Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
6
 
 

L’Arbėria  al  voto

 

Edhe mė pak se njė muaj e shumė katunde arbereshė do tė ndėrrojnė o vėrtetojnė qeverinė e bashkisė. Votacionat tė 12 e 13 tė theristiut janė njė takim mė njė rėndėsi tė padiskutueshėm  pėr provinēen edhe pėr katundet ku do tė pėrtėret kėshilli i bashkisė.  Firmozė, Ēivit, Fermė, Frasnitė, Mbuzat, Shėn Bendhit, Shėn Vasil, Shėn Murtir, Shėn Sofi, Spixanė dhe Vakaric, arbėreshėt votarin pėr tė zgjedhin kryetarin dhe kėshilltarėt ēė kanė rapresentojnė vullnetin e popullit ashtł si demokracia do. Demokracia do edhe se arbėreshėt kanė tė bėjnė njė zgjedhje e menduar mirė, njė zgjedhje ēė ruan mirė tė ardhshėm dhe ēė ndėlgon vėrteta kush ka projekte politiko-soēale  ēė mund qellin pėrpara njė zhvillim lidhur me kulturėn tonė edhe kush do tė administronj me njė mėnyrė e gabuar. Sot, me shumė se dje, katundet tonė,  kanė njė situatė ekonomike shumė e shkatėrruaur, dhe duhet se tė bėmi njė “kėrcim kualiteti” nė qeverinė e katundevet. Qendrat arbėreshe ndodhen  gjeografikisht dhe politikisht nė periferi, ndodhen te ca vende tė veēuar ku ajri i ri i komunitetės evropiane disa herė s’ndihet fare. Por arbėreshėt nė politikėn kombėtare patin gjithmonė njė rol i rėndėsishėm, sot se tė kemi deputeta dhe senatora tė mirė, duhet tė zhgjedhmi mirė kryetarėt ēė kanė tė jenė tė gatshėm, kanė tė njohin vendin, aspektet tė mira dhe problemet ēė nga katund ka. Na duami se kush dėrgomi nė qeveri, ka tė gjegjinj popullin, ka tė dyer ēė vjen me thenė tė jesh arbėreshė, duami se pika mė e rėndėsishėm e programit elektorale tė kryetarvet ka tė jetė ruajtja e kulturės arbėreshe. Duami se sinkrat osč kryetaret ēė tue disa javė mundėjnė elecionat, kanė tė ruajnė kulturėn arbėreshe psč kultura dhe historia janė pasuritė mė tė mirė ēė na  kemi.  Ka rrėnjit kulturore niset gjithsej, edhe sot kultura mund konsiderohet i pari motor zhvillimi i Arbėrisė.  Duami se ajri i ri i komunitetės evropiane ka tė frynj me mė fuqi pėr Arbėrinė, duami edhe se politika ka tė ndienj mė shumė at ajr.

Bėmi pjesė njė komuniteti ēė  ruan kulturėn e pakicavet gjuhėsore historike si jona,  pėr kėtė sot   duami se kultura ka tė bėhet element zhvillimi e moderniteti.

 

 

 

Fra poco meno di un mese si vota per il rinnovo dei consigli comunali di alcuni paesi arbėreshė. Ad Acquaformosa, Civita, Firmo, Frascineto, San Giorgio A., San Benedetto U., San Basile, San Martino F., Santa Sofia, Spezzano A. e Vaccarizzo A., gli elettori sono chiamati a scegliere i sindaci. Gli arbėreshė di questi paesi, devono fare una valutazione ragionata che guardi al futuro prediligendo un progetto politico che porti verso un concreto sviluppo economico ma che promuova soprattutto la cultura arbėreshe. C’č bisogno di un salto di qualitą nel governo locale. Scegliere i sindaci giusti significa anche uscire dall’isolamento politico ed economico in cui si trovano molti paesi arbėreshė. Oggi c’č bisogno di amministratori attenti e preparati che promuovano la cultura arbėreshe. Vogliamo che i nuovi amministratori investano in cultura.  Dalle radici culturali prescinde tutto. La cultura č il pił importante motore di sviluppo dell’Arbėria. Abbiamo bisogno, infine, di sentire meglio la brezza innovativa che viene dall’Europa, comunitą che guarda con attenzione alle minoranza linguistiche e vuole proiettare il loro patrimonio culturale verso lo sviluppo e la modernitą.

Rubrica pubblicata Venerdģ 21 Maggio 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”