Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
16
 

un   assessore per le   minoranze 

 

Presidenti i Provinēes sė Kosencės Mario Oliverio, tue gjegjur mendimet e universitetit, kryetare dhe parti politike, vėrtetoi asesor Donatelen Laudadio, ēė bashkė me sektorin e tregtisė e punes ka njė dėtyr edhe pėr pakicat gjuhėsore historike. Pėr Arbėrinė por edhe pėr oēitanet, Laudadio ndėr vitrat ēė shkuan, qe njė asesor i gatshėm, shumė afėr kulturės tonė dhe problemevet e shkollės arbėreshe. Ajo pat  kujdes pėr pakicat dhe shėrbei gjithėmone me Universitetin e bashkitė tue pėrgatitur, koordinuar dhe realizuar projekte si toponomastika dygjuhėsh, sportelet gjuhėsore, botime tė ndryshėm vėrteta shumė  tė vleftė. Ky vėrtetim ka njė rėndėsi tė madhe dhe pėr ne do me thėnė shumė. Te muajt e fundit e ligjėslaciones e vjetėr, Donatela Laudadio, bashkė me istitucionat kish krijuar, njė koordinamend ēė shėrbei vėrteta shumė mirė pėr pakicat e provinēes. Projekte ēė sot dimi se janė njė realitet, ku punojnė profesionistra tė rinj, u relizuan edhe pėr vullnetin e saj. Sot me vėrtetimim e saj ne kemi tė gėzohemi psė kemi mundėsinė, pėr njetėr disa vjet, tė vazhdomi njė program i lidhur me kėrkesat e territorit. Shumė pika e ligjes krahinore duan ndėrruar, pėr shėmbull, dhe disa artikuj e ligjes kombėtare qėndruan pa zbatim. Mėsimi i gjuhės, dhe situata e shkollės arbėreshe s’mund  konsiderohet e njėitja me atėn italiane. Emisionet te radio dhe televizioni akoma sot s’filluan psč marrėveshja midis Rai dhe Kėshilli i Komunikimevet s’ėshtė e zbatuar te pika ku vendosen rregullat pėr emisionet nė gjuhėn arbėrisht, oēitane dhe grekanike. Sot me vertėtimin e Donateles Laudadio kemi mė fuqi, sepse kemi njė asesor ēė na ka kujdes.

 

 

La conferma di Donatella Laudadio ad assessore provinciale alle minoranze linguistiche deve essere considerata una grande conquista per l’Arbėria. Oltre a riconfermare uno degli assessori pił preparati della scorsa legislatura, il Presidente Oliverio, accogliendo le richieste di docenti universitari, sindaci e dirigenti politici, ha voluto, con tale scelta, dare continuitą al programma di tutela e valorizzazione delle minoranze che ha raggiunto traguardi importanti. Molte iniziative sono state realizzate grazie alla sensibilitą dimostrata dalla Laudadio che insieme a Universitą, Comuni ed associazioni ha attuato progetti che oggi sono fonte di lavoro per molti giovani professionisti.  Il lavoro svolto negli anni passati dal Coordinamento dei comuni minoritari, trova quindi un nuovo riscontro. Ora alcune problematiche irrisolte come l’insegnamento facoltativo, il dimensionamento scolastico e le trasmissioni radio-televisive in lingua, possono essere affrontate con maggiore determinazione.

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 30 Luglio 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”