Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Konferencė shkencore pėr Skėnderbeun nė Leēe
 

Shekulli

Ditėt e fundit, u mbajt nė Leēe tė Italisė konferenca shkencore "Moderniteti i Skėnderbeut nė 600-vjetorin e lindjes" organizuar nga Shoqata e Patronazhit Kulturor tė Euromesdheut, nėn drejtimin e eurodeputetes italiane Adriana Poli Bortone. Nė tė morėn pjesė intelektualė dhe profesorė tė universitetit tė Leēes e tė Barit, autoritetet lokale, studentė dhe shqiptarė nė Pulie dhe njė delegacion nga Shqipėria. Pas fjalės pėrshėndetėse tė kėshilltarit tė ministrit tė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve tė Shqipėrisė, Agron Gjekmarkaj, u mbajtėn njė varg kumtesash shkencore, "Skėnderbeu, pararendėsi i Evropės sė bashkuar", nga prof. Nasho Jorgaqi, "Familja e Skėnderbeut" nga Visar Zhiti etj. Me kėtė rast vėllezėrit Skėnderbeu, pasaardhės tė trungut familjar tė heroit tonė kombėtar dhanė njė pritje nė kėshtjellėn e tyre nė Rugano.

bullet
ARTICOLO E SERVIZIO FOTOGRAFICO DI LORENZO ZOLFO
bullet
LA BCC DI SAN MARZANO REALIZZA UN BUSTO DELL'EROICO CONDOTTIERO

priru / torna