Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
19
 

Il Festival della Canzone Arbėreshe

 

Nesėr Shėn Mitėr do tė mbullihet  Festivali i Kėngės Arbėreshe. Njė shfaqje ēė muar shumė rėndėsi gjat vitrat dhe sot ėshtė e konsideruar takimi mė i madh pėr kush do tė njoh kėngat arbėreshe moderne. Festivali i menduar nga Xhuseppe D’Amiko, dhe i organizuar nga Administrata e Bashkisė dhe Shoqata Festival, do tė ruanj, vlerėzonj dhe jap mė  fuqi kėngės arbėreshe e re e kėnduar me gjinitė muzikore moderne tė ndryshme. Nga vit vijnė tė kėndojnė Shėn Mitėr shumė artista nga katunde e Kalabrisė por edhe nga Sicilia, Bazilikata e tjerat krahina ku janė tė shprishur arbėreshėt.

Simbjet drejtimi artistik i koordinuar nga dy gazetarė tė vleftė si Xhenaro De Ēiko e Paskal De Marko, pėrgatiti njė shfaqje tė veēante e relizuar me shumė kujdes. Te ky vit festivali do tė kufizohet e do tė hapinj njė dritare bashkėpunimi me tjerat pakica gjuhėsore tė Italisė. Do tė marrin  pjesė te festivali oēitanet e provinēės sė Torinos. Sonde te anfiteatri i bashkisė, do tė mbahet njė  kuvend mbi pakicat etnike italiane dhe njė recital-koncert tė grupevet Brisas D’Estoria, Kamastra/Qifti e Charą Moulą. Nesėrmbrėma do tė mbaronj shfaqja muzikore me kėngat e fundit ku do tė shpallet kėnga dhe kėngėtari me i mirė.

Festivali i Kėngės Arbėreshe na duket njė rast shumė i mirė se tė ju ftomi tė hipeni Shėn Mitėr. Par se tė arrėvoni te anfiteatri ku mbahet festivali, ju kėshillomi tė bėni njė shėtitje gjatė rrugevet e katundit. Vizitoni vendet e Jeronim De Rada, poeti i madh, hini te qisha e shėn Drianit, ruani pamjen e madhe ēė duket nga Kullexhi e mbrėmanet gjegjėni sa tė ėmbėl janė kėngat moderne tė kėnduar me gjuhėn mėmėtare arbėreshe dhe shqipe.

 

 

Si concluderą domani a San Demetrio Corone, la manifestazione culturale pił importante della musica arbėreshe moderna: il Festival della canzone arbėreshe. Ideato dal compianto avv. Giuseppe D’Amico, il festival in questi anni ha saputo  rinnovare  le sue originarie finalitą di tutela e promozione della lingua albanese portando al successo originali interpreti della canzone arbėreshe moderna. Quest’anno la direzione artistica coordinata da due autorevoli giornalisti come Gennaro De Cicco e Pasquale De Marco, ha approntato un programma particolarmente curato che ha come tematica centrale il confronto delle etnie presenti in Italia. Parteciperanno al festival gli occitani della provincia di Torino. In serata dopo il dibattito, si esibiranno i gruppi Brisas D’Estoria, Kamastra/Qifti e Charą Moulą. Domani dopo lo spettacolo finale, verrą proclamato il vincitore del XXIII^ Festival della Canzone Arbėreshe. In occasione di quest’evento vi invitiamo a scoprire quest’incantevole angolo d’Arbėria. Raggiungete San Demetrio visitate il centro storico, i luoghi deradiani, la chiesa di Sant’ Adriano, il collegio e scoprite la musica moderna e i dolci suoni della lingua albanese.

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 20 Agosto 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”