Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Flamuri i Arbėrit rron!

DE RADA NELLA ENCICLOPEDIA NAZIONALE SVEDESE

 

Nationalencyklopedin - Enciklopedia kombėtare suedeze - viti 2003 shkruan:
 

De Rada, Jeronim

De Rada [d3ra“da],Jeronim, 1814-1903, albansk (italoalbansk) poet. Främst i
D:s författarskap står det av romantiska idéer och patriotisk känsla burna
debutverket Poesie albanesi del secolo XV. Canti di Milosao, figlio del
despota di Scutari ('Milosaos sånger' 1836, utgiven med italiensk titel och
med italiensk parallelltext). D:s ungdomsverk, rosat av Lamartine och andra
samtida, är det första betydande verket i den moderna albanska litteraturens
historia.
De Rada, Jeronim

De Rada [d3ra'da], Jeronim, 1814-1903, poet shqiptar (italo-shqiptar). Mė me
rėndėsi  nė krijimtarinė e D:sė ėshtė vepra e tij e parė 'Poesie albanesi
del secolo XV. Canti di Milosao, figlio del despota di Scutari', e cila
mbart idetė e romantizmit dhe ndjenja patriotike. ('Kėngėt e Milosaut' prej
vitit 1836, tė botuara me titullin dhe tekstin italisht paralelisht.) Vepra
e rinisė tė D:sė, e lavdėruar nga Lamartine dhe bashkėkohorė tė tjerė, ėshtė
vepra e parė me rėndėsi nė historinė e  letėrsisė moderne shqiptare

 

priru / torna