Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
 

AKTIVITETE ARTISTIKE NE VIENE

Te dashur miq e dashamires te artit,

te enjten ne oren 19. ne sallat e qendres rumune te artit e kultures ne Viene u organisua hapja e ekspozites "fqinjet-arti i tyre" me punime ne pikture dhe grafike te artisteve alexandru bilc-rumania, edmond dumi-shqiperia, erwin hafner-austria, fatmir velaj-shqiperia/austria, hamo cavrk-kroacia, klaus joachim keller-gjermania, valentina koleva-bullgaria, organisuar nga forum weltoffen.po ju nis disa foto nga aktiviti. ky aktivitet ishte nje paraqitje e vogel e expozites "good morning, balkan" qe forum weltoffen do te organisoj nga 24.06-06.09.2004 ne museumin kombetar te rumanise ne bukuresht.

 
Per informacion dua t'ju lajmeroj se aktiviteti tjeter i forum weltoffen eshte ne daten 15 mars.
"Art nga Maqedonia" quhet ky aktivitet dhe eshte nje ekspozite me piktura dhe grafika te artisteve nga maqedonia te te gjthave gruppeve etnike.gjithashtu do te kete dhe muzike si dhe buffet nga Maqedonia.
artistet jane:
Flora Emurlai - akademia e arteve ne tirane dhe universiteti i arteve te applikuara ne Vienne
Denis Tenev - akademia e arteve ne shkup
Reshat Ameti - prof. ne universitetin e shkupit dhe te tetoves
Ibrahim Bedi - prof. ne akademine e arteve ne shkup
Goce Buzhurski.- keshilletar i ministrit te kultures ne shkup.
kurator : Fatmir Velaj
Fatmir Velaj

 

Ekspozita eshte nen patronancen e shefit te paktit te stabilitetit dr. erhard busek
 
Ky aktivitet do te zhvillohet ne bashkepunim me IDM - Instituti per Danubin dhe Evropen Qendrore dhe do te jete mbyllja e nje symposiumi mbi gjendjen politike ne Maqedoni
 
Pershendetje

priru / torna