Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
18
 

Civita e le gole del Raganello

 

Te ky numėr i rubrikės ju nėnvizomi bukuritė natyrore dhe arkitektonike e njė  katundi ēė mund konsiderohet ndėr me tė sqėlqyerat vende tė gjithė Arbėrisė: Ēifti.  Ju ftomi tė zbuloni njė qendėr ku njerėzit mbajtinė njė lidhje tė ēuditshėm me natyrėn dhe ruajtinė shpitė, malet dhe rrugat vertėta me shumė kujdes.

Pėr tė njihni mirė vendet me tė bukura tė katundit, ju kėshillomi tė arrėvoni Ēift menatet njiza dhe tė mirrni konktate me njė shoqėrues pėr Parkun e Pulinit i cili  do tė ju udhisėnj gjatė njė itinerar shumė i mirė. Kush vizitoi Shqipėrinė e jugut mund gjėnjė shumė gjasje me Ēiftėn. Natyra  ėshtė e bukur dhe e egėr si vendet e Shqipėrisė.

Kur jini nė katund lypni shoqėrusesit tė ju qellin posht t’ecni gjatė anat e Rakanielit. Lumi ēė ndodhet nėn njė shkėmbi shumė i tell, ka njė bukuri ēė vėrteta pret frymėn. Tue ecur me kėmbit nėn ujė, mund ruani natyrėn e mahnitshėm e grykavet e Rakanielit. Atjč sytė miratojnė njė shfaqje e natyrės ēė s’ka pėrqasje me mosnjerin vend. Pas shėtitjes dhe mė parė se tė hipeni nė katund, hini te vulla e Skanderbekut, njė strukturė shumė e bukur e stisur me gura ēė ruan Rakanielin dhe kujton vendet e Shqiperisė rreth Krujės.

Prana vizitoni qendrėn historike. Ruami me kujdes rrugat, sheshet, shpitė, kopshtet, gjitonitė ēimineret, dhe nė fund ecni te pikėpamja e ruani gjithė ata shkėmbe ēė rrinė sipėr katundit. Turistat arrėvojnė Ēift edhe se tė njohin kulturėn arbėreshe. Shumė vizitojnė muzeun etnik arbėresh dhe vijnė e gjegjėn meshėn nė ritin grek te qishat e vendit, ēė mbajnė shumė deshmime e artit bizandine. Te ky katund kultura arbėreshe qe gjithmonė e ruajtur. Kėtu ka mė se tridhjetė e pesė vjet ēė botohet revista “Katundi Ynė”.

Prana mbrėmanet, te restorantėt e katundit mund hani shėrbise tipike. Kuzina arbėreshe ėshtė vėrteta shumė e mirė. Ecni Ēift. U gėzofshi!!

 

 

Vi invitiamo a scoprire le bellezze di Civita. Accompagnati delle guide del Parco del Pollino, vi proponiamo un itinerario alla scoperta delle risorse naturali ed architettoniche di questo stupendo angolo d’Arbėria. Arrivati in paese, chiedete alla vostra guida di accompagnarvi in una suggestiva passeggiata lungo le meravigliose gole del Raganello, per entrare in contatto con la natura selvaggia del Pollino ed immergervi in un luogo unico caratterizzato da una natura da mozzafiato sormontata da due pareti rocciose spettacolari. Visitate il meraviglioso centro storico con le sue gjitonie, le case con i giardini ed i caratteristici comignoli, le vie e le piazze sormontate dalle rocce. Entrate nelle chiese e nel bel museo etnico arbėresh. Poi la sera a tavola, gustate la  cucina tipica ricca di sapori forti ed autentici. Visitate Civita. Divertitevi.

 

Rubrica pubblicata Sabato 14 Agosto 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”