Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

PRIMA MANIFESTAZIONE DEDICATA ALLA SANTISSIMA MADRE TERESA DI CALCUTTA

NENE TEREZA

«BIJA SHQIPTARE - NĖNA E BOTĖS MBARĖ - SHENJTĖRESHA E DASHURISĖ»

MADRE TERESA

MADRE TERESA - FIGLIA ALBANESE – MADRE DEL MONDO INTERO – SANTA DELL’AMORE

MANIFESTIMI NDĖRKOMBĖTAR KUSHTUAR NĖNĖS TEREZE:

«BIJA SHQIPTARE - NĖNA E BOTĖS MBARĖ - SHENJTĖRESHA E DASHURISĖ»

Lecco, 12 e 13 korrik 2003

- detaje konkrete nga organizimi -

Shumė e shumė janė njerėzit - nė tė katėr anėt e botės - qė kur e pėrmendin emrin e Nėnės Tereze, luajnė vendit, nė shenjė nderimi pėr kėtė bijė shqiptare, e cila me shenjtėrinė e saj e dėshmoi, desira ishte gjallė nė kėtė botė, me dashurinė e madhe ndaj njerėzimit mbarė e sidomos ndaj njeriut nevojtar - tė sėmurė, tė varfėr, tė braktisur... Pra, jorastėsisht kjo bijė shqiptare, e njohur dhe e pranuar Nėnė nė mbarė botėn, do tė shpallet dhe do tė njihet SHENJTĖRESHĖ E DASHURISĖ !!!

Qeveria e IRJ tė Maqedonisė, vetėm pėr faktin se Nėna Tereze ka lindur nė Shkup (aktualisht kryeqytet i kėsaj republike) ka vendosur qė tė ngris pėrmendoren e Shenjtėreshės nė njė nga sheshet e Romės, duke u pėrpjekur kėshtu qė ta bindin botėn se Nėna Tereze ishte bijė sllavomaqedonase !!!

Tashmė kur shtresa intelektuale e njerėzimit mbarė e ka kuptuar se Nėna e botės mbarė - Shėn Tereza ėshtė bijė shqiptare dhe nder i kombit tonė, ne kemi pėr detyrė qė kėtė fakt ta bėjmė tė njohur edhe pėr njeriun e thjeshtė - pėr ēdo njeri tė rruzullit tokėsor. Ky edhe ishte qėllimi kryesor i organizimit tė Manifestimit Ndėrkombėtar «BIJA SHQIPTARE - NĖNA E BOTĖS MBARĖ - SHENJTĖRESHA E DASHURISĖ», qė do tė realizohet mė 12 e 13 korrik nė Lecco.

Nė akademinė splemne, tė shtunėn mbrėma, pėrveē fjalimeve pėrshėndetėse, do tė parashtrohen katėr kumtesa tematike shkencore, mbi jetėn, veprėn dhe

dėshmitė e shenjtėrimit tė Bijės Shqiptare, dhe tė katėr ligjėruesit (Don Valentino Salvoldi, Antonella Lucchini, Adriano Stasi e Don Lush Gjergji) kanė titullin doktor shkence, edhepse nė broshurėn e programit, nė shenjė pėrvuajtėrie ndaj Shenjtėreshės, kanė kėrkuar qė tė mos u shkruhet titulli DR para emrit tė tyre !!!

Pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore e kishtare italiane dhe ata tė organizatave joqeveritare, me kėnaqėsi tė madhe kanė pranuar ftesat, duke deklaruar se ndjehen tė privilegjuar qė mund tė marrin pjesė nė kėtė manifestim kushtuar Shėn Terezės Shqiptare, tė organizuar nga bashkėkombasit e Saj !!!

Programi kulturo-artistik e sportiv do tė realizohet nga grupe e skuadra kulturo-artistike e sportive, jo vetėm shqiptare. Vijnė kėngėtarė shqiptarė tė njohur nga Kroacia (Lajde Mjeda e Shtjefėn Dodes), vjen nga Shqipėria rapsodi i mirėnjohur e i dėshmuar - kantautori - Gjon Frroku, nga Kosova - Gėzim Demaj, vjen grupi artistik italian «Rosy-Salvi-Marco» - grup komik i kombinuar nga Mantova e Grosseto, vijnė grupet artistike indiane e afrikane.... Edhe skuadrat pėr turneun e futbollit janė: shqipčtare, italiane, afrikane... Do tė flasė mjaft edhe ekspozita me portretet e Nėnės Tereze, kryesisht me vizatime tė fėmijėve. Janė tė shumta dhe poezitė kushtuar Nėnės Tereze, qė kėto ditė po na vijnė nė postėn elektronike, nga mbarė bota shqiptare !!!

Shoqata Nėna Tereze nė Lecco dhe QKIKH Albeuropa kanė vendosur qė: pėr pikturat me portretin e Nėnės, pėr kėngėt, pėr poezitė dhe pėr skuadrat mė tė mira sportive, tė japin Ēmimin NĖNA TEREZE !!! Tė shtunėn nė darkė dhe tė dielėn nė drekė do tė shtrohet tryeza e pasur pėr qindėra pjesėmarrės, me ushqime e me pije, tė ofruara nga organizatorėt.

Ofertat qė tė pranishmit i dhurojnė (nė kutinė speciale) nuk preken pėr shpenzime, por tė gjitha u dhurohen fėmijėve jetimė dhe tė sėmurė tė Kosovės - u dhurohen nevojtarėve, siē na ka mėsuar Nėna Tereze !!!

Kush do tė na ndihmojė nė mbulimin e shpenzimeve, qė sipas parashikimeve kalojnė shifrėn prej 10.000 €uro, kontributet e tyre mund t'i derdhin nė konton bankare tė Qendrės Albeuropa, qė e keni marrė ditė mė parė. Edhe tepricat e rastėsishme nga kontributet do tė derdhen nė fondin e fėmijėve nevojtarė !!!

Massmediat italiane po shfaqin interesim tė jashtėzakonshėm pėr manifestimin. Pėrveē shtypit lokal, qė tashmė ka botuar artikujt e parė, pėr ta pėrcjellur manifestimin kanė shfaqur interesim edhe dy qendrat kryesore radiotelevizive italiane (RAI e MEDIASET), gazetat e revistat "Corriere della Sera", "La Repubblica", "Il Giornale", "Il Resegone", "Famiglia Cristiana", "Panorama", "La Provincia", "Ecco di Bergamo" etj.

Do tė botohet libri (buletini) i manifestimit - me tė gjitha temat shkencore, pėrshėndetjet e pjesėmarrėsve, por edhe tė atyre qė nuk mund tė vijnė e na i dėrgojnė me postė ose me internet apo me fax, poezitė, kėngėt.... nė dy gjuhė (shqip e italisht), parashihet njė libėr me mbi 500 faqe, nė dhjetėramijėra kopje, pėr t'u shpėrndarė nė mbarė Italinė dhe nė mbarė botėn shqiptare !!!

Duke e pasur parasysh rėndėsinė e madhe, shpresoj se nuk do tė na mungojė ndihma e bashkėkombasve nga mbarė bota!!! Edhe sensibilizimi, duke i njohtuar tė gjithė miqtė me kėtė projekt tonin, ėshtė ndihmė e ēmueshme.

Kontributet nga Italia:

C.C.I.C.U. Albeuropa

Credito Valtellinese - Sede di Lecco

C/C 23105/19

ABI 5216 CAB 22900

 

Kontributet nga vendet tjera:

C.C.I.C.U. Albeuropa

Credito Valtellinese - Sede di Lecco

Cod. Countr. IT

CHECK DIGIT 41

COORDINATA BANC. NAZ. MO5216229000000000023105

ABI 05216 CAB 22900 Nr. Raporto 23105

 

Deri tash kanė hyrė 250 €uro, tė dėrguara nga miqtė italianė

Me nderime e me respekt pėr tė gjithė - nė emėr tė Kėshillit Organizativ - Engjėll Koliqi

P.S. Nėse e shihni tė arsyeshme dhe mendoni se mund tė kemi ndoj kontrobut, ua pėrcillni kėtė e-mail edhe bashkėpunėtorėve e miqve tuaj - afaristėve,agjencive, dhe firmave tė ndryshme.  Ju falemnderit !!!

Priru! / Torna!