Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
21
 

Vent’ anni di Bashkim Kulturor Arbėresh

Aktivitetet e shoqatavet kulturore janė pika tė ēmuara tė jetės arbėreshe psč shumė herė nėng janė tė lidhur me lozjet politike ēė kanė rregulla tė padrejte, ēė s’vlerėsojnė fteta kulturėn. Ndėse njė shoqatė shėrben shumė vjet domethėnė se ka kujdes pėr aktivitetin dhe realitetin ku shėrben e domethėnė edhe se ėshtė e organizuar shumė mirė. Spixanė njėzet vjetori i themellimit e Bashkimit Kulturor Arbėresh u pėrpoq me njė vendim i krahines sė Kallabrisė ēė dekretoi bibliotekėn e shoqatės si bibliotekė me “rėndėsi vendsore”. Pėr shoqatėn spixanjote ky vendim jep fuqi punės e njerzėve ēė gjithėmone shėrbejnė te biblioteka dhe te tjerėt aktivitete lidhur me ruajtjen e pasurivet kulturore-historike e Spixanės.  Ky ēmim vėrteton njė shėrbim publik i njė bibliotekė privat ēė pėr gjithė kėtą vjet vate pėrpara me pak sollde osč tė holla por me shumė kujdes. Pėr miqtė e shoqatės, biblioteka “G.A. Nociti” pat gjithmone njė rėndėsi shumė tė madhe. Por ėshtė mirė tė shėnohet se pranimi i Bashkimit Kulturor Arbėresh niset nga njė filozofi e fuqishėm ēė qellin pėrpara kulturėn e bashkėpunimit, e cila vlerėson vepra e shkrimtarvet e artistravet tė njohur  edhe nėnvizon, me shumė kujdes, aspektet e ndodhjet kulturore tė Spixanės dhe tė katundevet arbėreshė. Bashkimi nėng ruan ndryshimet dhe natyrėn e politikės, ruan tė jap vlerė  territorit e ky fillar ėshtė pika e fuqishme e shoqatės sepsč gjithė aktivitetet nėng vanė prapa rregullavet tė egra e politikės. Si demokracia do, shoqata ndėrron kėshillin e administratės rregullisht. Uri, revista ēė botohet ka shtatė vjet, shpjegon gjithė punimet e Bashkimit dhe ndohjet me interes kulturore lidhur me Spixanėn dhe me ruajtjen e pakicavet .

 

Le attivitą delle associazioni arbėreshė rimangono esempi di promozione culturale che continuano a ottenere risultati soprattutto quando sono slegate dai subdoli giochi politici. A Spezzano Albanese i vent’anni del Bashkim Kulturor Arbėresh sono coincisi con un riconoscimento di grande prestigio: la biblioteca “G.A. Nociti” č stata dichiarata dalla Regione Calabria biblioteca di interesse locale. Questo prestigioso decreto permetterą alla struttura di usufruire dei contributi regionali previsti dalla L.R. n° 17/85 e darą nuova linfa all’operato dell’associazione. Tale riconoscimento premia il lavoro e la serietą  del Bashkim, da vent’anni rivolto alla valorizzazione dell’Arbėria, che ha come base la sana filosofia della collaborazione, della trasparenza e dell’avvicendamento gestionale. La Regione ha cosi riconosciuto l’attivitą di un’associazione che in tutti questi anni, ha operato in perfetta autonomia per promuove le peculiaritą storico-culturali di Spezzano e di tutti i paesi arbėreshė, senza farsi condizionare dalle sleali manovre della politica.

 

Rubrica pubblicata Sabato 4 Settembre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”