Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Rrethi - L’Arcobaleno di  Nicola  Bavasso

 
38
 

La  Creativitą Magica di Nuhiu

 

Druri fjet e duket se tė ruan pse ka sy, ka shpirt e rrėmbat ēė ecin gjatė trupit e tij qellin gjakut te kryet ture dhėnur gjellė e lėvizje  njė qandje e shėjte, e but, e njom si ulliri. Veprat e Hevzi Nuhiut, skultor i famshėm i njė niveli ndėrkombėtar, janė tė ėmbla si lėngut ēė nxier druri ēė i jep forma edhe kanė njė domethėnje e njė vetėhe filozofike e fuqishme si gjithė punimet ēė vjinė ka duart e autorevet qe shėrbejnė me dashuri. Veprat e Nuhiut janė lidhur ngushtė me shfrymzimin e natyrės edhe burthojnė gjithė ndjeshmėrin e artistit pėr ndodhjet politiko-shoqėrore, pėr kėtė ata kanė njė vend tė lart, i padiskutueshėm, mbrėnda lėvizjes artistike e sotme, pse edhe se janė tė realizuar te njė vend i vogėl si Shėn Mitri, ata marrin njė madhėshti evropiane.

Janė “drunje” rrumbullake tė ēmuara, ēė kanė subjekte tė ndryshme. Mė tė shumėt janė gra por    janė edhe ndodhje natyrore, momente introspektive, vlera autentike si liria, dashuria, paqja, lufta e rėndė ēe gjėjnė tek duart e artistit kosovar-arbėresh forma shumė tė veēante e njė orixhinalitet vėrteta tė madhe.  

Operat e tij shprehin gijthė artin e hollė e skulturės bashkėkohore. Hevzi Nuhiu ėshtė artist i madh pse krijon skultura ēė qėndrojnė mbrėnda zėmrės e mbjojnė sytė me dica domethėnie tė thellė si i thellė ėshtė subjekti  ēė rapresentojnė.

Se tė zbulohet edhe mė shumė madhėshtia e Nuhiut, artist dhe intelektual i shtrėjtė , bashkia e Shėn Mitrit, katundi ku artisti kosovar jeton ka mė se njėzet vjet, i kushtoi njė katalog vėrteta tė bukur. Njė libėr ēė mund konsiderohet si njė tėrkuzė kėsizje pėr Nuhiun ēė rri dhe shėrbėn nė Arbėri por mendon paqen edhe lirinė pėr Kosovėn e tij.

 

 

Il legno, materia primordiale di straordinaria espressivitą, prende forma e movimento e affascina con il suo charme delicato e intrigante. L’ulivo, pianta sacra e mansueta viene magnificamente modellato dalle mani dello scultore Hevzi Nuhiu, artista conosciuto a livello internazionale, per le sue opere ispirate dalla natura e dense di significati filosofici autentici. Gli avvolgenti e originali soggetti modellati da Nuhiu testimoniano la sensibilitą intellettuale dell’autore agli eventi socio-politici e la sua predilezione per le figure femminili che costituiscono la principale fonte di ispirazione. Le sue opere, si distinguono nel panorama della scultura contemporanea, per la raffinatezza scultorea e la profonditą filosofica che rappresentano. Il comune di San Demetrio, paese dove l’artista risiede ed opera da molti anni, ha recentemente pubblicato un catalogo delle sue magnifiche sculture, un libro che per Nuhiu puņ considerarsi come un cordone ombelicale tra l’Arbėria, terra che lo ha reso famoso, e la madrepatria Kosova.

 

 

Rubrica pubblicata su “Tracce” pagine culturali del quotidiano “LA PROVINCIA COSENTINA”  Venerdģ  14 Gennaio 2005