Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
32
 

L’Arbėria piange papąs Vincenzo Matrangolo

 

Firmoza e Arbėria gjithė me shumė helm, qajnė vdekjen e zotit Viēenx Matrangolo famullitar i qishės Jan Batista.  Zoti Viēenx qe pėr shtatėdhjetė vjet zoti i katundit ku u kish lerė nėndėdhjetė vjet prapė dhe atje themelloi qėndren pėrparjes trimėrore ku qenė mbjedhur dhe ruajtur me se njėmijė fėmijė, ēė s’kishin mundėsinė tė rritshin me gjithė tė mirat e jetės. Teolog i famshėm, zoti Viēenx, shkruaiti shumė libre edhe grisi gjellėn e tij pėr tė realizonei me njė fuqi e njė vėllim tė padiskutueshėm, projekte pėr tė pėrmirėsohei jeta soēale dhe kulturore e Arbėrisė. Niput i Peshkopit tė parė tė Eparkisė sė Ungrės, Jan Mele, zoti Viēenx qe profesor i nderuar te fakultetit i teologjisė ekumenike “Shėn Kolli i  Barit”.

Nė vitin 1981 e kishin ėmėruar Peshkop i Eparkisė sė Horės e Arbėreshvet, por se mos tė lėrenei nė mest veprėn socale Firmozė, begėnisoi porosinė e ēuditshme.

Nė vitin 1987 desh tė zėnei tė bukuronei qishėn e Shėn Janit ēė sot ėshtė njera ndėr mė tė bukurat qishė bizandine e gjithė Italisė. Nė vitin 2001 Presidenti i Republikės sė Italisė Carlo Azeglio Ciampi nderoi zotin Viēenx si Zyrtar i madh i Repubblikės.

Sot me vdekjes e tij, ndihemi gjithė mė tė nėmur se buartin njė zot dhe njė burrė shumė i mirė ēė bėri vėrteta shumė pėr dheun tonė. Buartim njė vėlla ēė do tė qėndronj gjithėmonė te mendjet dhe zemrat tona pse figura e veprat e zotit Viēenx Matrangolo qėndrojnė tė gjallė tek gjithė katundet e Arbėrisė. Rroftė pėr gjithmonė kujtim i zotit Viēenx Matrangolo.

 

 

Acquaformosa e tutta l’Arbėria con immenso dolore piangono la scomparsa di Padre Vincenzo Matrangolo parroco della chiesa di San Giovanni Battista.  Papąs Matrangolo per quasi settant’anni, č stato il sacerdote del suo paese natio dove ha fondato il Centro di Prevenzione Giovanile nel quale sono stati ospitati e recuperati alla societą oltre 1000 bambini provenienti da famiglie bisognose. Grande teologo, ha scritto libri molto apprezzati ed ha dedicato la propria vita alla preghiera e all’azione sociale. Nipote di Giovanni Mele, primo vescovo dell'Eparchia di Lungro, papąs Matrangolo č stato professore di teologia spirituale orientale alla facoltą teologica ecumenica "San Nicola di Bari".

Nel 1981 era stato nominato Vescovo dell'Eparchia di Piana degli Albanesi, ma per non lasciare la sua opera sociale ad Acquaformosa, rifiutņ il prestigioso incarico.

Nel 1987 ha iniziato la realizzazione del grandioso mosaico della Chiesa di San Giovanni Battista. Nel 2001 il Capo dello Stato Ciampi lo ha nominato Grande Ufficiale della Repubblica. Oggi con la sua morte gli acquaformositani e tutti gli arbėreshė, si sentono pił poveri, perché č scomparsa una personalitą che ha fatto tanto per la comunitą. E’ scomparso un uomo di straordinaria bontą, un fratello, un sacerdote le cui gesta e il cui pensiero rimarranno vive in eterno.

 

Rubrica pubblicata Sabato 20 Novembre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”