Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
8
 

Un  portale  bilingue

Rrethi ėshtė edhe njė udhėtim nėpėr komunikimevet dhe vegla tė ndryshme tė informimevet. Te qo javė do tė fjasmi pėr portalin dygjuhėsh e Bashkisė sė Shėn Mitrit. I realizuar nė bazė e ligjės 482/99 nga eksperta tė sportelit gjuhėsor, faqja ėshtė shėrbim informimesh pėr qytetarėt dhe vegėl shumė i vlefshėm pėr kush do tė njoh katundin nė aspektet turistike e kulturore. Por ne ju nėnvizomi portalin edhe pėr tė rejat dygjuhėsh. Si faqe web e njė administratė publike, ėshtė shumė e pėrmbajtur, ka gjithė lajmet dhe drejtėsimet e administratės. Mund ruhen vendimet, dispozitat e kryetarit, njoftimet, shėrbimet e bashkisė, ndėrtimet, konkurset. Shumė e mirė ėshtė hapėsirja pėr qytetarinė dhe faqet kushtuar territorit, historisė, ekonomisė, traditavet, pasurivet kulturore etje.. Janė edhe lajme mbi komunitetet arbėreshė, mbi bashkėsisė malore, shoqėrisė ndėrbashkiake dhe mbi shoqatat kulturore e katundit. Te faqja web ka vend revista “info comune” edhe njė pasqyrė e shtypjes. Portalin ėshtė i realizuar shumė mirė sepsč ėshtė vėrteta dygjuhėsh. Tue ruajtur trashgimin gjuhėsor, gjithė lajmet janė shkruar nė gjuhėn italiane edhe shqipe. Pėr leksikun administrativ dhe teknik u muartin shumė fjalė nga gjuha shqipe standard ashtł si shumė fjalė tė vjetra tė folmes sė Shėn Mitrit qenė tė pėrdorur tek shpjegimi i jetės kulturore dhe tė traditavet. Nė fund ne duami tė nėnvizomi si edhe tek informatika, si tek tjerat vegla e komunikimevet, ne kemi nevoje tė pėrdormi gjuhėn tonė me gjithė leksikun i bėgat ēė ka tue ruajtur fjalėt arbėrisht dhe ata shqipe ēė bėjnė pjesė tė njetjės gjuhė ēė ėshtė gjuhė e moēėm, por sot edhe e re.    

 

 

Questa settimana vogliamo segnalarvi il sito bilingue del comune di San Demetrio Corone (www.comunesandemetriocorone.it/). Realizzato dagli esperti dello sportello linguistico in armonia con la legge di tutela, il portale offre un servizio di informazione istituzionale e culturale. Si tratta di una pagina web molto curata dove č possibile conoscere i provvedimenti amministrativi adottati dal comune ma anche essere informati sulla storia e sugli aspetti culturali di San Demetrio. Il portale si distingue per curata veste grafica, ricchezza di contenuti e notizie aggiornate, tutte rigorosamente bilingue. Realizzato per stimolare l’uso della lingua albanese nella pubblica amministrazione con l’ausilio dell’informatica, il sito si distingue anche per l’uso di un lessico amministrativo e tecnico attinto dall’albanese standard e da espressioni arcaiche della parlata di San Demetrio.    

Rubrica pubblicata Venerdģ 04 Giugno 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”