Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
24
 

Lungro, Cittą del Risorgimento

Tė hėnėn hapen krėmtimet pėr tė nderohet figura e xhenerallit Dumink Damis, ushtar e intelektual ēė luftoi bashkė me Garibaldin dhe me shumė arbėreshė per tė bashkonei Italinė. Simbjet bie njė qind vjetori i vdekjes sė xhenerallit ungėrnjot e nė kėtė ndodhje, ēė pėr Ungrėn edhe pėr tė tėrė Arbėrinė ka njė rėndėsi tė ēuditshme, hapen edhe manifestimet se tė kujtohet Rilindja ungėrnjote. Ngjarja e parė e menduar ka Komiteti Organizues dhe ka Bashkia do tė rrėfyenj shkollavet  dhe qytetėrisė figurėn e xhenerallit ēė jetoi dhe luftoi se tė krijonei njė atdhe tė ri, tė lir, tė pavarur dhe demokratik. Te ēfaqjat do tė kujtohen pesėqind ungėrnjotė ēė luftuan me Garibaldin, burra tė nderuar si V. Stratigņ, P. Iriani, Ē. Martino, R. Martino, X. Samengo, P. Trifilio ēė bashkė me tė tjerėt atdhetare arbėreshė nė 1860 mundtin luftėn e Volturnit dhe zgjeruan udhėn e njėsit kombėtar. Pse veprimet e atyrė fatosa mos tė jenė tė harruar dhe se tė i njihet Ungrės roli ēė pat te historia e Italisė, ėshtė i detyruashėm tė hapet njė faqe e re pėr kulturėn tonė ēė ka tė niset me bashkėpunimin e istitucionavet, shoqatavet dhe istitutevet shkencore me qėllimin tė vlerėsohen tė mirat kulturore ēė nga katund ka.

Makina u nis, shpresomi se kush ka fuqi mund i nxier pjėhut pasurivet tė vjuara te pėlleset e garibaldinevet, se nga njė mund ketė nder tė thotė se ėshtė pjesė e njė populli me njė histori tė bėgat, me njė kulturė shumė tė ēmuar. 

Tė hėnėn hapen krėmtimet, tue njė vit duami se tė hapėn dyert e muzeut tė Rilindjes ungėrnjote.

 

Ricorre quest’anno il centenario della morte del generale Domenico Damis. Lunedģ a Lungro verranno aperte le manifestazioni in memoria dell’insigne intellettuale e soldato che combatté a fianco di Garibaldi per la causa nazionale. Per Lungro e per l’Arbėria tutta, questo evento assume una particolare importanza perché mette in risalto il Risorgimento lungrese. La prima giornata organizzata dal comitato promotore e dall’amministrazione comunale, illustrerą agli studenti la figura del generale Damis, insigne uomo che sacrificņ la sua vita per creare una patria nuova, libera, indipendente e democratica. Sarą anche l’occasione per ricordare i cinquecento lungresi che seguirono Garibaldi e contribuirono all’unita d’Italia.Verranno anche ricordati uomini illustri come V. Stratigņ, P. Irianni, C. Martino, R. Martino, G. Samengo, P. Trifģlio. Perché le gesta di quegli eroi non vengano dimenticate e perché venga riconosciuto il ruolo della cittą di Lungro nel Risorgimento italiano, č doveroso aprire una pagina nuova che valorizzi la cultura arbėreshe con il sostegno di enti, associazioni ed istituzioni scientifiche. Il percorso č tracciato, speriamo che fra un anno si possano raccogliere i frutti e si possano aprire le porte del Museo del Risorgimento e di tutti i luoghi della Rilindja arbėreshe.

Rubrica pubblicata Venerdģ 1 Ottobre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”