Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
 

LIBRI I MARIN BARLETIT I VITIT 1554 NE SHITJE

 

Shitet libri shume i vjeter, perkatesisht libri "Historia e Skenderbeut" e Marin Barletit. Viti i botimit eshte 1554. Vendi i botimit eshte Venediku. Pra nje vit para botimit te Mesharit te Gjon Buzukut eshte Historia e Skenderbeut e shkruar nga Marin Barletit qe eshte ne shitje. Eshte ne gjunen italiane dhe eshte shume mire i ruajtur. Libri eshte i trasheguar familjarisht. Nese ndokush mendon se ka interes mund te lajmrohet ne kete email: libri1554@yahoo.com

 

Cmimi nuk eshte edhe aq i mire, sepse ky eshte libri me i vjeter qe eshte ne duar te shqiptareve dhe per kete arsye eshte nje gje shume shume e rralle. Sa per informim, nese keni lexuar veres se kaluar ne gazeten Kohen ditore, nje liber i te njejtit autor edhe me i ri se ky, eshte shitur brenda nje kohe shume te shkurter ne Prishtine per 10 mije dollare dhe qe ministria e arsimit te Kosoves nuk e ka blere per shkak te kohes (sipas ketij shkrimi te publikuar ne veren e kaluar).  Pra, kush ia din vleren e din cmimi nuk luan asnje rol.

 

Agron Krasniqi

priru / torna