Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
33
 

L’Arbėria e la Festa della Bandiera

 

Tė diel nė Shqipėri ėshtė festė e madhe pse kujtohet dita e flamurit dhe e pavarėsisė kombėtare.  Kremtimet ēė historikisht kanė rrėnjė jo shumė tė vjetra, por tė rėndėsishme, e marrin njė domethėniė tė veēant edhe nė Itali, ku shumė shqipėtarė banojnė. Lidhjet midis Shqipėria dhe Italia kanė origjina tė lashta, edhe sot muartin mė fuqi se janė gjithmonė mė shumė sektoret ku kėto tė dy kombe bashkėpunojnė. Nė dica qendra italiane si Roma, Gubio, Rimini e Peruxha u organizuan kuvende, shfaqje kulturore e muzikore se tė kujtohen dita e Vlorės ku nė vitin 1912 u shėnua proklamimi i pavarėsisė kombėtare dhe u hap udha e themellimit tė Republikės. Arbėreshėt janė dėshmorėt e kulturės dhe shpirtit shqiptar nė Itali. Historikisht festa e flamurit te katundet arbėreshė por te gjithė Provinēa e Kosenxės, nėng pat rėndėsinė ēė meritonei. Sot, ndėse s’gabonj, nėng janė vende nė Kalabri ku shqipėtarėt dhe arbėreshėt mbjidhen dhe kremtojnė festėn. Kush djovasin mund mendonj se Festa e Flamurit ėshtė njė festė vet shqiptare edhe se nėng ka lidhje me Arbėrinė dhe me historinė e arbėreshvet. Njėzetetetė Nėntori mund jetė pėrkundėr, njė ras shumė e mirė se tė kujtohen rrėnjit e vjetra sė popullit arbėresh-shqiptar ēė ka njė pjesė tė historisė tė pėrgjithshme, njė kulturė tė lashtė, njė gjuhė tė bėgat. Ditat e fundit e Nėntorit mund jenė nė Arbėri moment ku bijėt e Skanderbehut mund krahasohen dhe mund nisin bashkė mendime tė ri, projekte dhe qėllime bashkėpunimi. Shqipėria sot ruan me shumė kujdes Arbėrinė sepse gjakut mund ketė shumė trupe por  ka vet njė shpirt.

 

 

In Albania domenica si celebra la festa della bandiera e dell’indipendenza nazionale. La ricorrenza  per l’alta percentuale di cittadini albanesi residenti nel nostro Paese, assume una particolare importanza perché verrą festeggiata anche in alcune cittą italiane. I legami tra l’Albania e l’Italia, del resto hanno origini antiche e vengono rinnovate in molti settori nei quali queste due nazioni sono protagoniste. In alcuni centri italiani come Roma, Gubbio, Rimini, e Perugia sono state organizzate manifestazioni culturali per  ricordare il ventotto novembre di Vlora cittą dove nel 1912 per la prima volta, venne proclamata l’indipendenza dell’Albania e si aprģ la strada della repubblica. Nella comunitą arbėreshe nonostante tutto, la festa della Bandiera non č molto sentita perché sembra non avere attinenza con la realtą. Le vicende storiche dell’Arbėria fanno parte della storia antica dell’Albania ed hanno radici comuni. E’ auspicabile che il 28 novembre anche in Arbėria, da momento di festa, si possa  trasformare  in occasione propizia per arbėreshė e shqiptarė per consolidare antici legami e progettare nuove iniziative di collaborazione.

Rubrica pubblicata Venerdģ 26 Novembre 2004 su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”