Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
9
 

Una conferenza per una TV in lingua

Ndėr kėtą ditė u kremtua pesėdhjetė vjetori i lindjes sė Rait. Te njeri ndėr dy kuvende ēė u mbajtinė Kosencė, u hap bisedimi mbi rolit i rėndėsishėm ēė ka informaciona nė njė krahinė tė jugut si Kalabria me njė histori e njė kulturė tė bėgatė dhe shumė tė lashtė. Nė kėtė rastė u fol pėr transmetimet ēė qenė tė dėrguar nė tellevizjon dhe nė radje ndėr vitra tė shkuar, dokumentare, dhe emisione ēė rrėfyetin njerėzit dhe traditat e Kalabrisė.

Nė radjet, veēanėrisht, patin vend edhe kultura e historia e katundevet arbėreshė, grekanikė dhe oēitan ēė janė shprishur te vendet tonė. Tue ruajtur tellevizjonin dhe tue gjegjur radjen, u haptin faqe tė panjohur e Kalabrisė dhe tue folur te veglat e komunikimevet, shumė vetė njohtin kulturėn arbėreshe. Pas shumė mot, sot ėsthė i  rėndėsishėm tė hapet bisedimi mbi transmetimet nė gjuhat tė ruajtur nga ligja 482/99 ēė akoma sot s’ėshtė e zbatuar tek artikuli ēė fjet pėr programet te radja e tellevizjoni. S’dihet fare kur Ministeri  i Komunikimevet dhe Rai  duan tė  zėnė emisionet pėr  minoritetet historike tė krahinės, ashtł si ėshtė i rregulluar tek marrėveshja ēė ata nėnshkruajtinė, psč sot situata s’ėshtė e mirė. Moti shkon dhe ne mendomi se  pakicat kanė kenė vend te veglat e komunikimeve shumė tė rėndėsishėm si tellevizjoni e radja. Mendomi se gjithė istitucionat, bashkitė, shkollat, universiteti, kanė tė bėjnė njė kuvend se tė fjasin pėr kėtė tematike dhe kanė tė lipin Ministrisė dhe tellevizjonisė e shtetit tė jap zėr atyre ēė dje s’kishin zėr nė tellevizjon por sot kanė drejtsinė tė rrėfyejnė jetėn kulturore me gjuhėn mėmėtare. Hapmi pakicavet  mikrofonet dhe telekameret.    

 

 

La Rai ha festeggiato i cinquant’anni. Negli incontri tenuti nella sede di Cosenza si č discusso dell’importante ruolo dell’informazione in una regione culturalmente ricca come la Calabria. In questa occasione si č parlato anche degli spazi dedicati in passato alle minoranze linguistiche storiche. Oggi nonostante la legge di tutela vigente, le minoranze calabresi  non usufruiscono delle trasmissioni radiotelevisive in lingua. Il contratto di servizio tra il Ministero e la Rai non viene ancora  applicato per le trasmissioni delle minoranze. Avere l’accesso ai mezzi di comunicazione č fondamentale per la tutela del patrimonio culturale. Pensiamo che le istituzioni debbano chiedere un incontro al Ministero per sbrogliare questa situazione. Vogliamo che vengano aperti i microfoni ed accese le telecamere alla popolazione arbėresh, grecanica e occitana di Calabria.   

Rubrica pubblicata Venerdģ 11 Giugno 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”