Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

Pubblicato in Albania un valido testo per l'insegnamento primario della lingua albanese
Udha e shkronjave di Artur Shkurti
Utile strumento anche per i bambini arbėreshė
 

Tipare tė abetares “Udha e shkronjave”

 

KĖNGA E ABETARES

Teksti: Xhevahir Spahiu
Muzika: Ardian Hila
Kėndojnė: Megi Laska, Enia Salillari dhe korri

Abetare!Abetare!
Sillma diellin nė dritare.

Lehtė, lehtė e bukur, bukur,
Dora ime sa e lumtur,
Hap njė faqe, kthen njė fletė,
Nėpėr shkronja
bota vetė

Rrjedh nė fjalė plot kumbim,
Gjuhė e lashtė e vendit tim.

Me ty mendjen lartėsoj.
Me ty zemrėn e gėzoj.
Bėhem zog e fluturoj
Abetare

Abetare! Abetare!
Ti je dielli nė dritare.
 

ARTIKUJ RRETH ABETARES "UDHA E SHKRONJAVE"

bullet "Abetarja "Udha e shkronjave" - standarte tė larta, metodikė e shkėlqyer, edukim i gjithanshėm"- Shkruar nga Lefteri Joro, mėsuese e ciklit tė ulėt, dy herė e dekoruar me medaljen "Naim Frashėri", Korēė.
bullet "Abetarja "Udha e shkronjave" - abetare moderne me nivel shkencor dhe
pedagogjik" - Shkruar nga ish- mėsuesja e ciklit tė ulėt Vasilika Koci Janko " Mėsuese e Popullit", Tiranė. Botuar nė gazetėn "Albania" mė 20 shtator 2001.
bullet "Abetarja "Udha e shkronjave" - vlera dhe risi" - Nga mėsuesja e ciklit tė ulėt Filloreta Stoja, dekoruar me titullin - "Mėsuese e merituar" dhe me medaljen "Naim Frashėri", Lezhė.
bullet Hija e censurės mbi njė vepėr me vlera kombėtare - Artikull nga Prof.Dr.Aleks Luarasi, botuar nė gazetėn "Shekulli" 4 shtator 2001.

"Mendime rreth abetareve tė sotme shqipe" - Libėr i botuar nga shtėpia botuese "Udha e shkronjave" me autor Artur Shkurti.

 
 

Lettera dell'autore ad Arbitalia e agli arbėreshė

 

Pėr ata qė duan ta kenė kompletin e abetares (librin e abetares, librin
udhėzues, tri kasetat, dy fletoret e modeluara, dy fletoret e diktimit dhe
dosjen qė i mbėshtjell tė tėra), njoftojmė se ēmimi ėshtė 44 USD duke
pėrfshirė kėtu edhe postėn deri nė Itali.

Ju lutem na shkruani nė E-mail:
udhaeshkronjave@abissnet.com.al

 

 

Adresa:

Shkolla tetėvjeēare private "Udha e shkronjave"
rr. Mujo Ulqinaku, nr. 44 Tirana Albania
Mos harroni tė vizitoni faqen tonė:
www.udhaeshkronjave.edu.al

priru / torna