Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
13
 

Un assessorato per le minoranze linguistiche

 

Muar aktualitet te kėtą ditė propozimi ēė kish bėnur kryetari i bashkisė sė Guardia Piemontese tė themelohei njė asesorat pėr tė programoj, koordinoj dhe vijoj projektet dhe tė shfrytėzoj gjithė mundėsitė ēė ligja kombėtare dhe krahinore japin pėr ruajtjen e pakicavet gjuhėsore historike tė Kalabrisė. Kėtė propozim pas disa muajė qe i fuqizuar nga drejtueset e rrethit “A. Moro” la Margherita tė Ungrės ēė i shkruajtinė Presidentit e Provinēės sė Kosencės se t’i lipin tė bėnei njė asesorat pėr pakicat gjuhėsore. Pėr realitet tonė, ndėse formohei njė asesorat shumė shėrbise mirrim njė rėndėsi tė padiskutueshėm. Ndėse na mund kemi njė strukturė politike dhe shkencore, mund ndreqim shumė situata ēė s’venė mirr. Ndėse populli jonė i shprishur nė njė  territor pjot kujtime historike dhe arkeologjike, me njė traditė fetare bizandine, me njė trashgim kulturore shumė tė pasur, ka njė assessorat gjithsej mirr mė rėndėsi politike. Kujtomi se pakicat mbrėnda provinēes tonė janė pesėmbėdhjetė pėr qind e popullsisė. Arbėreshėt, oēitanet dhe grekaniket krijojnė njė trashgim historik shumė i rėndėsishėm pėr gjithė krahinen pėr kėtė pakicat kanė kenė vend te politika, dhe ne mendomi se Kalabria ka tė verė ngushtė nė kulturė pėr tė jap fillim njė programi ēė sjell zhvillim ekonomik dhe ruan pakicat e territorit.

Sot kemi nevoj tė japmi mė fuqi kėtij propozimi. Gjithė katundet arbėreshė, gjithė kėshillet e bashkivet kanė tė pranojnė njė vendim sa mė njėhere se tė fuqizojnė propozimin e kryetarit tė Guardia Piemontese edhe e partisė  Margherita sė Ungrės se tė realizohet  ky deshir ēė ėshtė projekti mė i mirė ēė mund bėhet pėr pakicat tonė.

 

 

E’ ritornata di attualitą la proposta avanzata dal sindaco di Guardia Piemontese sulla istituzione di un assessorato per le minoranze linguistiche storiche calabresi, capace di programmare e coordinare i progetti finanziabili con la legge quadro nazionale e regionale. Tale idea č stata recentemente riproposta al presidente della Provincia dal circolo “A. Moro” della Margherita di Lungro.

Aver un assessorato ad hoc per la nostra realtą costituirebbe un’importanza enorme perché si potrebbe dare avvio ad un programma mirato a portare  sviluppo e creare opportunitą di lavoro per i nostri paesi ricchi si di un patrimonio culturale inestimabile, ma da sempre carenti di infrastrutture. Le minoranze che all’interno della provincia costituiscono il 15% della popolazione,  devono diventare volano di sviluppo per la regione. C’č la necessita di dare pił forza a questa proposta. Ci auguriamo che al pił presto i consigli comunali dei comuni interessati, seguano l’esempio di Guardia Piemontese e del circolo della Margherita di Lungro e diano pił voce ad una proposta che costituisce la migliore iniziativa progettuale che si possa realizzare per le minoranze.

 

Rubrica pubblicata Sabato 3 Luglio 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”