Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
37
 

Buon compleanno Katundi Ynė

 

Viti i ri zu mirė pėr Arbėrinė. ēift ndėr kėto ditė u krėmtua  tridhjetė e pesė pėrvjetori i Katundit Ynė, revista mė e njohur dhe e vjetėr  ēė botohet nė Arbėri. Ky rast dėshmon pranimin e periodikut ēė ėshtė lidhur fort me jetėn  ēivitiote. Te  revista ēė gjatė vitrat mbajti lart flamurin e kulturės tonė u shėnuan ndodhjet mė te rėndėsishme. Mbrojtja e pakicavet e kallabrisė shkoi edhe te faqet e kėsai gazetė. Katundi i themelluar nė diten 4 tė janarit tė vitit 1970 ka Dimitri Emanuele edhe sot drejtor, qėndron njė pikėlidhje pėr kush do tė njoh jetėn arbėreshe. Ndėr faqet e gazetės intelektuale te shtrėjtė  shkruajtin pėr aspekte tė ndryshme tė Arbėrisė kėshtu dhan njė kontribut tė ēmuar pėr ruajtjen e Arbėrisė. Revista sot ėshtė njė vegėl informimesh i nderuar edhe qe njė palestėr formimi tek e cila u rritėtin figurat mė tė shkėlqyer e lėtėrsisė dhe gazetarisė bashkėkohore. Rreth gazetės u krijuan shėrbise tė mira pėr ēiftėn edhe pėr tjerat katunde arbėreshė. Ture botuar pėr gjithė kėta vjet, te faqet e saj u nėnvizuan bukuritė kulturore, ndodhjet ēė dhan hje vendevet. Me  shkrimet e bashkpuntorevet e revistės u zgjidhtin problemet tė rėndė. Mbrėnda redaksisė njė rol tė ēmuar kanė edhe Vincenx Bruno, ēė ėshtė bashkėdrejtor e kryeredaktori Manuel Pizarra.

Pėr gjithė kėtė  mot, 35 vjet, revista pėrhapi pasuritė e ēiftit ēė sot ėshtė njė ndėr mė tė bukurat dhe mė tė njohurat katunde arbėreshė tė Italisė. Te faqet e saj dhe ka shoqata ēė e themelloi u nistin dhe u realizuan gjithė qėllime tė rėndėsishėm ēė sot janė realitet si Muzeu Etnik, vallet e tjerat shfaqje kulturore, mbrojtja e kuzines tipike edhe gjithe tė mirat e jetės arbėreshe. Katundi Ynė, me njė fjalė, ėshtė pasiqyri mė i mirė i kulturės tonė.

Urime tė nxehta, urime vėrteta me shumė zėmėr Katundit.

 

 

L’anno nuovo č cominciato con un grande evento per l’Arbėria: Katundi Ynė, lo scorso 4 gennaio, ha festeggiato i suoi trentacinque anni di attivitą. Un anniversario che riconferma la rivista di Civita ai vertici della cultura albanese. Un successo netto e indiscutibile per un periodico che con tenacia, ha sventolato per tanti anni la bandiera dell’albanesitą. Fondato nel 1970 da Demetrio Emmanuele,attuale direttore, il trimestrale nato per promuovere il patrimonio culturale delle minoranze linguistiche calabresi, ha ospitato i contributi di autorevoli intellettuali arbėreshė. Strumento di informazione e formazione, la rivista ha contribuito in modo indelebile a dare forza e riconoscimento alle minoranze grazie all’impegno del condirettore Vincenzo Bruno e del caporedattore Emanuele Pisarra. Il giornale per tutti questi anni ha costantemente promosso la cultura arbėreshe, il patrimonio ambientale della bella Civita e segnalato i problemi dell’Arbėria. Oggi pił che mai si erge come la pił prestigiosa rivista degli albanesi d’Italia.

Auguri, sinceri auguri a Katundi Ynė. 

 

Rubrica pubblicata su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”  Venerdģ  7 Gennaio 2005