Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
28
 

L’abbazia di Grottaferrata

 

“Shėmbull i shqėlqyer i njėsit e Qishavet e Lindjes e Perėndimit”, badhia e Grotaferratės, edhe  simbjet ēė krėmtoi njėmijė vjetorin e vdekjes sė Shėn Nili, ati themelues, ėshtė besnik traditės fetare bizandine. Njė vend ku u trashėguan zakonet lindore ēė kanė shumė lidhje me komunitetet arbėreshe nė shumė aspekte. Atje si te gjithė katundet ēė bėjnė pjėse e Eparhisė sė Ungrės dhe e Horės sė Arbėreshvet , parkaleset  tue vatur pas meshės e Shėn Jan Krisostomos e tue ruajtur Liturgjinė e Shėn Vasilit. Grotaferrata, me njė fjalė, ėshtė njė pikė lidhje tė Krishtėrimit bizandin nė Itali. 

Mė tė shumėt kėllogjere janė arbėreshė edhe ata pėr shekuj mbajtin tė gjalla aktivitetet ēė nderuan monasterin si botime letrare, studhime lindore, koncerte bizandine. Shumė e njohur ėshtė biblioteka e badhisė. Vijnė ka gjithė anėt e jetės se tė kėshillojnė dokumente dhe dorėshkrime tė vjetra shumė tė ēmueshme. Por aktiviteti mė origjinal dhe i rėndėsishėm ēė bėjnė zotrat e monasterit ėshtė ndreqja e librevet te laboratori. Mendoni se te monasteri qe i ndrequr “Il Codice Atlantico” tė Leonardit.

Badhia e Grotaferratės njera pak mot prapė ish e famshe pėr liēeun. Atje shumė studente ka gjithė Arbėria xun kėngat fetare lindore, muartin vetėdije e rrenjavet kulturore bizandine, studhjuan  me kujdes mbrėnda njė monaster pjot tė mira kulturore vėrteta shumė tė vlefshme.

Sot, nė rast e njėmijė vjetorit e vdekjes sė themeluesit, duhet tė vėhet shumė kujdes atij vendi. Atje u shtun rrėnjit fetare e Arbėrisė, atjė shumė nxėnes u rritėtin, atje kėllogjert e katundevet tonė pėr shekuj e shekuj parkalestin dhe shprishtin fjalėn e Zotit Krisht. Atij vendi sot dhe nė kohėn tė ardhme, kemi tė njohmi rėndėsine dhe kem’ tė i ruami pasuritė.

 

 

“Esempio luminoso di unitą delle Chiese d’Oriente e d’Occidente” (Giovanni Paolo II), all’abbazia di Grottaferrata che quest’anno festeggia i mille anni dalla morte di San Nilo, suo fondatore, ancora oggi si tramanda l’autentica ereditą spirituale bizantina espressa attraverso le attivitą svolte dai monaci. Grottaferrata č un luogo intimamente legato alla Comunitą arbėreshe poiché li, come nei paesi che fanno parte delle Eparchie greco-bizantine di Lungro e Piana degli Albanesi, si prega seguendo il testo di S. Giovanni Crisostomo e la Liturgia di S. Basilio il Grande. Luogo di culto, studi orientali e musica bizantina, di formazione per molti arbėreshė, l’abbazia greca da molti anni e sotto la guida di monaci arbėreshė che con attenzione cercano di portare avanti il prezioso retaggio spirituale professato dal fondatore.

Il monastero, oggi assume ancora maggiore importanza, ed in quanto luogo da dove sono partite radici del Cristianesimo bizantino in Italia, merita ancora di pił tutela e valorizzazione.

 

Rubrica pubblicata Venerdģ 29 Ottobre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”