Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
1
 

Hapet sot (16 prill) te faqet kulturore e kėsaj gazetė, njė rubrikė origjinale dygjuhėsh e kushtuar  komunitetės arbėreshe e Provincės sė Kosencės. Sigurisht nė Kalabri, qo ėshtė e para rubrikė e shkruajtur nė gjuhėn arbėreshe. Pėr arbėreshėt  ky ėshtė njė vend shumė i rėndėsishėm.

Njera dje s’kishim mundėsinė tė shkruajmė arbėrisht tek njė gazetė ditore. Sot ndėrmjet “La Provinēa” ėshtė  njė vėrtetėsi.

Qo rubrikė lehet me perspektivėn tė bėhet njė pasiqyr i realitetės arbėreshe dhe u le pėr tė rrėfyenj argumente tė ndryshme, me gjuhėn ēė fjasin ka mė se pesėqind vjet  arbėreshėt e Kalabrisė.

Rrethi ėshtė njė fletore ēė do tė nėnvizonj jo vetėm kulturėn e Arbėrisė, por do tė diskutonj edhe  pėr jetėn socale, politike dhe ekonomike e katundevet tonė. Te ky pasiqyr mund hapet njė momend i ri pėr Arbėrinė ku mund diskutohen tematika ēė kanė aktualitet e fort por edhe problema e projekte  tė lidhur me ruaitjen dhe zhvillimin e vendevet tonė. Rrethi mund bėhet dritėsore e hapėt e situates e sotme dhe mund trajtonj edhe fillare tė vjetra por ēė akoma djegėn si njė plagė e hapėt  te lėkura jonė.  

Sot kemi mundėsinė tė fjasmi pėr ne, pėr vendet dhe njerėzit tonė, sot te qo gazetė mund fjasmi pėr shėrbiset ēė na pėlqejnė edhe ata ēė s’ven mirė.

Nani ēė kemi dy ligja ēė ruajnė kulturėn tonė, s’mund nxiermi kazjunė.

Sot kemi bėzonj tė bashkėpunomi dhe tė harromi zėmėrimet. Sot  kem shėrbemi bashkė se dimi gjithė sa e vlefshėm ėshtė kultura e bashkėpunimit pėr jetėn arbėreshe, se ndjuamė gjithė sa i rėndėsishėm ėshtė  tė bėsh pjesė  kulturės evropiane.

Duall rrethi ndėr qiell, nani del i miri diell.

 

Inauguriamo oggi nelle pagine culturali del giornale, un’originale rubrica bilingue dedicata alla comunitą arbėreshe della provincia di Cosenza. Sicuramente in Calabria, questa č in assoluto la prima rubrica scritta in albanese. Per gli arbėreshė questo č uno spazio importantissimo.

Fino a ieri non avevamo la possibilitą di scrivere in albanese in un giornale quotidiano. Oggi, grazie a  La Provincia, č diventata una realtą.

Questa rubrica nasce con la prospettiva di diventare specchio della realtą italo-albanese ma č anche nata per discutere di svarianti argomenti nella lingua parlata da pił di cinquecento anni dagli arbėreshė di Calabria. 

Rrethi l’Arcobaleno, č una quaderno che vuole metter in evidenza non solo la cultura dell’Arbėria, ma vuole anche aprire una discussione sulla sfera sociale, politica ed economica dei nostri paesi. In questo specchio si puņ aprire un momento nuovo per l’Arbėria dove si potranno affrontare tematiche che hanno una forte attualitą ma anche i problemi e i progetti legati alla salvaguardia ed allo sviluppo dei nostri territori. Rrethi l’Arcobaleno puņ diventare finestra aperta sulla situazione odierna  e potrą anche trattare argomenti non recenti che perņ ancora bruciano come una ferita aperta sulla nostra pelle.

Oggi abbiamo la possibilitą di parlare di noi, dei nostri paesi e della nostra gente, oggi in questo giornale possiamo parlare delle cose che ci piacciono e di quelle che non gradiamo.

Adesso che abbiamo due leggi che tutelano la nostra cultura, non abbiamo pił scuse.

Oggi abbiamo bisogno di collaborare e di dimenticare i rancori. Oggi dobbiamo lavorare insieme consapevoli del valore che riveste la cultura della concertazione per il mondo arbėresh, perché tutti abbiamo capito quanto č importante appartenere alla cultura europea.

E’ uscito l’arcobaleno in cielo, adesso uscirą il bel sole.

Rubrica pubblicata su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”  Venerdģ  16  Aprile 2004