Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
14
 

I trentacinque anni di Katundi Ynė

 

Simbjet bie tridhjetė e pesė pėrvjetori i Katundit Ynė, revista mė e vjetėr ēė botohet nė Arbėri.  Nė kėtė rast duall njė numėr dysh i gazetės ēivitiote ēė gjatė vitrat i kushtoi jetės arbėreshe faqe e faqe artikuj, mendime tė ndryshėm,  poezi. Katundi i themeluar nė vitin 1970 nga Dimitri Emanuele ēė akoma sot ėshtė drejtori, u le pėr tė ruanei kulturėn e pakicavet, u le se tė fjitnei pėr bukuritė dhe pėr punėn e rėndė e njerėzve tė Pulinit, qe i themeluar se tė mbanei tė gjalla traditat dhe kulturėn e Skanderbehut.  Sot sigurisht ėshtė periodiku arbėresh mė i njohur nė Itali. Ndėr faqet e gazetės profesorė, gazetarė, shkrimtarė dhe intelektuale arbėreshė e shqiptarė foltin pėr aspekte tė ndryshėm tė Arbėrisė dhe bashkėbiseduanė konkretisht pėr njė projekt zhvillimi lidhur me katundet tonė. Revista dje si sot, qe edhe ėshtė, njė vegėl informimesh  i nderuar edhe njė palestėr formimi tek e cila muartin pjesė figurat mė tė shkėlqyer tė lėtėrsisė dhe gazetarisė bashkėkohore. E botuar pėr gjithė kėta vjet me ndihmėn e lexuesvet ēė bėjnė pjesė e shoqatės kulturore “Gennaro Placco”, revista ėshtė e realizuar edhe nga Vincenx Bruno, ēė ėshtė bashkėdrejtor e nga Manuel Pizarra kryeredaktori. Pranimi i Katundit ėshtė lidhur edhe me bashkėpuntorėt ēė nga Arbėria shkruajnė te revista ēivitiote. 

Pėr gjithė kėtė  mot, revista pėrhapi pasuritė e ēiftit ēė sot ėshtė njė ndėr mė tė bukurat dhe mė tė njohurat katunde arbėreshė tė Italisė.  Shumė turista arrėvojnė te katundi i Rakanjelit tė njohin kulturėn arbėreshe, tė ecin gjatė  rrugevet, tė vizitojnė Muzeumin, tė njohin kuzinėn tipike.  Katundi Ynė, mund thomi se qe e ėshtė pasiqyri mė i mirė i kulturės arbėreshe dhe tė pasurivet natyrore e arkitektonike tė Ēiftes.

Urime, urime vėrteta me zėmėr Katundit. 

 

 

Katundi Ynė festeggia quest’anno i suoi trentacinque anni di attivitą. Katundi č la rivista pił autorevole e longeva d’Arbėria. Fondato nel 1970 da Demetrio Emmanuele, il periodico nato per promuovere il patrimonio culturale delle minoranze linguistiche calabresi, ha ospitato in questi anni i contributi di autorevoli intellettuali arbėreshė. Strumento di informazione e formazione, la rivista viene pubblicata dal circolo culturale “Gennaro Placco” di Civita grazie all’impegno del condirettore Vincenzo Bruno, del caporedattore Emanuele Pisarra e dei numerosi collaboratori che periodicamente scrivono. Il giornale per tutti questi anni ha costantemente promosso la cultura arbėreshe ed il patrimonio ambientale della bella Civita. Oggi puņ giustamente considerarsi la pił prestigiosa rivista degli albanesi d’Italia.

Auguri, sinceri auguri.

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 16 Luglio 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”