Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Abetarja “Udha e shkronjave”, fryt i njė pėrvoje shumėvjeēare tė
Artur Shkurtit, mėsues i apasionuar
 
HIJA E CENSURĖS MBI NJĖ VEPĖR ME VLERA KOMBĖTARE
 
Para pak kohėsh, drejtori i shkollės tetėvjeēare private “Udha e shkronjave” nė Tiranė, Artur  Shkurti, botoi me shpenzimet e veta dhe nxori nė treg abetaren “Udha e shkronjave”, njė tekst luksoz dhe dinjitoz pėr nxėnėsit e klasės sė parė. Sė bashku me abetaren ėshtė botuar edhe njė libėr udhėzues pėr mėsuesit dhe prindėrit, katėr fletore pune pėr nxėnėsit dhe tri kaseta magnetofoni me kėngė tė interpretuara nga fėmijėt qė lidhen me pėrmbajtjen e abetares sipas parimit ēdo shkronjė njė kėngė. Tė gjitha materialet janė pėrmbledhur nė njė dosje tė ilustruar dhe shiten sė bashku.
Abetarja “Udha e shkronjave” ėshtė fryt i njė pėrvoje shumėvjeēare tė autorit Artur  Shkurti, si mėsues nė shkolla shtetėrore dhe private, njė mėsues i apasionuar, i talentuar dhe patriot. Abetarja ėshtė gjithashtu frut i punės sė njė rrethi tė gjerė bashkėpunėtorėsh tė autorit, si: mėsuesit Iljaz Larashi dhe Sitki Spahia (Mėsues i merituar), ilustratorja Xhilda Paloka, kompozitori Ardjan Hila, poeti i mirėnjohur Xhevahir Spahiu, fotografėt Kadri dhe Denis Mani, ilustratori i kopertinės Llazar Taēi, e shumė specialistė tė tjerė. Libri ėshtė shtypur nė Turqi me cilėsi tė lartė, nė njė nga shtypshkronjat mė tė mira tė Stambollit. Autori Artur  Shkurti ėshtė pėrpjekur t’u pėrgjigjet nevojave tė shkollimit tė nxėnėsve me njė abetare qė tė pėrballojė pothuajse tė gjitha vėshtirėsitė e leximit dhe tė shkrimit tė gjuhės shqipe, qė tė jetė tėrheqėse, e bukur dhe nė pėrputhje me nivelin e sotėm tė formimit tė fėmijėve qė fillojnė klasėn e parė dhe mban parasysh pikėsynimet edukative tė shkollės shqiptare.
Ēdo njeri pret qė puna e tij nė dobi tė shoqėrisė tė shpėrblehet, nė mos materialisht, tė paktėn moralisht; mirėnjohja dhe vlerėsimi objektiv i mundit tė tjetrit ėshtė njė minimum dhe detyrim pėr secilin.
Abetarja “Udha e shkronjave”, nė vend qė tė mirėpritej dhe tė shihej si njė vlerė e re nė punėn e gjatė e tė mundimshme pėr krijimin e abetares mbarėkombėtare, u sulmua dhe denigrua padrejtėsisht porsa doli nga shtypi. Autori u keqkuptua sė pari nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencės dhe pastaj nga disa stacione televizive dhe gazeta private.
Ministria e Arsimit dhe e Shkencės, duke vlerėsuar me tė drejtė rėndėsinė e abetares pėr mėsimin e gjuhės shqipe nėpėr shkolla, ka organizuar njė konkurs ku janė paraqitur rreth 10 tekste. Nė kėtė konkurs kanė fituar teksti i Z. Kolė Xhumari dhe teksti i hartuar nga Mimoza Gjokutaj dhe Shezai Rrokaj. Teksti i Z. Kolė Xhumari ėshtė shtypur nė 63000 kopje dhe pėrbėn tekstin zyrtar tė miratuar nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencės, tė detyrueshėm pėr shkollat publike dhe private; teksti tjetėr fitues do tė botohet me njė tirazh mė tė vogėl dhe do tė eksperimentohet nė 80 klasa. Abetarja e Z. Artur  Shkurti nuk u paraqit nė konkurs. Puna e organizuar nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencės ėshtė nė proces; pėr mė tepėr mendohet pėr miratimin e abetares mbarėkombėtare qė tė pranohet edhe nė Kosovė dhe Maqedoni. Abetarja e hartuar nga Artur  Shkurti ėshtė njė tekst alternativ, qė nuk synon tė futet detyrimisht nė shkolla, as tė zėvendėsojė tekstin e miratuar nga Ministria e Arsimit dhe e shkencės. Autori ka preferuar mė tepėr tė provojė vlerėsimin e publikut tė gjerė, tė prindėrve dhe tė mėsuesve qė do tė shfaqet nėpėrmjet shitjes sė librit. Personalisht e vlerėsoj abetaren “Udha e shkronjave”, si njė punim cilėsor, me vlera didaktike dhe patriotike, qė sjell risi tė dukshme nė fushėn e mėsimdhėnies. Vlerėsoj gjithashtu edhe pėrpjekjet fisnike tė autorėve tė tjerė, sidomos tė atyre qė fituan konkursin dhe qė janė emra tė nderuar nė fushėn e arsimit. Pėr mė tepėr nuk jam ekspert i abetares. Ekspertiza u takon, nė radhė tė parė, mėsuesve tė shumtė tė shkollave tetėvjeēare, Institutit tė Studimeve Pedagogjike dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Ajo qė pėrpiqem tė mbroj dhe tė argumentoj kėtu ėshtė liria e shtypit dhe e krijimtarisė intelektuale, artistike dhe shkencore e parashikuar nga nenet 22 dhe 58 tė Kushtetutės, si edhe nga gjithė legjislacioni ynė demokratik. Deklarata e nxituar e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės se do tė bllokojė abetaren “Udha e shkronjave” tė krijon shijen e hidhur tė censurės qė ushtronte dikur Drejtoria e Shtypit pranė K.Q. tė PPSH. Nė njė vend demokratik si Shqipėria, as Ministria e Arsimit dhe as ndonjė ministri ose organ tjetėr shtetėror ose partiak nuk mund tė “bllokojė” e tė ndalojė ndonjė libėr. Depėtetėve tė legjislaturės qė porsa mbaroi, me siguri u kujtohet kur miratuan Kushtetutėn dhe ligjin “Pėr Shtypin” vetėm me njė nen i cili sanksionon lirinė e shtypit. Vetėm organet gjyqėsore mund tė bllokojnė e ndalojnė libra e gazeta, nė rast se botimi i tyre pėrbėn ndonjė vepėr penale tė parashikuar nga Kodi Penal dhe vetėm pas njė procesi tė rregullt ligjor.
Deklarata e Ministrisė sė Arsimit mbase kishte pėr qėllim tė thoshte thjesht se kjo abetare nuk do tė pėrdoret nė shkolla. Por formulimi i saj me terma tė forta si “bllokimi” qė rimon rastėsisht me fjalėn “mallkimi” shpreh padashur njė mentalitet monist prej censori qė krijoi keqkuptim nė opinionin publik sikur kushedi ēka ndodhur aq sa disa librashitės tė trembur nga forca e shtetit filluan t’i kthejnė autorit kopjet e para tė abetares. Tė vjen keq tė konstatosh se edhe disa gazeta private dhe stacione televizive qė duhet tė jenė nė vijėn e parė tė luftės pėr mbrojtjen e lirisė sė shtypit dhe tė lirisė sė krijimtarisė intelektuale, u trembėn nga forca e pushtetit shtetėror, duke sulmuar e fyer autorin qė ka krijuar njė vepėr alternative tė shkėlqyer me vlera tė spikatura kombėtare.
 
Profesor Doktor Aleks Luarasi
 
Artikulli u botua nė gazetėn “Shekulli” mė datė 4 shtator 2001.
 

priru / torna