Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
23
 

I  Santi  Medici

Traditat dhe letėrsia popullore nė Arbėri patin gjithėmonė nje lidhje shumė tė ngushtė. Me rasėn e festės sė Shėn Kozmait, zgjodhtim njė poezi tė Zef Serembe „Shėn Kozmaut e Shėn Damjanit“  pėr tė ju ftomi tė mirrni pjesė kremtimevet ēė do tė mbarohet tė diel te faltorja e Strigharit. Mendonj se tue djovasur kėtė poezi dhe tue njohur traditėn fetare mund gjėni mė shumė motive tė zbuloni Arbėrinė dhe ndė kėtė ndodhje Stigharin, njė katund shumė i bukur ēė i dha lemjen poetit „bjerrafat“ i letėrsisė shqipe, ku moti duket se qėndroi.

Dej ėsht e krėmtua juoj, Shėjtra fanmir,

e dita vjen e shkėnden me hare.

Ju ruoni kit katund tue e mbjuor me hje

Dhe gjindja ka ju pret tė mbjedhė hir.

Po heljmi mua mė rrethen e sė m’ljė,

se gjėndem shum i nėmur te kjo jet.

U pa pushim si njė suvaljė vete

 E ju e dini penen ēė m’pėrzė.

Shėjtra tė but…Via, termi mua kto ljot

Ēė zėmra e djegur mose ka sit nxier

Tue pritur shėrtuor ēė dit e mot.

U jam me ftes…Po Krishti in ka thėn

Se kush bie e qan shpresen sė bier,

se me mal hira e gjakut tij e ngrėn.

 

Tradizioni e letteratura in Arbėria hanno avuto da sempre un legame stretto. In occasione della festa dei santi Cosma e Damiano, abbiamo scelto una poesia di Giuseppe Serembe (1844-1901) “Ai Santi Cosmo e Damiano” per invitarvi a partecipare ai festeggiamenti che si concluderanno domenica. Avvicinandosi alle composizioni poetiche e scoprendo la tradizione religiosa si trovano nuovi stimoli per conoscere l’Arbėria e in questo caso San Cosmo Albanese, uno stupendo borgo medievale che ha dato i natali al poeta “sventurato” della letteratura albanese, dove il tempo sembra essersi fermato

Rubrica pubblicata Sabato 25 Settembre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”