Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

PRIMA MANIFESTAZIONE DEDICATA ALLA SANTISSIMA MADRE TERESA DI CALCUTTA

NENE TEREZA

«BIJA SHQIPTARE - NĖNA E BOTĖS MBARĖ - SHENJTĖRESHA E DASHURISĖ»

MADRE TERESA

MADRE TERESA - FIGLIA ALBANESE – MADRE DEL MONDO INTERO – SANTA DELL’AMORE

 

Massmediave shqiptare dhe veprimtarėve !!!  Jepni shembul me kontributin tuaj, shpėrndajeni dhe publikojeni nė opinion e ndėr miq!!! Ju faleminderit!!!

Tė nderuar - zonja e zotėrinj !!! Bashkatdhetarė tė dashur !!!

Nė vazhdėn e veprimtarive, nė vitin e lumturimit tė Shenjtėreshės Sonė - Gonxhe Bojaxhiu // Nėna Tereze, Shoqata Kulturore Humanitare «Nėna Tereze», nė koordinim me QKIKH «Albeuropa», mė 12 e 13 korrik 2003 organizojnė nė Lecco (Itali) manifestimin ndėrkombėtar: «BIJA SHQIPTARE - NĖNA E BOTĖS MBARĖ - SHENJTĖRESHA E DASHURISĖ», me pjesėmarrjen e studjuesve tė jetės dhe veprės sė Shėn Terezes Shqiptare, si dhe personalitete politike, publike, kulturore e humanitare. Tė shtunėn fillohet nė ora 17, me njė defile nėpėr qytetin pitoresk tė Leccos, me portrete tė Nėnės Tereze e duke kėnduar. Nė ora 19 fillon Akademia Solemne, ku ligjėrojnė e dėshmojnė: Dr Dom Lush Gjergji, Dom Valentino Salvoldi, Dr Antonella Lucchini, Age Bojaxhiu (e mbesa e Nėnės Tereze), motrat e Kuvendit Misionaret e Dashurisė nga Milano, e tė tjerė. Akademia freskohet edhe me shkrepėtima artistike, si dhe koktej me pije freskuese. Tė dielėn paradite Mesha Solemne e bashkėcelebruar nga priftėrinjtė shqiptarė - misionarė nėpėr Europė dhe nga ata vendės e me pjesėmarrjen edhe tė ipeshkėvit tė Lecco-s. Do tė hapet njė ekspozitė me vizatime mbi Nėnėn Tereze dhe do tė vazhdohet me Orėn Letrare e me programin kulturo-artistik, ku pėrveē muzikės shqiptare do tė kemi edhe pika folkloristike nga grupe etnike indiane dhe afrikane. Pastaj banketi-koktej me ushqime e pije gratis, si dhe me aheng, deri nė orėt e mbrėmjes. Hyrja dhe ushqimi janė gratis, kurse ofertat vullnetare financiare derdhen nė konton e Maratonės Humanitare, pėr fėmijėt jetimė dhe tė sėmurė tė Kosovės, qė t'u mundėsohet shėrimi jashtė vendit. Manifestimin e ndjekin massmediat shqiptare dhe ato italiane (RAI e MEDIASET, Corriere della Sera dhe gazeta tė tjera). Pėr vizatimet mė tė mira, kėngėt e poezitė janė paraparė edhe ēmimet dhe shpėrblimet pėrkatėse (vendi i parė, i dytė dhe i tretė). Krijuesit mund t'i dėrgojnė punimet e tyre nė adresėn e QIKSH ALBEUROPA: 

C.C.I.C.U. ALBEUROPA

Via Cesare Cantł, 98.

OLGINATE (LECCO)

I T A L I A

Tel. ++39 0341680760,

Tel & Fax. ++39 0341360471,

Tel. mobil. ++39 3358099629,

e-mail. albeuropa1@tin.it,

            dardania@email.it

            kosova1@libero.it

Bashkatdhetarė tė dashur!!! Pėr ta realizuar me sukses kėtė manifestim kaq tė rėndėsishėm, ku siē po e shihni do tė pėrgatitet edhe ushqimi pėr qindėra pjesėmarrės... nevojiten edhe mjete financiare, qė ne nuk i kemi. Prandaj, kėrkojmė ndihmėn tuaj - njė kontribut vullnetar, qė mund tė na e pėrcillni nė konton / xhirollogarinė, mė sa vijon: 

Nga Italia:

CCICU Albeuropa

Credito Valtellinese – sede di Lecco

C/C 23105/19

ABI 5216 CAB 22900

Nga vendet tjera:

CCICU Albeuropa

Credito Valtellinese – sede di Lecco

Cod. Countr. IT

CHECK DIGIT 41

COORDINATA BANC. NAZ. M0516229000000000023105

BIC SWIFT – BPCV IT 2 S LEC

ABI 05216 CAB 22900 Nr. Raporto 23105

Ju me kontributin tuaj ndihmoni organizimin e kėtij manifestimi tė denjė kushtuar Shėn Terezes Shqiptare, ku edhe nga organizata humanitare italiane do tė kemi oferta pėr fėmijėt e Kosovės - pra na ndihmoni ne e mė shumė fėmijėve jetimė e tė sėmurė tė Kosovės. Ne ju garantojmė transparencė dhe pėrgjegjėsi tė plotė!!! Tė gjithė kontribuesit do tė nderohen me mirėnjohje me shkrim (nė letėr pergamenė), qė ju dėrgohet nė adresėn tuaj. Qė tani Ju falėnderojmė pėrzemėrsisht, edhe nė emėr tė fėmijėve nevojtarė tė Kosovės.

Me dashuri dhe me respekt - KĖSHILLI ORGANIZATIV

Pranonie kėtė edhe si FTESĖ PUBLIKE pėr tė gjithė tė interesuarit pėr pjesėmarrje. Fjetjen dhe ushqimin i keni tė siguruara nga solidariteti ynė kombėtar, nėpėr familjet shqiptare - nė Lecco e nė rrethinė. Jeni tė mirėseardhur!!!

Carissimo amico, Carissima Amica!!! Vedi tu ad inoltrare questo messaggio agli amici, quali pensi che ci aiutano a realizzare questo progetto !!! Entro la settimana prossima mando il programma e l'invito. Grazie !!! 

Care amiche e cari amici !!!

Vogliamo promuovere il Centro Coordinativo Integrativo Culturale e Umanitario – C.C.I.U. ALBEUROPA con la prima manifestazione dedicata alla Santissima MADRE TERESA e titolata: FIGLIA ALBANESE – MADRE DEL MONDO INTERO – SANTA DELL’AMORE, con partecipazione dei biografi pił noti della vita e delle opere della Santissima Madre Teresa – dall’Italia e dall’estero, dei suoi famigliari vivi, dei testimoni dei miracoli della Santissima e delle personalitą - rappresentanti delle istituzioni statali, della Chiesa, delle organizzazioni ed associazioni non governative – dal Italia e dall’estero, previsto per i giorni 12 e 13 luglio 2003 a Lecco, iniziando cosģ una serie dei manifestazioni dedicate alla Madre Teresa, in occasione della Beatificazione – il 19 ottobre a San Pietro, in Vaticano !!!

Per poter organizzare una manifestazione degna dedicata alla Santissima Madre Teresa č necessario anche spendere i soldi e noi non abbiamo la somma necessaria!!! Con un contributo degli amici e dei simpatizzanti possiamo realizzare questa grande opera che merita  Madre Teresa !!!! Per ogni contributo sarete ringraziati con merito speciale - scritto (che verrą mandato al vostro indirizzo) dal Consiglio Direttivo del C.C.I.C.U. ALBEUROPA, con la sede ad OLGINATE (LC) 23854, in Via Cesare Cantł, 98. Tel. ++39 0341680760, Tel & Fax. ++39 0341360471, Cell. ++39 3358099629, e-mail. albeuropa1@tin.it.

Coordinate bancarie:

dall’Italia

CCICU Albeuropa

Credito Valtellinese – sede di Lecco

C/C 23105/19

ABI 5216 CAB 22900

 

Dall’estero

CCICU Albeuropa

Credito Valtellinese – sede di Lecco

Cod. Countr. IT

CHECK DIGIT 41

COORDINATA BANC. NAZ. M0516229000000000023105

BIC SWIFT – BPCV IT 2 S LEC

ABI 05216 CAB 22900 Nr. Raporto 23105

 

Un Ringraziamento anticipato e Cordiali Saluti – nel nome del Consiglio Direttivo !!!

Il presidente – Engjell Koliqi

Priru! / Torna!