Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
2
 

Shqipėria ruan  Arbėrinė

 

Vizita e Kryeministrit i Republikės sė Shqipėrisė Fatos Nano qe njė ndodhje shumė e rėndėsishėm pėr jetėn arbėreshe pse vėrtetoi lidhjet politike dhe ekonomike ēė sot qeveria shqiptare do tė mbanj me katundet tonė.  Kryeministri erdhi nė Itali pėr tė zbulonei  njė tematike e rėndėsishėm si integrimi e Shqipėrisė nė kontekstit politik evropian. Nano tek vizita e tij desh tė shihnei edhe vendet ku njera sot arbėreshėt rrojnė, dhe Shėn Mitėr ai takoi autoritetėt e Provincės dhe kryetaret e katundevet pėr tė biseduar pėr reforma dhe perspektiva zhvillimi pėr ekonominė e Shqipėrisė. Kryeministri deklaroi se komuniteta arbėreshe ėshtė lokomotiva mė e mirė pėr tė qellinj Shqiperinė nė  Evropė.

Ky deklarim jep shumė nder Arbėrisė, por megjithėatė ėshtė njė dėtyr bashkėpumini istitucional  dhe jep fuqi lidhjevet shekullore ēė Italia e Shqipėria kanė. Edhe Presidenti i Republikės Alfred Moisiu, vjet, foli kėshtł.

Por vėrteta Arbėria mund ndihinj Shqipėrinė tė hinj nė Evropė? Me situatėn e sotme,  ne kem’ mendomi se shumė shėrbise duan ndrequr tek mėnyra ēė bėhet politika ndėr katundet tonė. 

Politika disa herė  duket se s’ka njerėz tė veēant tė shtjellonj tematika dhe projekte ēė kanė njė vlerje e lartė edhe duan figura dhe intelektuale tė gatshėm. ėshtė kėshtł. Tek sektori i projektevet pėr zhvillimin ekonomik, politika ka bėzonj kompetencės tė njerėz ēė shėrbejnė ndėr vendet tonė. Por katundet arbėreshė kanė edhe njė emigracionė intelektuale ēė ndihet. Shumė arbėreshė, pas shumė vjet studime, ikin. Ikin pa burthuar ndėse din ose s’din tė bėjnė njė shėrbes, ikin se mosnjeri i jep mundėsinė tė shėrbejnė, ikin se politika s’jep kund. Ndėse laureatra  tė ri ikin, ndėse mangojnė njerėz ēė u rritėtin me kulturėn e bashkėpunimit,  kush mund qellinj pėrpara njė proēes zhvillimi i drejt?

Politika sot ka bėzonj ndihėmes e intelektualevet dhe laureatrave  tė ri, ndėse do tė lartėsohet si formė kryesore e zhvillimit ekonomik. Politika ndėse do tė realixohet si  qeveri e mirė kat i jap kund sipėrmarrėvet dhe intelektualevet e vendit.

Pėr kėtė shpresomi se vizita e kryeministrit, figura mė e madhe e qeverisė shqiptare, ndihin politikant arbėreshė tė ndjojnė sa tė rėndėsishėm janė profesionistrat e vendit dhe sa ata mund i ndihin  Arbėrinė tė i ndihinj Shqipėrisė.

 

L’Albania conta sull’Arbėria

 

La visita del Primo Ministro albanese Fatos Nano č stato un evento rilevante per la comunitą arbėreshe. Egli  a San Demetrio incontrando le massime autoritą della Provincia, ha chiaramente fatto intende che lo sviluppo dell’Albania e il cammino delle riforme che la porteranno verso l’Europa,  passa anche attraverso le comuni radici storico-culturali arbėreshė.  

Le sue dichiarazioni costituiscono un impegno istituzionale per la nostra comunitą. Anche il presidente Alfred Mosiu lo scorso anno si espresse in questi termini.

Allo stato attuale l’Arbėria č in grado di traghettare l’Albania verso l’Europa? Oggi, molte cose devono essere riviste nel modo di intendere la politica nei nostri paesi. La politica dello sviluppo economico ha bisogno delle competenze specifiche di professionisti preparati. L’emigrazione intellettuale nei nostri paesi si sente. Molti giovani professionisti se ne vanno. La politica ha bisogno di loro, perņ la politica deve anche dare a loro la possibilitą di operare. Avvalendosi della professionalitą dei giovani laureati ma anche di professionisti affermati e degli imprenditori, l’Arbėria potrą concretamente aiutare l’Albania  ad entrare in Europa.

La politica arbėreshe ha bisogno degli intellettuali e dei giovani laureati.

Speriamo che la visita della massima autoritą del governo albanese, serva a stimolare gli amministratori a prendere in considerazione le professionalitą del luogo per aiutare l’Arbėria ad aiutare l’Albania.

Rubrica pubblicata su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”  Venerdģ  23  Aprile 2004