Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

SHOQATA ITALO – SHQIPTARE “MIQESIA” ONLUS NE RIMINI

VIA CARCANO, 11 – 47900 RIMINI

WEB: http://digilander.libero.it/italbarimini/ EMAIL: italbarimini@libero.it

Cell. 3288242322 (Presidenti: Inxh. Agron Ceka)

 

 

KOMUNIKIM SHTYPI

 

Pershendetje,

ju shkruaj per t’ju informuar mbi nje aktivittet kulturor qe organizojme ne Rimini (Itali).

 

Shoqata italo – shqiptare “Miqesia” Onlus e Riminit, me rastin e festave te Nentorit, si cdo vit, ftojme artiste famoze nga Shqiperia dhe organizojme koncerte ku marrin pjese jo vetem shqiptare nga Rimini, por edhe nga qytetet perreth. Mundohemi te sjellim me afer Shqiperine dhe ne te njejton kohe, edhe italianet qe na ndjekin, na njohin me nga afer dhe surprizohen per kulturen dhe kapacitetet tona. Keshtu ndihmojme bashkejetesen.

Nder aktivitete te tjera qe organizojme jane: Shkolle Shqipe per femijet shqiptare ne Rimini (gjuhe, histori, gjeografi, muzike, kulture, etj.), Skuader futbolli me lojtare shqiptare dhe marrim pjese ne nje kampionat lokal, Qender Informimi dhe Ndihme falas per Emigrantet Shqiptare, etj.

 

 

Koncerti organizohet me 21 nentor, ora 16,00 ne Hotel 4 yje “Centro Internazionale Congressi Le Conchiglie” prane Plazhit Rimini-Riccione.

(Nga Autostrada A14, dalja ne Rimini Sud dhe ndiqni “Aeroporto”, sapo te kaloni Aeroportin (200 m) kthehuni majtas drejt detit dhe ne fund te rruges do gjeni nje “rotonda” dhe xhironi djathtas. Ecni akoma 300m dhe djathtas gjindet Hoteli.

Ose, nese vini me tren, mund te merrni autobuzin N°11 tek Stacioni i Trenit me drejtim Riccione, per 15 minuta jeni para Hotelit).

 

Jane te ftuar artistet: Eli Fara, Gili, Bleona Qerreti, Met Bega, Mariana Kondi dhe prezantuesja Silvana Braēe.

Jane te ftuar nderi: Kryetari i Komunes se Riminit Dokt. Alberto Ravaioli dhe Konsulli i Ambasades Shqiptare ne Rome, Z. Bujar Hakrama te cilet do pershendesin publikun.

 

Per informacione te metejshme dhe prenotim:

Presidenti i Shoqates

Agron Ēeka

 

Cell. 0039 3288242322

Email: agronceka@libero.it

Web: http://digilander.libero.it/italbarimini/

priru / torna