/.

Agron Ēeka

priru / torna