Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

Dy fjalė 

ARBITALIA BĖN PESĖ VJEĒ

Rreth jetės web s’ka kundėrshtarė. Revistė, faqe lajmesh osé portal, Arbitalia, shtėpia e arbėreshve tė Italisė, sot, pas pesė vjet aktiviteti, nė internet ėshtė njė pikė lidhje pėr gjithė ata ēė duan tė njohin Arbėrinė me njė vegėl shumė i  vlefshėm si komputeri.      

Njė mbrėma tė Shėn Ndreut osé Dhjetorit tė vitit 1998, hiri tek “migmaga” e internetit dhe ditė pėr ditė, artikull mbi artikull, u bė faqja lajmesh on line mė e rėndėsishėm e Arbėrisė.

Mund thomi se ėshtė njė gazetė dixhitale, njė dritėsore virtuale pjot lajme. Na pėlqen t’e pėnxomi si njė shtėpi me shumė dhoma ku nga njė mund hinj dhe mund djovasinj osé lexonj atėn ēė i intereson, mund tė dier ēė libėr qe i botuar, mund njoh mė mirė aspekte tė ndryshme tė kulturės arbėreshe, mund bėj kėrkime, mund shkruanj atėn ēė pėnxon mbi njė argument dhe mund xėr ēė ndodhet Shėn Mitėr, Spixanė, Ungėr, ēivit, Frasnitė dhe tek gjithė tjerat pesėdhjetė katunde arbėreshė tė Italisė. 

Arbitalia ėshtė njė shtėpi ēė  s’ka shkallė, por akoma mė mirė, ėshtė njė shtėpi ēė s’ka mure, ēė s’ka ata mure tė rėndė ēė ndėr gjithė kėtą vjet na ndajtin, na mbajtin llargu njeri ka jetri, ata mure ēė i dhanė fuqi njė kampanilizmi superfiēal ēė pėr shumė mot pundarti zhvillimin e kulturės sė bashkėpunimit.  Mikpritja e kėtij portali dhe kultura e bashkėpunimit ēė ka pesė vjet redaksia e sitit ėshtė e qellin pėrpara, duket se ėshtė e ndėrron arbėreshėt, ēė janė e ndilgoin se tue punuar osé shėrbyer  bashkė  mund arrivohet llargu, shumė llargu dhe mund bėhet njė bashkim kulturore vėrteta i rėndėsishėm. 

Arbitalia mund thomi se sot ėshtė  si njė pasqyrė e kėsaj mentaliteti e re dhe e fort, njė pasqyrė  ku ne arbėreshė ruhemi dhe ndilgomi se bashkė jemi mė tė mirė, jemi mė tė fortė. 

Tue vazhduar ndė kėtė rrugė  Pino Cacozza (i njohur edhe si Zef Kakoca) drejtori i revistės, stisi  njė shtėpi me dyer dhe dritėsora tė zgardhallisur ēė hapėn krahet virtualisht dhe konkretisht gjithė atyre ēė duan tė hijin dhe duan tė fjasin pėr aspektet tė atkualitetės dhe problemat e kulturės tonė. Pino Cacozza i njohur si poet, kengėtar, dhe sot edhe si aktor, ngrėiti njė faqe lajmesh shumė e bukur dhe e mirė, tek e cila marrin pjesė figurat mė tė mira e kultures arbėreshe dhe shqipe. Me kontributin e gjithve, shumė tė gjegjur gazetarė, tė njohur profesorė, tė nderuar shkrimtarė, dhe intelektualė tė ndryshme, ēdo muaj faqja mbjohet me artikuj, lajme nga katundet dhe kontribute kulturore shumė tė vlefshėm. Atje ndodhen data tė shfaqeve,  lajme mbi ligje, letėrsi, histori, gjuhė, tradita, botime, muzikė, turizėm dhe lajme mbi personalitetet  lidhur me jetėn kulturore dhe soēale arbėreshe.

Nga muaj rriten kontaktet e kėtij portali. Njera sot, pas pesė vjet, kemi mė se shtatėdhjetėmijė  (70.000) vizita. 

Arbitalia, shtėpia e arbėreshve tė Italisė, ėshtė e para revistė arbėreshe on line edhe mund thomi se ėshtė mė e mira faqe lajmesh per gjithė ata tė huajė ēė duan tė njohin lajme tė rea mbi jetės arbėreshe dhe do tė  jenė tė informuar mbi situatės kulturore, soēale dhe ekonomike tė katundevet ku gjuha dhe kultura e Skanderbeut  rron. 

Nicola Bavasso

priru / torna