Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

"JAM ILIR, JAM SHQIPTAR"
U ZHVILLUA MADHESHTOR SA DHE VETE MADHESHTIA SHQIPTARE

L'IMPONENTE MAUSOLEO DI RE GENZIO A GUBBIO (ITA)
Alto m. 9 e stanza seplocrale di m. 6,30 x 4,72
La tomba all'interno č magnificamente conservata


Eventi panshqiptar i vitit ne Itali me teme " Jam ilir, jam shqiptar ", u konkretizua furishem diten e shenuar te 28 Nentorit. Enderra e te gjithe shqiptareve te Italise per te festuar sebashku, te ardhur nga zona te ndryshme gjeografike te Shqiperise etnike (nga Cameria ne Kosove duke kaluar permes Rep. se Shqiperise) e te Italise (nga Piemonte ne Sicili), u be realitet. Mijera shqiptar duke sfiduar temperaturen e ulet (vetem 1° mbi zero) dhe mjergullen e dendur qe mbulonte rruget dhe shtigjet qe shpinin ne qytetin malor Gubbio, mbushen me entuziasmin dhe harene e tyre piacen perballe muzoleut madheshtor te sovranit tone te lashtesise, mbretit Gent.  Muzika shqiptare buqiti per ore te tera ne Gubbio e mbi varrin e mbretit Gent valezoi magjishem flamuri yne me shqipen dykrenore.   Padyshim qe per te gjithe sa ndodhi ne Gubbio si dhe per vlerat e pakrahasueshme qe merr nje event i tille prane muzoleut te mbretit tone iliro-shqiptar te vdekur 2150 vjet perpara,  28 Nentori i 2004-s do te hyje ne analet e historise se kombit tone si dita e bashkim-vllazerimit mbarekombetar dhe e identitetit te forte nacional. Duke pasur parasyshe, kete domethenije te forte kombetare qe ngjall rievokimi i historise tone antike aq sa dhe vete jeta ne kete kontinent si ne zemrat tona ashtu dhe ne syte e botes, " Lidhja nacionale e shoqatave shqiptare dhe arberesh ne Itali" impenjohet ta kremtoje nga viti ne vit 28 Nentorin, ne po te njejtin vend qe per nga vlerat dhe dometheniet historike nuk ka krahasim me nje te dyte.

Zyra e shtypit informacionit dhe maredhenieve me publikun te "Lidhjes nacionale shqiptare ne Itali".

www.legaalbanese.com  

info@legaalbanese.com

priru / torna