Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
26
 

Ensemble

Sonoritą Contaminate

 

“Mė moti shkon, mė qėndromi mė pak, trimat tė shėrbejnė venė gjithmonė mė larg, mė moti shkon mė rrimi mirė, Solldet nėng sosinj vet pėr njė bir, Trimat sot rrinė mė mirė, ka vijnė solldet nėng pyejnė “mai” ”. Fjalet kanė muzikėn e kėnga ėshtė e njė grupi arbėresh shumė orixhinal: Ensemble. Te qo javė ju nėnvizomi njė grup me njė cilėsi muzikore dhe kulturore vėrteta shumė tė lartė.

I themeluar si projekt  nė vitin 1991 me qellimin tė kėrkonei drejtėn artistike dhe muzikore e gjuhės arbėreshe, grupi vėllezravet Maca, bėn vėrteta njė muzikė shumė tė bukur. Tekstet, ēė janė besnik folmes e Puheriut, kanė njė strukturė muzikore tė ēuditshme, pjot me arranxhime tė shkruajtur me kujdes ēė krihojnė melodi ēė tė qėndrojnė mbrėnda e gėzojnė shpirt e zėmėr.

Muzikantet e qėsaj Esemble janė edhe tė dėtyruar te njė kėrkim ēė ruan tė shkruanj kompozime me karakteristike shprehje tė larta ēė nėng duan tė kenė kufi muzikore e letrare.

Vepra artistike moderne me ėmrin “Moti Shkon”, mbjedh nėndė kenga njera me e bukur se jetra. Jam shumė i vogėl, Kam lonė, Si zogj dimuri, Moti Shkon,  Fjoi, Mama, Shumburia jime, Ati-Atje e Tė dua mirė, dėshmojnė shpirtin shumė i bėjtar e grupit edhe qelljnė dėgjuesėn mbrėnda kompozime me tingėllime tė ndryshme, i qelljnė mbrėnda njė muzikė etnike ēė nėng ka kufi gjeografike dhe kulturore, njė muzikė ēė gjėllitėt vet me tingėlle autentike e pėr kėtė tė pėrgjithshėm.

 

 

 

“Pił passa il tempo, pił restiamo in pochi; I giovani per lavorare vanno sempre pił lontano. Pił tempo passa, pił stiamo bene; I soldi non bastano solo per un figlio; I giovani oggi stanno meglio, da dove vengono i soldi non chiedono mai”. Parole in musica, tratte da un brano di un gruppo arbėresh molto originale: gli Ensemble. Questa settimana vi segnaliamo una compagine di Pallagorio. Costituitisi nel 1991 con l’obiettivo di rivendicare il diritto all’espressione artistica della lingua arbėreshe, il gruppo dei fratelli Mazza colpisce per l’alto spessore artistico e per un soundwriting di notevole portata.

La ricerca della qualitą sonora per gli Ensemble coincide con la ricerca volta ad interpretare composizioni di intensa proprietą espressiva senza mai porre limitazioni di “genere” sia musicale che letterario al proprio modo di suonare e scrivere. I nove brani musicali contenuti nell’opera “Moti Shkon”, ridondano di straordinaria creativitą proiettando l’ascoltatore verso espressioni variegate di una musica etnica che non ha confini geografici e culturali, ma che si nutre solo di suoni autentici e per questo universali.

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 15 Ottobre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”