Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Flamuri i Arbėrit rron!

GJUHA DHE SHPIRTI I ARBĖRIT NĖ VEPRĖN E JERONIM DE RADĖS

prof. Gjovalin Shkurtaj, Universiteti iTiranės

Kėtu e tridhjetė vjet tė shkuara, nė pranverė tė vitit 1973, kur shkova pėr tė parėn herė nė ngulimet arbėreshe tė Kalabrisė pėr kėrkime gjuhėsore, miku dhe kolegu im Jorgo Bulo, i cili, nė kushtet tepėr gratēore tė vajtjeve nė vise tė diasporės sonė historike, ende nuk kishte pasur rast tė shkonte nė “Mekėn Deradiane”, m’u lut tė interesohesha se mos gjendej ende ndonjė dėshmi gojore pėr De Radėn, se mos rronte ende ndonjė nga ish-nxėnėsit e tij. Mė datėn 6 maj 1973, pasi kishim bėrė disa hetime paraprake rreth sė folmes sė Shėn-Mitrit, bashkė mė Miēo Samarėn shkuam nė vendlindjen e poetit, nė Maq (Macchia Albanese), njė katund i vogėl e gati ngjitur me Shėn-Mitrin.Vizita e parė, sipas traditės nė atė vis bėhet nė shtėpinė e De Radės. Asohere dhomat e shtėpisė sė madhe tė poetit, mbesa e tij, zonja Nikolina de Rada, i kishte kthyer nė kopėsht fėmijėsh dhe aty dy zonjushe tė reja arbėreshe u mėsonin ngapak arbėrisht tė vegjėlve, duke mbajtur gjallė traditėn arsimore tė mėsuesit tė nderuar Jeronim de Radės.

Zonja Nikolina de Rada na tregoi shumėēka pėr dorėshkrimet dhe librat qė kishte lėnė poeti, duke u qarė se, nė vitet e kėqija tė fashizmit, shumė prej tyre ishin grabitur e shitur nėpėr arkiva tė huaja, deri nė Danimarkė. Pak gjėra qė kishin mbetur i ruante i ati i saj, nipi i poetit, qė edhe ai quhej Girolamo de Rada, nė katundin Strigari (San Cosmo Albanese). Pasdreken e asaj dite do tė shkonim pėr njė vizitė edhe tek zoti Girolamo de Rada (i Riu), i cili ishte nė moshė tė thyer dhe, pėr mė tepėr, fatkeqėsisht, ato ditė ishte rrėzuar nga shtrati dhe kishte pėsuar njė frakturė tė rėndė, prandaj nuk mund tė ngrihej dhe mezi arriti tė na fliste. Megjithatė, edhe nė atė gjendje, u gėzua e na falenderoi pėr vizitėn dhe na tregoi se kishte nė sėndyqin e tij edhe “Parimet e estetikės” tė De Radės, vepėr qė dihej se ekzistonte, por deri atėherė nuk dihej se ku gjendej.”Jue buthtonj, ma nėng jue jap”-na tha ai dhe urdhėroi tė bijėn, qė ta merrte nė sėndyq e tė na e tregonte .

Tė nesėrmen, ndėrsa bėnim anketimet tona dialektologjike po nė Maq, miku Salvator Kjodi qė na shoqėronte, pas disa orėsh qė ndodheshim nė katund, na njoftoi se kishte gjetur njė ish-nxėnės tė De Radės, i cili mbante mend shumė gjėra dhe donte tė fliste me ne. Shkuam nė bar-bufenė e vogėl nė qendėr tė Maqit dhe aty, bashkė me disa pleq tė tjerė, gjetėm zotin Alfonzo Makri, 81-vjeēar, njė arbėresh tipik, faqekuq e kurreshtar, por edhe mjaft i rrėnuar nga shėndeti . Nisa ta pyesja me qejf dhe me dėshirė qė tė fiksoja ndonjė kujtim pėr mėsuesin e tij, porse ai, i mjeri, ca nga mosha e thyer e ca nga ndonjė “qelq verė” qė kishte rrėkėllyer sa fillonte tė fliste pėr tatėmadhin (kėshtu e quanin De Radėn maqiotėt pėr nderim) mallėngjehej e zinte tė qante me dėnesė. Pėr kėtė shkak, me gjithė ngulmimin tim dhe tė mikut arbėresh qė mė shoqėronte, munda t’i shkulja vetėm disa gjysma frazash:
“Kur rronej, ndljezot tatėmadhi kėtu vinej e i hipnej gajdhurit (dhe mė tregonte me gisht gurin para partares sė shtėpisė sė poetit). I hipnej gajdhurit e venej Shėn-Mitėr,ndė kullexh” .
Shėnimet e mia nė nė bllokun e ekspeditės sė Maqit janė tė shkėputura. Mezi kam nxjerrė edhe disa thėnie e vlerėsime tė tjera tė plakut pėr mjeshtrin e tij tė dashur:
“Tatėmadhi kish di ganjunj (djem): Xefin (=Giuseppe de Rada) dhe Rodrigun (=Rodrigo de Rada). Xefi ish i jati i Xhirollamo de Radhės, ēė rri Strigar. Mun ven e gjėni e aj ju buthton livrat e shėrbiset ēė i vjoi ka ai” .

Zoti Makri jo vetėm e kishte njohur dhe e kujtonte me adhurim De Radėn, por edhe e kishte dashur aq shumė dhe e vlerėsonte atė si njeri me zemėr tė madhe e si burrė qė “rronej pėr gjakun tėnė tė shprishur” dhe pėr tė nuk kurseu as gjėnė as dijen e tij. “Tatėmadhi ngė ljireu rikexe (= nuk la pasuri), ljėreu vet l’onore (nder) e di sunduqe me manuskriti” (dorėshkrime).
Shėnimet e Alfonzo Makriut mbyllen me vlerėsimin e thjeshtė, por edhe madhėshtor pėr poetin e Maqit :”Tatėmadhi ish i mer i mer, i nėmuri, e na dej mir gjithve mė se njė jat.” Sa mbėrrinte nė kėtė pjesė tė tregimit plaku shkrehej nė vaj e nuk mund ta pyesnim mė tej.

Pas kaq vjetėsh, teksa po rrekesha tė gjej fillin e kėsaj kumtese modeste, vajta nė ish-zyrėn time nė Institutin e Gjuhėsisė ku ruhen tė gjitha materialet e ekspeditave tona dhe shfletova bllokun e anketimeve, freskova kujtimet e mėsipėrme, po edhe i rilexova tė gjitha shėnimet qė kam mbajtur asohere pėr tė folmen e Maqit. Rilexova edhe materialet e ekspeditave tė mėvonshme nė Maq e sidomos anketimin e bėrė pėr “Atlasin dialektologjik tė gjuhės shqipe” nė vitin 1981 bashkė me prof. Jorgji Gjinarin. Natyrisht, ndonėse nuk jam letrar e letėrsinė arbėreshe e kam ndjekur mė fort pėr shkak tė gjuhės e tė dialektit arėbersh, shfletova edhe veprat e poetit tė madh, gjithmonė me mėtimin e njė pėrqasjeje tė sė folmes sė vendlindjes sė tij me gjuhėn e veprave qė ai shkroi.

Sigurisht na u desh edhe tė rishikonim gjithė ē’ėshtė shkruar deri mė sot pėr gjuhėn dhe pikėpamjen e de Radės rreth krijimit tė njė gjuhe letrare shqipe.Shumėēka ėshtė thėnė e shqyrtuar nga ata qė janė marrė me kėtė ēėshtje. Diēka kemi shkruar edhe ne nė librin “Shpirti i Arbėrit rron”(1984) e nė trajtesa tė tjera. Vėshtirė qė tė themi ndonjė gjė qė tė mos jetė thėnė e, aq mė tepėr, krejt tė re. Megjithatė, le tė na lejohet qė, nė njėqindvjetorin e vdekjes sė Poetit, tė sjellim ndonjė ndihmesė sado tė vogėl e qė shkon nė kahen e pohimit tė njė fakti me rėndėsi madhore: De Rada qe i lidhur me mish e me shpirt me dy hallka themelore tė shqiptarisė: me gjuhėn shqipe, tė ruajtur mrekullisht e pėr aq shumė shekuj pas mėrgimit nga mėmėdheu, si dhe me Arbėrin e krenarinė se arbėreshėt i pėrkasin atij etnikumi, dikur shumė tė lėvduar e tė pėrmendur pėr trimėri e punė tė mėdha pėr tė mbrojur atme e nder. Mjafton tė kujtojmė se, i nisur pikėrisht prej kėsaj baze tė fuqishme, De Rada, sa me veprat poetike qė shkroi e botoi, aq edhe me tė pėrkohshmen “Fjamuri i Arbėrit” e me gjithė veprimtarinė e tij si personalitet poliedrik qė qe, deshi t’i paraqiste botės kombin shqiptar plot virtyte dhe gjuhėn e tij tė lashtė, duke mėtuar tė zgjonte kėshtu shqiptarėt e arbėreshėt kudo qė gjendeshin pėr t’iu vėnė me pėrkushtim punės pėr lėvrimin e gjuhės dhe lirinė e atdheut. Edhe sot, pas njėqind vjetėsh, ndėrsa shumėēka ėshtė ndėrruar e tjetėrsuar dhe bota ka marrė tjetėr pamje e tė tjera kahe zhvillimi, Tatėmadhi i arbėreshėve, me veprat e jetėn e tij, na kujton se ato dy hallka tė mėdha, gjuha dhe kombi shqiptar, pėr tė cilat ai rrojti dhe luftoi derisa u tret e vdiq me njė cironkė nė xhep, kanė pėrparuar e janė zhvilluar, porse ato pėrsėri, edhe sot e gjithė ditėn, mbeten ende tė kėrcėnuara.Me mundim e largpamėsi kemi krijuar njė gjuhė letrare shqipe tė njėjtė e tė pėrbashkėt pėr tė gjithė shqiptarėt e arbėreshėt dhe kjo, qoftė edhe pse tashmė mbi njė tjetėr bazė e jo duke u mbėshtetur nė tė folmet arbėreshe siē e pandehte De Rada , pėrbėn njė fitore shumė tė madhe pėr shqiptarėt e shqiptarinė, sė cilės, me siguri, ai po tė ishte gjallė do t’i gėzohej fort, porse e kemi ende mė se gjysmėn e kombit tė ndarė me kufij shtetesh e me rrezikun qė, po tė mos tregohemi tė menēur, edhe kėtė shans tė fundit ka rrezik ta bjerrim, gjė qė nuk do tė na e falte De Rada po tė ishte gjallė. Nuk do tė na e falte, jo, sepse, edhe kur nuk ishte askund nė faqe tė Evropės njė shtet shqiptar e nėpėr kancelari tė Evropės njė Bismark tallej me atmen tonė duke e quajtur Shqipėrinė “njė shprehje gjeografike”, Tatėmadhi i Arbėrit merrte pjesė nė tubime ndėrkombėtare dhe nėnshkruante si pėrfaqėsues i saj. Nė Konferencėn Ndėrkombėtare kushtuar 300-vjetorit tė Kristofor Kolombit, bashkė me Petro Niranin, njė shqiptar nga Ēamėria, pėr tė mos lėnė pa fiksuar praninė e kombit tonė, si bir i denjė i diasporės arbėreshe qė ishte, ka marrė pjesė dhe ka nėnshkruar si shqiptar.

Me dashurinė e tij pėr gjuhėn dhe pėr Arbėrin, De Rada, plot njėqind vjet pasi u nda sė gjallėsh, na pyet: a thua kemi mbetur ende tė tillė: shqiptarė.A thua i duam aq sa duhet gjuhėn dhe Arbėrin tonė?
2.Pėrkujtimi me nderim e madhėshti i figurės sė Jeronim de Radės nė njėqindvjetorin e vdekjes sė tij, ėshtė edhe njė rast i mirė pėr tė shprehur vlerėsimin e lartė pėr vėllezėrit tanė tė pėrtej detit, arbėreshėt e Italisė, njė diasporė me tė vėrtetė e pamposhtur dhe qė, ndonėse e ndarė e larg trojeve tė tė parėve, e kanė ndjerė veten kurdoherė pranė e tė pandarė nga fatet historike tė Shqipėrisė e tė shqiptarėve.Bijtė mė tė shquar tė ngulimeve arbėreshe, mbi kujtimet dhe tharmin etnik qė u kishin mėkuar prindėt, e rikrijuan atdheun, e ribėnė e Arbėrin nė mėrgim dhe, sė andejmi, nė kushtet e njė vendi tė lirė e me hapėsira mė tė mėdha shprehėse e demokratike si Italia, u pėrpoqėn pėr t’i dalė zot e pėr t’i shėrbyer ēlirimit kombėtar tė shqiptarėve. Arbėreshėt e Italisė, tė frymėzuar nga idetė e reja tė lirisė, tė ēlirimit kombėtar, me dashurinė e tyre tė madhe pėr gjuhėn shqipe e tė vetėdijshėm pėr individualitetin e tyre etnik, punuan me zjarr pėr tė mirėn e atdheut tė tyre tė lashtė, Shqipėrisė. Puna, pėrpjekjet dhe veprimtaritė e De Radės dhe tė poetėve, studiuesve e veprimtarėve tė tjerė arbėreshė bashkėkohės e ithtarė tė tij, si dhe mė vonė, kanė qenė tė lidhura ngushtė me pėrpjekjet qė bėheshin asokohe nė Shqipėri e nė vatrat atdhetare jashtė saj pėr pavarėsinė kombėtare. Kemi thenė edhe herė tė tjera, u tha edhe sot nga kumtues tė tjerė, por le ta shprehim edhe njė herė. Nė radhė tė parė, pėr veprimtarinė patriotike e kulturore, pėr dashurinė pėr gjuhėn shqipe e punėn nė tė mirė tė studimit e mėsimit tė saj nė shkollat arbėreshe, si dhe pėr veprat letrare madhore qė shkroi, kurora mė e bukur e nderimit i takon pikėrisht Jeronim de Radės.Me veprėn e tij “Kėngėt e Milosaos”, qė botoi mė 1836, dhe me veprat e tjera e me punėn e palodhur qė zhvilloi nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, De Rada u bė figura mė e madhe e arbėreshėve tė Italisė qė zotėroi gjatė gjithė shekullit XIX. Krahas De Radės e nėn shembullin e tij nė shpėrndarjen arbėreshe tė Italisė, sė pari nė Kalabri, pastaj edhe nė Sicili e mė gjerė, pėrveēse pėr lėvrimin e gjuhės e lulėzimin e letėrsisė arbėreshe, shkrimarėt, veprimtarėt kulturorė dhe klerikėt arbėreshė punuan me tė gjitha forcat e mjetet qė kishin edhe pėr popullarizimin e ēėshtjes kombėtare shqiptare nė opinionin publik tė Evropės Perėndimore. Ata synonin dhe luftonin pėr tė krijuar njė lėvizje kombėtare arbėreshe nė ndihmė tė Shqipėrisė . Nė qendra tė ndryshme tė ngulimeve arbėreshe tė Italisė u krijuan shoqėri, u shtypėn shumė libra e gazeta, u dėrguan memorandume pėr Fuqitė e Mėdha nė mbėshtetje tė tė drejtave tė popullit shqiptar, u bėnė kongrese tė rendėsishme gjuhėsore. Nė tė gjitha kėto veprimtari e pėr njė kohė shumė tė gjatė ka shquar si njė yll i ndritur Tatėmadhi i arėbereshėve, Jeronim De Rada.
Nė mėnyrė tė vaēantė, nė kumtesėn tone modeste, duam t’u mėshojmė kėtyre treguesve qė lidhen e dėshmojnė sa bėri De Rada pėr gjuhėn dhe shpirtin e Arbėrit:
1) Puna pėr mėsimin e gjuhės shqipe nė mjediset arbėreshe dhe ndihmesa e tij vigane pėr ta future e mbajtur aty gjuhėn shqipe si lendėn mėsimore kryesore;
2)Kuvendet apo kongreset arbėreshe pėr gjuhėn shqipe, tė ideuara, tė organizuara e tė drejtuara nga De Rada;
3)Ndihmesat dhe pėrpjekjet e De Radės pėr tė krijuar edhe njė gjuhė letrare shqipe, mbėshtetur nė tė folmen e arbėreshėve tė Italisė por qė ta pėrqafonin tė gjithė shqiptarėt; 4)Sprovat konkrete tė De Radės pėr tė dhėnė ndihmesa konkrete nė studimin historik tė shqipes dhe pėr tė shkruar gramatika e fjalorė tė shqipes.

Prej kėtyre katėr treguesve, nė kufijtė nevojisht tė ngushtė tė njė kumtese, po ndalemi vetėm nė dy treguesit e parė, duke qenė i bindur se, pėr dy tė tjerat (dmth. pėr pikėpamjen e De Radės pėr krijimin e gjuhės letrare shqipe dhe pėr gramatikėn e tij tė botuar me emrin e tė birit, Zefit ) mund tė konsiderohet e mjaftueshme sa kanė shkruar deri mė sot disa studiues tė mirėnjohur .
1.Arbėreshėt e Italisė kanė tradita tė mira nė historinė e arsimit kombėtar, tė shkollės shqipe e tė mendimit pedagogjik shqiptar .Njė ndihmesė tė rėndėsishme kanė dhėnė dy kolegjet arbėreshe, qė u ēelėn nė gjysmėn e parė tė shek. XVIII nė Sicili dhe nė Kalabri. Prania e Kolegjit tė Shėn-Adrianit nė Kalabri, si dhe e Seminarit arbėresh tė Palermos, nė Sicili, u siguroi ngulimeve arbėreshe tė kėtyre dy krahinave njė trashėgimi tė vyer dhe tė rendėsishme historiko-kulturore mbi tė cilėn do tė zhvillohej zotimi i shumė intelektualėve arbėreshė fetarė dhe laikė, qė dolėn nga kėto institucione e qė dhanė ndihmesė tė ēmuar nė luftėrat pėrparimtare pėr bashkimin eItalisė, si edhe nė lėvizjen e Risorxhimentos e pėrgjithėsisht pėr kėrkesat liridashėse e pėrparimtare tė shoqėrisė italiane brenda sė cilės arbėreshėt jetojnė. Por, emri dhe veprimtaria e De Radės, pėr njė kohė tė gjatė tė jetės sė tij, ka qenė i lidhur me Kolegjin arbėresh tė Shėn- Adrianit. Ai u hap pėr herė tė parė mė 1732 nė godinėn e abacisė sė Shėn-Benedikt Ulanos. Siē shprehej De Rada, ky kolegj u ēel “si njė derė e madhe drite tė re e tė butė, pėr tė gjitha shtėpitė arbėreshe, nga tė cilat, ata qė patėn mundėsi, menjėherė dėrguan bijt e tyre pėr tė mėsuar e pėr t’u arsimuar”. Kolegji i Shėn-Adrianit u bė shpejt njė vatėr qė pėrgatitit dijetarė e shkrimtarė tė njohur, qė i lanė nder e lavdi gjuhės amtare e letėrsisė shqiptare. Ai qe vendi “ku u bashkua dhe u fuqizua kultura arbėreshe e personalitete tė shkėlqyera tė kulturės shqiptare si Luigj Gurakuqi, Aleksandėr Xhuvani, heronj tė popullit shqiptar si Avni Rrustemi etj. qė kanė punuar e luftuar me pushkė e penė pėr t’i ruajtur tė pastra traditat kombėtare, por edhe pse ky kolegj u bė vatėr e kulturės shqiptare dhe arbėreshe, si dhe luajti rol nė pasurimin e kulturės pėrparimtare italiane.” Kolegji i Shėn-Adrianit, siē dihet, nė origjinė ishte njė seminar pėr pėrgatitjen e klerikėve arbėreshė tė ritit grek-bizantin. Megjithėkėtė askurrė nuk pati ndėr intelektualėt arbėreshė pėrzierje identifikimi, edhe nė periudhėn e parė tė historisė sė kėtij institucioni, nė shekullin XVIII, kur kollaj identifikohej njė popull jo sipas gjuhės qė fliste apo kulturės qė kishte, por sipas ritit fetar qė e karakterizonte .

Si gjuhė mėsimi nė fillim nė Kolegj ishte greqishtja, por mėsohej edhe latinishtja. Mė pas u pėrdor edhe italishtja. Shqipja pėrdorej nga nxėnėsit vetėm nė kumtimet me gojė me njėri-tjetrin. Nė vitin 1849, me ndėrhyrjet dhe pėrpjekjet e Jeronim de Radės u lejua tė futej nė Kolegjin e Shėn-Adrianit mėsimi i gjuhės shqipe. Pėr kėtė ishte krijuar me kohė edhe klima e nevojshme, sidomos me pėrparimin e lėvizjes mendore, letrare e shkencore ndėr arbėreshėt.Njė numėr i mirė dijetarėsh arbėreshė ishin marrė me studimin e gjuhės shqipe, me folklorin, etnografinė dhe historinė e popullit shqiptar. Mėsimdhėnia e shqipes iu besua De Radės, i cili u bė kėshtu mėsuesi i parė i shkollės shqipe. Katedra e shqipes, pėr hir tė punės dhe pėrpjekjeve tė De Radės u bė mbrojtėse e kombėsisė shqiptare. Ajo, gjatė gjithė kohės qė rroi De Rada, do tė mbetej njė ēerdhe e dashurisė sė pakufishme tė arbėreshėve pėr mėmėdheun e parė, pėr Shqipėrinė dhe virtytet e larta atdhetare e etno-kulturore qė trashėgonin sė andejmi.Kolegji i Shėn-Adrianit, me punėn dhe personalitetin e shquar tė De Radės, fitoi njė prestigj tė lartė si institucion, ēka bėri qė edhe fama e tij tė merrte pėrmasa tė gjera. Dėshmi e qartė pėr kėtė ėshtė edhe fakti se prej tij dolėn shumė njerėz tė pėrmendur, tė cilėt frymėn qė morėn aty e perhapėn kudo qė shkonin pėr tė shėrbyer, duke dhėnė ndihmesa tė vyera nė lėmin e arsimit, tė kulturės dhe tė shkencės. Mund tė pėrmendim, ndėr tė tjerė,nxėnėsit e De Radės, poetėt e njohur arbėreshė Zef Seremben e Bernard Bilotėn.

Krijimi i katedrės sė gjuhės shqipe nė Kolegjin arbėresh tė Shėn-Adrianit ndihmoi pėr mėsimin dhe pėrhapjen e gjuhės shqipe me shkrim nėpėr ngulimet arbėreshe tė Italisė dhe u bė gjithashtu njė qendėr kėrkimesh e hulumtimesh shkencore. Mė 1851 me dekret mbretėror katedra u mbyll dhe De Rada u pushua nga puna pėr idetė e tij pėrparimtare e demokratike. Pas kėsaj De Radės iu desh tė punonte shumė, qoftė pėr rivendosjen e katedrės sė shqipes, qoftė edhe pėr vetė ekzistencėn e Kolegjit. Mė 1866 ai arriti ta shtronte me force kėtė ēėshtje, duke vėnė nė dukje nevojėn e “njė strehe pėr gjuhėn shqipe”. Ai argumentonte se “nuk ka kuptim kolegji arbėresh kur nė tė nuk mėsohet shqipja”.

Mė 1889 De Rada shkoi vetė nė Romė dhe kėrkoi me kėmbėngulje nė Ministrinė e Arsimit qė katedra tė hapej pėrsėri. Me pėrpjekjet qė bėri ai mundi tė siguronte rivendosjen e mėsimit tė shqipes nė Kolegj nė vitin shkollor 1889-1890. Megjithėse atėherėmė nė moshė tė thyer, Tatėmadhi punoi me entuziazėm e me vrull djaloshar pėr ta mbajtur gjallė kėtė katedėr tė shqipes.Me 15 nėntor 1902, vetėm tre muaj para se tė vdiste, nė fjalėn pėruruese tė vitit shkollor De Rada theksonte: “Rihapja e njė shkolle shqipe nė kolegjin tonė na mbush me gėzim, o djelmosha bashkatdhetarė, me kėnaqėsi e me besim nė tė ardhshmen. Prandaj, ngritjen e katedrės sė re tė gjuhės shqipe, mund ta konsiderojmė, nė radhė tė pare, si njė faktor historik, me anė tė sė cilės do tė pėrkrahim ringjalljen e popullit shqiptar” .

Gjatė periudhės deradiane qė zgjati mėsimi i gjuhės shqipe nė Kolegjin e Shėn-Adrianit u botuan njė varg tekstesh shkollore, programesh e planesh mėsimore qė janė me shumė rendėsi pėr historinė e mendimit pedagogjik shqiptar dhe tė shkollės shqipe. Mund tė pėrmenden sidomos: “Leksione tė gjuhės shqipe” (1892), “Konferenca mbi vjetėrsinė e gjuhės shqipe” (1893), “Tiparet e gjuhės shqipe dhe gramatika e saj” (1894), “Abetarja e gjuhės shqipe” (1896), qė tė gjitha me autor Jeronim de Radėn.
2. Kuvendet apo kongreset arbėreshe pėr gjuhėn shqipe, tė ideuara, tė organizuara e tė drejtuara nga De Rada.

Jeronim de Rada pėrfaqėson njeriun e madh e mendjendritur qė pati fatin e pamirė t’i pėrkiste njė etnie e kombi tė vogėl, tė keqtrajtuar historikisht e tė papaėrfillur, pastaj edhe tė shprishur nė dhera tė tjera pėr sherr tė armiqėsisė e synimeve shoviniste tė fqinjėve grabitqarė.Por kjo nuk e ligėshtonte aspak. Pėrkundrazi, ai shkriu gjithė jetėn e vet pėr ringjalljen e Shqipėrisė, pėr zhvillimin e kulturės dhe tė gjuhės shqipe. Kjo i shtronte atij detyrėn qė tė mos mbetej njė poet i mbyllur nė “kullėn” e tij krijuese, por tė ishte edhe njeri i veprimit tė gjallė, tė bėhej figurė e shquar e organizimit tė intelektualėve arbėreshė pėr nisma me rendėsi kombėtare. Fusha tjetėr ku ai ideoi,organizoi dhe pati suksese tė shėnueshme qe ajo e tubimeve kulturore tė gjera pėr tė shtruar problemet e alfabetizimit dhe mėsimit tė gjuhės shqipe nė shkollat arbėreshe. Pėr tė realizuar kėto nisma tė tij De Rada, me emrin , lavdinė dhe reputacionin e tij tė madh pėr kohėn, arriti tė shtinte nė valle jo vetėm veprimtarėt mė tė gjallė arbėreshė, po edhe jo pak miq e njerėz me influencė nga qendrat joarbėreshe tė Italisė sė Jugut. Madje, edhe Kuvendin apo Kongresin e tij tė parė pėr gjuhėn shqipe De Rada e organizoi nė Korilano-Kalabro, mė 1 tetor 1895, nė ndėrtesėn e shkollės sė lartė “Galipoli”.Nė kuvend merrnin pjesė pėrfaqėsues nga shumica e katundeve arbėreshe tė Kalabrisė, si nga Greēi (Avelino), Puhėriu (Katanxaro), Maqi, Frasnita, Strigari, Kastėrnexhi, Spixana, Mbusati, Terranova di Polino, Ēifti, Shėn-Mitėr Korona, Vakarici.
Salla ishte stolisur me flamurė kombėtarė shqiptarė dhe nė mes tė ballorit kryesor ishte vėnė njė portret i Gjergj Kastriot- Skėnderbeut. Mbledhjen e hapi kryetari i pėrkohshėm i kuvendit, Jeronim de Rada, i cili mbajti njė fjalim shumė tė bukur nė gjuhėn amtare shqipe. Pasi vuri nė dukje trashėgiminė e vyer tė popullit e tė etnosit shqiptar qė pėrbėjnė ndihmesa tė atilla qė mahnisin botėn, por qė historianėt e huaj i kishin lėnė nė harresė me qėllim qė t’u mohonin shqiptarėve vetjakėsinė dhe tė drejtat kombėtare, gojėtari i shquar i Maqit e mbylli fjalimin me kėto fjalė: “Ne shqiptarėt e Italisė…kemi mė tepėr detyrėn tė dėftojmė e tė dritėsojmė pėrpara botės sė qytetėruar veprat trimėrore tė historiesė sė kombit shqiptar”. Fjalimi i mendimtarit tė shquar arbėresh i entuziazmoi pjesėmarrėsit, tė cilėt e pritėn atė me thirrje tė zjarrta “Rroftė Shqipėria!”
Nė kuvend u diskutua pėr tė formuar njė shoqėri thjesht kombėtare shqiptare dhe, pas shumė bisedimesh e propozimesh, u hartuan e u miratuan rezoluta dhe kanunorja e kuvendit. Kanunorja qė u lexua para popullit kishte kėtė pėrmbajtje:
“Neni I. Tė filluarit e njė shoqėrie kombėtare shqiptare:
a)Pėr tė hartuar njė abetare shqipe.
b)Pėr tė hartuar njė fjalor tė shqipes.
c)Pėr tė botuar njė gazetė arbėreshe .
d)Pėr tė lidhur marrėvesghje me Mėmėn Shqipėri.
Kėto pėrfundime, me tė cilat u mbyll Kuvendi i parė i gjuhės shqipe nė Korilano-Kalabro, ishin me shumė rendėsi dhe tė nevojshme pėr pėrhapjen e arsimit, pėr ruajtjen dhe vlerėsimin e gjuhės shqipe, po edhe pėr personalitetin kombėtar tė arbėreshėve tė Italisė. Zėri i tyre bėhej kėshtu mė i fuqishėm dhe nė mbėshtetjen e tė drejtave kombėtare tė atdheut tė lashtė, Shqipėrisė, qė vuante ende nėn robėrinė e gjatė osmane.
Kuvendi i dytė arbėresh pėr gjuhėn shqipe u mbajt nė Ungėr (Lungro) mė 20 shkurt 1897. Njė muaj mė parė, nė janar tė vitit 1897 nė fshatin arbėresh Puhėri (Pallagorio) kishte nisur tė botohej pėr herė tė parė gazeta “La Nazione Albanese” (Kombi Shqiptar). Pas kėsaj ngjarjeje tė rendėsishme pėr jetėn kulturore dhe lėvizjen pėrparimtare arbėreshe, Kuvendi i dytė arbėresh do tė shqyrtonte e do tė shtronte detyra tė reja pėr mėsimin e gjuhės shqipe dhe pėrparimin e kulturės arbėreshe. Pėrveē arbėreshėve, nė Kuvendin e Ungrės merrnin pjesė edhe disa shqiptarė nga Shoqėria e Bukureshtit (Rumani), shqiptarė me banim nė Austri si dhe miq tė Shqipėrisė nga vise tė ndryshme .
Nė Kuvend u bėnė zgjedhjet e reja tė drejtuesve tė Shoqėrisė Kombėtare Shqiptare dhe u diskutua pėr ēėshtjen e abetares dhe tė fjalorit , si dhe pėr tė kėrkuar nga qeveria italiane hapjen e njė katedre tė shqipes nė Institutin Oriental tė Napolit. U vendos, gjithashtu, pėr tė kėrkuar njohjen zyrtare tė gjuhės shqipe pėr arbėreshėt.Kuvendi trajtoi edhe nevojėn e marrėdhėnieve e bashkėpunimit tė arbėreshėve me vėllezėrit shqiptarė tė Shqipėrisė dhe tė kolonive shqiptare nė Rumani, Misir etj. pėr tė mirėn e lėvizjes kulturore dhe arsimore tė Shqipėrisė. Nė vijim tė punės pėr zbatimin e vendimeve tė kėtij Kuvendi pėr tė siguruar marrėdhėnie me Shqipėrinė e shqiptarėt jashtė saj, nė ditėt e para tė majit 1897, komisioni i zgjedhur prej Shoqėrisė Kombėtare botoi e dėrgoi njė lajmėrim nė formė thirrjeje pėr tė gjithė vėllezėrit shqiptarė, nė tė cilėn, ndėr tė tjera, thuhej:
“Vėllezėr tė Shqipėrisė,
Sa jemi shqiptarė nė botė, jemi tė gjithė nga njė gjak e njė fare, fjalosemi tė gjitthė nė njė gjuhė, kemi tė gjithė tė njėjtat trashėgime dhe dėshira. …Pėr neve ėshtė tashti nevoja pėr njė bashkim tė pėrgjithshėm nė ēdo vend tė botės qė tė ndodhemi, nė qoftė se duam vėrtet shpėtimin e mėmės Shqipėri” .
Dhe pėr ta mbyllur, duke i blatuar nderimin tim si studiues e si qytetar lavdisė dhe kujtimit tė njė burri aq tė madh si De Rada, dua tė bashkoj zėrin tim dhe ndihmesėn time modeste me kolegėt parafolės dhe me tė gjthė ata qė e kanė studiuar dhe ndriēuar nė anė tė ndryshme veprėn letrare e veprimtarinė atdhetare tė kėtij vigani tė diasprės sonė historike, duke thėnė se as vdekja, as njėqind vjetėt qė kanė shkuar qėkur ai nuk ėshtė mė midis sė gjallėsh, nuk kanė mundur t’i zbehin madhėshtinė dhe vlerat e punės sė tij pėr tė mirėn e kombit shqiptar e tė gjuhės shqipe.

Ai qe dhe mbetet figura mė e ndritur e Rilindjes Arbėreshe, personalitet i pėrmasave tė mėdha e shumėkahėshe: politikan, folklorist e gjuhėtar, publicist e veprimtar i gjallė kulturor e, mbi tė gjitha poet i madh atdhetar.Pasi shkriu gjithė jetėn e tij gati njėshekullore pėr gjuhėn shqipe e shpirtin e Arbėrit, pėr fatin e tij tė zi, vdiq i mjerė e i vetmuar, me njė cironkė tė thatė nė xhep e duke thėnė me hidhėrim: “Shpirti i Abėrit ėshtė e birret!”.

Tiranė, 21 shkurt 2003

priru / torna