Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
(Botuar ne "Bota shqiptare", ITALI.)

 

DIASPORA E RE SHQIPTARE

 

“Pushtimi” i ambasadave, ikjet masive nė kufi, eksodet biblike me anije, largimet nė pėrgjithėsi, qė pasuan rėnien e regjimit totalitar shqiptar nė fillim tė viteve ’90, shėnuan edhe zanafillėn e formimit tė diasporės sė re shqiptare. Kjo diasporė erdhi duke i pėrvijuar gjithnjė e mė qartė konturet e veta gjatė viteve tė demokracisė, kur emigrimi drejt vendeve perėndimore i ndryshoi modalitetet e veta por kurrsesi nuk u shua.

Aktualisht pothuajse 800 mijė shqiptarė banojnė jashtė truallit tė shtetit tė tyre. Njė numėr i konsiderueshėm, sidomos po tė kemi parasysh se pėrbėjnė gati njė tė katėrtėn e popullsisė sė Shqipėrisė dhe se emigrimi i shqiptarėve u verifikua nė njė periudhė kohore relativisht tė shkurtėr.

Mjaftojnė kėto dy konstatime pėr tė na autorizuar – tė paktėn nga ana sasiore – pėrdorimin e njė termi ende tė pakristalizuar mirė siē ėshtė ai i diasporės. Ndryshe nga koncepti fillestar i diasporės, qė kishte tė bėnte me shpėrnguljen nga vendi i vet dhe shpėrndarjen jo tė vullnetshme tė njė populli nė tė gjithė botėn, koncepti i ri i referohet formave tė reja tė lėvizjeve tė njerėzve. Diasporat e reja ndryshojnė nga ato klasiket (si p.sh. diaspora e hebrenjve) sepse nuk shkaktohen vetėm nga dėbimet, luftėrat apo nga katastrofa tė tjera. Epoka e sotme e globalizimit karakterizohet nga lėvizje e madhe e njerėzve, tė cilėt shpėrngulen nga njė vend nė tjetrin pėr arsye tė ndryshme: pėr punė, pėr tregti, pėr studime, etj.

 

Pėrqasja midis emigrimit tė arbėreshėve dhe tė shqiptarėve tė sotėm e nxjerr mė mirė nė pah dallesėn midis dy diasporave shqiptare. Ikja nga vendi ėshtė gjithnjė traumatike, mirėpo arsyet e largimit tė arbėreshėve drejt Italisė (pas pushtimit otoman) nuk mund tė barazohen me arsyet qė i shtyjnė shqiptarėt e sotėm ta lėnė vendin e tyre. Lėvizshmėria nė ditėt tona nga njė anė pėrbėn njė karakteristikė strukturore tė shoqėrisė – edhe pėr faktin se si pėrceptohet sot dukuria e mėrgimit –, nga ana tjetėr ka njė komponent jo tė detyrueshėm, ose mė mirė relativisht tė detyrueshėm. Duhet shtuar se emigracioni (imigracioni po qe se shihet nga kahu tjetėr) ėshtė dukuri themelore edhe pėr shoqėritė post-industrialiste perėndimore, tė cilat shfaqin disa faktorė tėrheqės qė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė pėrcaktimin e flukseve emigruese. Ka plot shqiptarė qė vendosin tė emigrojnė thjesht sepse duan tė pėrmirėsojnė nivelin e tyre tė jetesės; ose sepse gjejnė jashtė shtetit njė punė me tė ardhura mė tė mira se sa ofron vendi i tyre. Nė kėtė kėndvėshtrim ikja ėshtė edhe njė zgjedhje, ēka nuk mund tė pohohet pėr ata qė e lėnė vendin pėr bukėn e gojės ose pėr arsye tė tjera detyruese. Pikėrisht bashkėjetesa e kėtyre tipareve e bėn konceptin e diasporės sė sotme cilėsisht tė ndryshme nga koncepti i dikurshėm, i cili intrensikisht pėrbante idenė e dhunės si shtysė pėr largimin nga trojet zanafillore.

 

Diaspora si term, veēanėrisht kur pėrdoret me cilėsorin etnik, p.sh. kur thuhet “diaspora shqiptare”, ka njė tendencė pėrgjithėsuese e totalizuese, qė i detyrohet origjinės sė pėrbashkėt, kujtesės kolektive dhe sidomos historisė sė saj tė shkurtėr. Kjo e fundit, pra fakti qė emigracioni shqiptar si dukuri ka jo mė shumė se 14 vjet jetė, bėn qė kujtesa kolektive pėr vendin dhe identitetin tė jetė disi e unifikuar. Kompaktėsia e konceptit “diaspora shqiptare” varet edhe nga efekti ngjizės dhe homogjenizues i mjeteve tė kumtimit masiv, tė cilat, si rrjedhim i zhvillimeve teknologjike tė viteve tė fundit, mund t’i arrijnė (pra t’i furnizojnė kulturalisht) emigrantėt shqiptarė kudo qė ndodhen. Pėrndryshe, diaspora shqiptare ėshtė njė pėrcaktim i pėrshtatshėm vetėm nė disa kontekste tė caktuara, sepse brenda saj nyjtohen tipare shpeshherė thelbėsisht dallimore. Nė kėtė kuptim faktori gjeografik paraqitet si njė nga nėnkategorizuesit mė tė efektshėm tė diasporės sė re shqiptare. Emigrantėt shqiptarė nė Greqi p.sh. pėrbėjnė njė bashkėsi me karakteristika tė ndryshme nga bashkėatdhetarėt e tyre qė banojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Dallesat pėrcaktohen kryesisht nga marrėdhėniet me vendet pritėse, por edhe nga organizimi, proēeset identitare, largėsia nga vendlindja, etj. Nga kjo pikėpamje diaspora shqiptare duhet pėrdorur mė mirė nė shumės se sa nė njėjės.

 

Zakonisht koncepti “diasporė” nėnkupton njė bashkėsi etnike tė ndėrtuar nė njė periudhė kohore tė mesme e tė gjatė. Nga kjo pikėpamje (kohore) mund tė flitet mė shumė pėr njė diasporizim tė emigracionit shqiptar, pra pėr njė proēes nė evoluim e sipėr, se sa pėr njė dukuri tė mbyllur pėrfundimisht; ky saktėsim, ndoshta pėr praktikėn i tepruar, merr vlerė mė shumė nė rastin e diasporės shqiptare qė vazhdon t’a shtojė nivelin e vet sasior me “prurje” tė reja nga atdheu.

Diaspora shqiptare, gjatė historisė sė saj, ka pėsuar njė “frakturė” pėrfundimtare, siē ishte ndėrprerja e dukurisė sė emigracionit gjatė viteve tė regjimit komunist. Kjo vėrtet e bėn mė tė lehtė dallimin midis “rrathėve” kronologjikė tė trungut tė diasporės shqiptare, por edhe dėshmon pėr njė thyerje tė pakthyeshme tė komunikimit fiziologjik ndėrmjet tokės amė dhe diasporės.

Nė pėrgjithėsi komunikimi ndėrmjet Shqipėrisė dhe diasporės (tė paktėn me njė pjesė tė saj) nuk u ndėrpre asnjėherė, megjithėse iu nėnshtrua kontrollit tė rreptė politik dhe interpretimit ideologjik tė leverdisshėm pėr pushtetin e asaj kohe. Aktualisht modalitetet e komunikimit tė diasporės sė re me vendin e origjinės janė kryekėput tė ndryshme. Pėrveē mjeteve kanė ndryshuar gjithashtu rrėnjėsisht filtrat e kanaleve tė komunikimit dhe kodet komunikuese.

 

Diaspora e re shqiptare ka zhvilluar dhe po zhvillon njė farė idealizimi ndaj tokės nga e cila e ka prejardhjen; njė proēes i natyrshėm pėr ēdo diasporė, i natyrshėm nė kuptimin e normalitetit tė njė dukurie bashkėudhėtare e proēeseve identitare tė mėrgimtarit. Mirėpo tek diaspora e sotme shqiptare ky idealizim po pėrftohet nga njė alkimi ndjenjash sa interesante aq dhe e ndėrlikuar, qė lindin dhe reagojnė nė njė “pruvetė” globale krejtėsisht tė ndryshme nga ajo e sė kaluarės. Jo i parėndėsishėm ėshtė nė kėtė rast ideja e “largėsisė”, e cila ėshtė relativizuar shumė vitet e fundit. Largėsia gjeografike (hapėsinore) ka pėsuar njė shkurtim real. Mjetet e reja tė transportit e sjellin atdheun mė afėr: nė qoftė se dikur Shqipėria ishte muaj tė tėrė larg po tė shikohej nga Amerika, sot ajo ėshtė vetėm disa orė fluturimi afėr. Dendėsimi i komunikimeve ka bėrė qė largėsia e perceptuar tė jetė edhe mė e vogėl, nė atė masė qė nuk ndėrveprojnė faktorė tė tjerė individualė e tė veēantė. Shqipėria, vendi i origjinės, ndihet mė afėr nga emigrantėt, sepse “potencialisht” ėshtė mė afėr. Nė fakt ėndrra e kthimit mund tė mbetet gjithnjė ėndėrr, por “potencialisht” ajo mund tė realizohet brenda pak orėve, koha e mjaftueshme pėr tė kaluar nga njė agjenci fluturimi dhe pėr tė pėrgatitur valixhet. Mirėpo gjithkush e di se projekti i kthimit pėrfundimtar nuk ėshtė aq i lehtė pėr t’u realizuar, megjithė rrugėdaljet sa “virtuale” aq edhe ngushėllimtare tė teknologjisė aktuale. Diaspora, si njė bashkėsi njerėzish qė vetėkonceptohet si grup, vepron pėr pėrmbushjen e ėndrrės sė kthimit. Nė kėtė pikė nuk mund tė thuhet se diaspora shqiptare ka arritur ndonjė stad organizimi tė njė farė niveli pėr tė mbėshtetur projektin e kthimit tė anėtarėve tė saj. Kjo ndoshta pėr shkak tė moshės sė saj tė re, kushteve ekonomiko-shoqėrore nė Shqipėri dhe vėshtirėsive organizative, tė cilat ndikojnė, midis tė tjerash, edhe nė shtjellimin dhe konkretizimin e solidaritetit midis emigrantėve shqiptarė. Deri tani shembujt nė kėtė drejtim janė tė njė karakteri sporadik dhe jokoherent, megjithėse ndjenja e solidaritetit mbetet njė ndjenjė e pranishme dhe e fuqishme.

 

Diaspora e re shqiptare, me sa duket, ka adoptuar njė strategji integruese qė shkon pėrtej ndarjeve komunitariste qė janė verifikuar nė disa shoqėri multikulturale perėndimore. Ky aspekt ka nevojė pėr hulumtime tė mėtejshme pėr tė kuptuar mė mirė nėse kemi tė bėjmė me reagime kontingjente dhe kontekstuale, apo bėhet fjalė pėr njė lloj strategjie qė e ka “ADN” nė kulturėn shqiptare. Nga ana tjetėr e ardhmja do tė na tregojė se si do ta pėrballojė diaspora e re shqiptare trysninė e asimilimit nė vendet pritėse (kryesisht brezat e dyta dhe tė treta) dhe se si do ta konceptojė e riprodhojė vetveten nė kapėrcyell tė dy pllakave tė mėdha tektonike tė epokės sonė: globalizmit dhe lokalizmit. Nga ēdo pėrplasje, tektonike ose jo, ēlirohet energji: diasporės shqiptare i mjafton tė kuptojė mėnyrėn se si ta shfrytėzojė e ta kanalizojė kėtė energji tė madhe, mekanizmin e sė cilės ajo e kupton vetvetiu, falė pozicionit tė saj strategjik, i qėnies jo vetėm “edhe kėtu” “edhe atje”, por edhe “MIDIS”.

 

Rando Devole

priru / torna