Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
20
 

Zjarri  i  ri  trionfa al Festival

Grupi artistik Zjarri i Ri me kėngėn “E bukura vashes e bukura gjitoni”, mundi Festivalin i Kėngės Arbėreshe. Njė fitim i pastėr, i padiskutueshėm, i dekretuar nga zhuria popullore dhe nga ajņ teknike, ēė deshmojnė pranimin i kėngės. Ndėse shqyrtohen tekstet, muzika dhe aranzhimet e kėngavet ēė muartin pjesė te shfaqja simbjet, mund ndodhen gjithė elementet ēė vėrtetojnė karakteristikat e festivalit por ėshtė mirė tė thuhet se dica shėrbise klasike tė shfaqjes sot, pas njėzet e tri vjet, duken tė shkuar, pa aktualitet. Megjithėkėtė drejtsimi artistik punoi shumė mirė tue hapur njė krahasim me tjerat pakica historike italiane dhe shėrbei tue vėnur kujdes nė shumė aspekte (skenografia, miqtė)  ēė sualltin shumė gjindė.

Festivali te pjesa muzikore por ka nevoi tė pėrtėrohet. Mė tė shumėt kėnga kanė njė bazė muzikore jo tė drejtė. Ndėsė njė kengė ka njė tekst tė bukur, me bazėn e gabuar osč e bėnur pak mirė, bier gjithsei. Muzika ėshtė gjella e kėngavet, bazat janė artifiēal, pa zėmėr e shpirt e mund shajnė tekstet. ėshtė e vėshtir tė rregulosh veglat muzikore e shumė artistrave, por ėshtė mirė edhe se tė mendohet, mbrėnda festivalit, njė seksion “dal vivo” ku kėngėtaret mund qellin njė grup ēė bėn muzikėn e gjallė me veglat muzikore e jo vet me bazėn. Ish mirė se pak e pak muzika e gjallė mirr  vendin e bazavet. E mendoni sa tė keqe ishin kėngat e grupeve si Peppa Marriti Band, Spasulati o Ensemble ndėse kishin gjithė njė bazė? 

Grupi Zjarri i Ri mundi edhe psč qelli muzikante e vegla. “E bukura vashes e bukura gjitoni” mundi psč artistrat e grupit vunė shumė kujdes fjalėvet e kėngės, aranzhimevet dhe melodivet ēė kanė karakteristikėn e vjershėvet o ajrevet. Ndėr kėngat e re afėr teksteve tė bukura, ndėse ėshtė muzika e gjallė “dal vivo” festivali hapen dyer artistave tė ri dhe merr vėrtetė mė shumė vlerė.

 

Il gruppo artistico Zjarri i ri con la canzone “E bukura vashes e bukura gjitoni Bella fanciulla bel vicinato” ha vinto il festival della canzone arbėreshe. Una vittoria netta decretata dalla giuria popolare ma anche da quella tecnica. Anche quest’anno il festival di S. Demetrio ha riproposto i classici canoni della canzone arbėreshe moderna. Riconosciuto l’ottimo lavoro svolto dalla direzione artistica che ha ben curato la manifestazione, a distanza di oltre vent’anni, l’evento palesa qualche scricchiolio dal punto di vista musicale. Le canzoni anche se sono qualitativamente cresciute col tempo, hanno delle basi musicali inadeguate, male arrangiate e musicalmente superate. Per dare nuovi stimoli ad artisti e pubblico sarebbe opportuno proporre una sessione di musica dal vivo. Le basi sono artificiali, sono senza anima.

Chi ha vinto, appunto, ha proposto una canzone ben suonata dal vivo che ha incantato pubblico e giurie.

 

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 27 Agosto 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”