Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
17
 

Lo Sportello Linguistico Provinciale

 

Projektet tė realizuar me ligjėn 482/99 janė njė realitet. Tue disa javė fillon aktiviteti i sportelit gjuhėsor tė Provinēės. Sthatė puntore zėnė e shėrbejnė tek njė strukturė ēė do tė jetė njė pikėlidhje pėr gjithė sportelet e bashkivet arbėreshe. Edhe Guardia Piemontese ka zyrėn gjuhėsore e saj.

Sporteli ėshtė njė bazė pėr zyrat e bashkivet edhe do tė jetė njė vend shumė i rėndėsishėm pėr kush do tė njoh kulturėn arbėreshe nė Kalabri, ndėr aspektet  historike e turistike.

Ekspertat e sportelevet gjuhėsore tė koordinuar nga Universiteti, kanė ndihmojnė qytetarėt e katundevet arbėreshe tė fjasin gjuhėn edhe ndėr zyrat, tė pėrdorin gjuhėn arbėrisht-shqip te administratat publike. Me punėn e operatoreve tė fushės informatike, asthł si qe i realizuar projekti, tek sporteli do tė kriohet edhe njė portal dygjuhės me lajme mbi ekonomisė e territorit, tradhitat, mbi pasuritė kulturore. Kanė vend edhe dispozita ēė mund interesojnė pakicat gjuhėsore e provinēes, vendime, njoftime, konkurse e tjerat lajme kulturore. 

Puntoret ēė kanė njė formim shumė i vlefshėm, janė gjithė profesionistra tė rinj ēė vijnė nga Universiteti i Kalabrisė ku studjuanė dhe mbajtinė provime nė gjuhėn dhe letersinė shqipe.  

Nė kėtė rast  nėnvizomi si tek sportelet ne kemi nevoje tė pėrdormi gjuhėn tonė me gjithė leksikun i bėgat ēė ka tue ruajtur fjalėt arbėrisht dhe ata shqipe ēė bėjnė pjesė tė njetjės gjuhė ēė ėshtė gjuhė e moēėm por sot edhe e re. Natyrisht afėr fjalė tė vjetra puntoret e sportelit pėr leksikun administrativ dhe teknik kanė kriojnė njė pjesė artificiale tue marr shėmbull nga gjuha shqipe standard.

 

 

Tra qualche settimana inizieranno le attivitą dello sportello linguistico provinciale. Sette operatori cominceranno a lavorare nella struttura creata con i fondi della legge di tutela 482/99, che fungerą da punto di riferimento per gli altri sportelli linguistici comunali. Anche la comunitą occitana di Guardia Piemontese avrą il suo ufficio di riferimento.

Lo sportello concepito per stimolare l’uso della lingua albanese nella pubblica amministrazione, č un organismo di riferimento per i cittadini dei comuni minoritari della provincia che vogliono utilizzare la lingua scritta negli atti ufficiali.  Gli esperti coordinati dalla cattedra di lingua e letteratura albanese dell’Universitą della Calabria, creeranno anche un portale bilingue ricco di notizie sulla cultura e sulle risorse dei comuni arbėreshė. Sul sito verranno inoltre pubblicati i provvedimenti amministrativi adottati dalla Provincia e dalle amministrazioni comunali.

 

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 7 Agosto 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”