Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

“PROFESIONISTĖ NĖ  TURIZĖM”

Program 3 mujor Trajnimi:

bullet

Njohuri bazė tė industrisė sė turizmit

bullet

Destinacionet turistike nė botė (gjeografi)

bullet

Shqipėria dhe potenciali i saj turistik

bullet

Teknologjia ne industrinė e turizmit

bullet

Shėrbimi ndaj klientit

bullet

Zhvillimi i produktit turistik

bullet

Menaxhimi i strukturave turistike

bullet

Marketing

Programi ynė ka si synim t’u sigurojė profesionistėve potencialė nė fushėn e turizmit tė gjitha mundėsitė pėr zhvillim e sukses.

Falė kėtij programi trajnimi organizuar nga EPTA (Edukimi dhe Promovimi i Turizmit nė Shqipėri) mbėshtetur nga Fondacioni SOROS, ju do tė bėheni njė profesionist i kualifikuar qė zotėron aftėsitė e nevojshme pėr tė drejtuar struktura turistike

Njė karrierė nė shėrbimet e ofruara pranė kėtyre strukturave, ėshtė njė mėnyrė e pabesueshme pėr tė siguruar njė jetesė tė mirė pa kufizime pėrsa i pėrket tė ardhurave qė mund tė keni.

Ky ėshtė njė profesion qė mėsohet lehtė, kėrkon vetėm pėrkushtim.

EPTA ka shtjelluar kėtė Program unikal tė Profesionistėve nė Turizėm, i cili siguron kuadrin e pėrshtatshėm qė njerėz energjikė tė pėrqafojnė kėtė koncept tė ri, tė ushtrojnė talentet e tyre krijuese pėr ta bėrė Shqipėrinė njė destinacion tėrheqės e shumė tė lakmuar.

Bashkohu dhe ti e bėhu pjesė e Profesionistėve nė Turizėm. Ne duam qė ju tė rriteni bashkė me ne duke punuar nė botėn e mrekullueshme tė Udhėtimeve e tė Turizmit.

Kriteret qė duhet tė pėrmbushin aplikantėt dhe dokumentacioni qė duhet paraqitur:

Ti pėrkasin grupmoshės 20-30 vjeē (ēertifikate lindjeje).

Prioritet pėr studentėt e fakulteteve tė ekonomisė, histori-gjeografi dhe gjuhė e huaj (anglisht, italisht etj.), (diplomė ose vėrtetim nga fakulteti pėr vazhdimin e studimeve).

Tė rinj qė kanė eksperienca tė mėparshme nė njė strukturė turistike kanė pėrparėsi (Curiculum Vitae).

Njohje e mirė e gjuhės anglese (dėshmi gjuhe nėse ka).

Njohje e mirė e programeve kryesore tė kompjuterit (Paketa Office 2000).

Programi i trajnimit 3 mujor ofrohet falas, studenti (aplikanti) paguan vetėm tarifėn e regjistrimit prej 50 Euro.

Deadline per aplikimet: 10 Janar 2005

Kontakto per sqarime te metejshme:

EPTA (Education & Promotion of Tourism in Albania)

Rr. “Ismail Qemali“ P. 34/4, Tiranė  (Perballe Piceri Eres)

Tel/Fax: 04-227626

Cel. 0692677020 ose 0682051140

priru / torna