Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

Nella rivista albanese "Ars" una rubrica di Caterina Zuccaro

 

POEZIA E RE ARBĖRESHE

PARA-PARATHĖNIE PĖR NJĖ PARAQITJE

Katerina Xukaro

Perveē emrave tė stėrnjohur si tė ndjerit Vorea Ujko e Dushko Vetmo ose per fat te mirė te gjallėt Zef Skirņ di Maxho, Zef Skirņ di Modika, Mario Bellici, Kate Xukaro, Buzėdhelpri, a ka nė mes tė Arbereshve krijues tė rinj qė e mbajnė tė lart flamurin e kėsaj dege shumeshekullore te letėrsise shqiptare dhe sigurojnė vazhdimėsinė e saj edhe nė kushtet e vėshtira tė  botės sė globalizuar, qė me fjalė vlerėson dhe me vepra asimilon ēdo dallesė me kulturėn globalizuese, atė mbizotėruese?

Kėsaj pyejtjeje, qė nė thelb mė shtroi “ARS”-i dhe qė unė vetė pasurova me ndonjė vlerėsim jo plotėsisht tė paanshėm, i dhe, pa pėrsjatur shumė, pėrgjigjen “po”. Jam arbėreshe, pra kuptohet se parimisht pėrgjigje tjetėr nuk mund tė pranoja.

Mirėpo, kur po ARS-i mė lypi tė shkruaj diēka pėr kėtė poezi – ose, mė gjerė, letėrsi –  dhe tė botoj ndonjė tekst  nga autorėt mė tė rinj , unė, prapė pa pėrsjatur, u pėrgjigja prapė po, por kur e mora nė dorė konkretisht lėndėn, vura re se puna ishte e vėshtirė, bile ndonjė mik arriti tė mė thonte e pamundur.

Nė kėtė pikė lexuesi mund tė pyet pse. Arbėreshėt kanė njė traditė letrare tė lashtė, janė - mund tė themi - thememluesit e letėrsisė sė lėvruar shqipe, librat e klasikėve tė shekujve tė kaluar – De Rada, Dara, Variboba jo se ishte fetar, etj. – u botuan e ribotuan nė Shqipėri, ndonėse nė pėrshtatjen gjuhėsore tė radhės, si dhe u botuan e ribotuan e kur ishte rasti u shfaqėn veprat e bashkėkohorve. Dmth.  arbėreshėt patėn shkruar, kanė shkruar, shkrujanė e me gjithė tė ngjarė do tė shkrujanė. Pra, ku ėshtė vėshtirėsia?

O miq tė dashur, vėshtirėsia ėshtė te fakti i pak-kontestueshėm se sot e kėsaj dite Arbėreshėt shkrujanė por nuk botojnė. Tė them tė vėrtetėn, edhe kjo nuk ėshtė ndonjė e re nė mjedisin tonė kulturor. Krahasuar me dorėshkrimet, botimet ishin pak edhe nė tė kaluarėn e kemi, pėr shembull, njė Frangjisk Anton Santori qė pėr sė gjalli pati arritur tė botonte pak faqe dhe vetėm nė dhjetėvjeēarėt e fundit, me botimet kritike tė veprave tė lėna dorėshkrim, ka filluar tė zėrė vendin qė i takon nė historinė e letėrsisė sonė. Pokėshtu edhe sot. Si dikur, nė shumicėn e rasteve autorėt i botojnė veprat me shpenzimet e veta, pra cili s’ka para nuk boton dhe vetėm sa pėrpunon e ripėrpunon dorėshkrimet e veta tė shtrenjta, qė rrezikojnė tė trashgohen tė panjohura nga brezat e rinj, ndėrkohė qė gjuha arbėreshe po shpėrbėhet dhe italishtja merr dheun.

Si dikur, problemi ėshtė, nė thelb, se vepra tė tilla s’kanė treg. Shumica dėrmuese e Arbėreshėve ėshtė analfabete pėr gjuhėn e vetė, thjesht s’di tė lexojė e tė shkruajė si flet e intelektualėt qė shkruajnė janė edhe sot njė elit qė vetėlexohet a, shumė shumė – ma lejoni fjalėn e re –. ndėrlexohet.

Diēka tani ndoshta po fillon tė ndryshojė.Ligji pėr mbrojtjen e pakicave gjuhėsore qė, pas njė shtatzėnie mė se pesėdhjetėvjeēare Parlamenti italian miratoi nė  1999, me gjithė tė metat jo tė vogla qė ka, ka filluar tė zbatohet. Do me thėnė se nė shkolla po futet mėsimi i gjuhėt amtare (vini re: jo gjuhėn amtare), i letėrsisė,  kulturės dhe  historisė sė pakicės. Do tė shohim pas ca vjetėsh se ēdo tė lindė kjo, nėse ringjalljen ose varrosjen e prerė tė kulturės arbėreshe.

Nė ndėrkohė, s’na mbetet tjetėr veē qė tė mundohemi tė mbajmė tė gjallė sė paku shpresėn. E pra, le t’i rikthehemi pyejtjes fillimore: pėrveē emrave tė stėrnjohur, a ka autorė tė rinj tek Arbėreshėt?

Pėrgjigja pozitive qė i dhash kėsaj, me detyroi tė nisja njė hulumtim tė hollėsishėm tė autorėve, ēka lindi pyjetjen e dytė: ku t’i gjejė, kėta autorė? Libra vjershash nė fakt ka fare pak e ata pak,  pėrveē atij tė fundit tė Mario Belici qė e shet botuesi, s’i gjen nė librari. Menyra e pėrhapjes sė tyre u mor hua, me njė ndryshim zanoresh, nga metoda tregtare e derės nė derė. Pra, dorė nė dorė. Librin ma jep miku e unė ia jap mikut tjetėr. Por nuk ėshtė e rallė qė ky zinxhir tė kėputet, kėshtu librin ti s’e merr e s’di se u botua, pra s’di se ka njė shktimtar/e tė ri/re.

Thenė shkurt, bie nė sy  se rruga e librave nuk del shumė e frytshme pėr qėllimin tonė. Nuk m’u desh shumė tė arrija nė kėtė pėrfundim, bile mund tė them se mė tepėr se sa pėrfundim  kėtė e pata parakusht, ose pikėnisje. Varėsisht, rrugėt qė ndoqa pėr hulumtimet e mia qenė dhe janė fare ndryshe dhe tani qė po filloj tė bėjė bilancin e arritjeve, janė rrugėt qė i kėshilloj cilitdo qė tė detė tė merret me kėtė lėndė, sepse tė tjera s’ka.

Rruga e parė ėshtė ajo e revistave. Ndėr arbėreshėt ka revista qė dalin ēdo muaj, ēdo tre muaj, ēdo vit, ndonjė herė, etj. Ja ndonjė titull: Katundi Ynė, Jeta Arbėreshe, Basilikata Komunitą Arbėreshe (Basilicata Comunitą Arbėreshe), Mondo Albanese Nuova Serie, Kamastra, Biblios (buletin i bibliotekės sė Horės sė Arbėreshve), e, pėr lundruesit e internetit, www.arbitalia.net ..... Kur vure mbi tavolinėn koleksionet pėrkatėse tė viteve tė fundit, nis e shfletoji me durim e vėmendje, faqe pas faqje, numėr pas numri. Mund tė gjesh rubrika tė posaēme, veēanerisht pėr poezinė, por, kujdes, ka edhe faqe ku rastėsisht mund tė gjesh tekste poetike ose proza qė pėr njė hulumtim tė tillė nuk mund tė lėsh pasdore. E mos le pasdore, se zakonisht e kanė, rubriken kushtuar recensioneve ose librave tė rinj. Kur e pėrfundove shfletimin, do tė kesh nė dorė njė listė autorėsh e shkrimesh, njėfarė panorame tė pėrgjithshme tė krijimtarisė mė tė re tė Arbėreshėve. Kėtu fillon faza e dytė, puna pėrzgjedhėse: lista shkurtohet, por po vure re qė parimet e pėrzgjedhjes tė mos tė jenė shumė tė rrepta, tė mbetet njė numėr autorėsh qė tė pakten tė ēelin kureshtje. Problemi ėshtė se pėr ta s’ke ndonjė tė dhėnė, s’di ku mund t’i gjesh, si tė kesh tekste tė tjera qė tė tė lejojnė tė kalosh nga pėrshtypja e parė nė njė vlerėsim pak mė tė thelluar. Ndonjė pėrgjigje, konkretisht ndonjė numėr telefoni ose adresė, mund ta japė Drejtori i plotėfuqishėm i revistės, po tė u pėrgjigj. Vari shpresat tek ai, se tė tjera nuk ka.

Rruga e dytė duket, nga pėrshtypja e parė, konsiderueshėm mė e shkurtėr e konsiderueshėm mė e shpejt e ēuditėrisht tė shpie, sė pari, jashtė Arbėrisė klasike, nė diasporėn e diasporės, nė trevat e mjegullta e tė lagėshta tė Piemontes. Kėtu – si nė treva tė tjera tė Italisė - arbėreshėt e shpėrngulur u detyruan tė rishpėrnguleshin pėr tė gjetur punė e bukė pėr fėmijėt, por, si bimė e pazakontė qė janė, kėtu sollėn trungun, me degė e me gjethe, kurse rrėnjėt i lanė nė katundet diellore e tė dhėshpėruara tė jugut, me rrembin e parė qė, kapėrcyer mrekullisht Adriatikun nėn uj e nėn tokė, mbetet i ngulur thellė nė Tokėn-Mėmė tė  paharruar shqiptare.

Nė Kieri, qytezė njėzetėmijė banorėsh afėr Torinos, bashkėsia arbėreshe e ardhur nga fshatra tė ndryshėm sidomos tė Bazilikatės, e ruan krenare identitetin e vetė dhe tregon njė gjallėri kulturore pėr ta patur zili. Pėr ēudi, pra, kėtu e jo nė Arbėrinė klasike duhet tė shkosh po deshe tė nisėsh njė hulumtim rreth poezisė mė tė re arbėreshe. Arbėreshėt e rishpėrngulur tė Kierit themeluan, nė fakt,  shoqatėn kulturore “Vatra Arbėresh”, nė krye tė sė cilės ėshtė arbėreshi prej Bazilikatės Vinēenx Kuēi, (Vincenzo Cucci),  person i jashtėzakonshėm nė kuptimin mė tė gjerė tė fjalės, i cili shoqatės dhe vehtes u vuri si qėllim qė edhe arbėreshėt e diasporės sė diaspores e jo vetėm ata qė banojnė nė katundet historike tė jugut, tė njihen nga shteti italian si pacikė gjuhėsore me tė drejtė pėr u mbrojtur. A do t’a arrijė zoti Kuēi kėtė qėllim ėshtė tepėr herėt pėr ta thėnė, por njė qėllim ai tashmė e arriti patjetėr: e ktheu kėtė qytezė italiane nė qėndėr kulturore arbėreshe, ku shoqata qė ai drejton organizon aktivitete tė ndryshme dhe, ndoshta edhe ngase arbėreshėt janė disa qindra, dikush thot disa mijėra, gėzon vėmėndje tė veēant nga ana e politikanėve vendorė. Ēka natyrisht nuk ėshtė dėm, bile ėshtė parakushti pėr tė patur paratė e domosdoshme pėr ēfarėdo aktiviteti qė ke ndėr mend tė organizosh. Nga do vete e nga do shkon, gjithkund gjen tė njėjtin zakon.

Aktiviteti kryesor i organizuar nga shoqata ėshtė “Ēmimi Princ Gjergj Kastrioti Skanderbeu”, konkurs letrar poetik, qė nė vitin 2003 arriti nė edicionin e tretė e sigurisht do tė vazhdojė. Njė gjė e vogėl dukej, nė fillim, por arbėreshėt e rinj, qė shkrujanė e s’kanė ku dhe si tė botojnė, gjetėn skenėn qė u mungonte pėr tė dalė para publikut, sepse secili qė shkuan ka pėr qėllim qė tė dalė herėt a vonė – sa mė herėt mė mirė - para publikut. Nga kjo pikėpamje, publiku i Kierit  ka edhe njėfarė vlere tė shtuar, meqė, tė pakten parimisht,  nuk ėshtė publik arbėresh ose gjithsesi nuk ėshtė vetėm arbėresh. Ja pėrse konkursi doli kaq tėrheqės dhe, nė fund tė fundit, kaq i suksesshėm. Poetėt e rinj arbėreshė i dėrgojnė me bollė vjershat e veta e po shfletove me kujdes listėn e pjesėmarrėsve dhe lexove tekset e tyre, ke njė pasqyrė mjaft tė plotė tė spektrit tė krijimtarisė letrare tė sotme ndėr Arbėreshėt. Emra qė pastaj duhet tė kėrkosh nėpėr revista,  pėr tė parė se a kanė prodhuar ndonjė diēka tetėr, pėrveē vjershės pėr konkursin, e tė duhet tė gjesh konkretisht se kush dhe ku janė, pėr tė u kėrkuar atyre vetė materjal tė mjaftueshėm pėr njė vlerėsim pak mė tė thelluar. Kėtu mundėsitė e tua varen nga Perėndia e rastit, Kryetari i Shoqatės, qė ka nė dorė tė dhėnat qė tė duhen. Atij duhet t’i drejtohesh..

Pra, nė fund tė fundit, edhe kjo rruga e dytė s’del mė pak e komplikuar se rruga e para. ajo e revistave., e sidoqoftė, njėra pa tjetrėn nuk bėn.

E them kėtė se e provova. E pikėrisht me pėrvojen e asaj qė gjithė kėtė punė pjesėrisht tashmė e bėri, dhe po vazhdon tė punojė, mund tė them se, po u nise nga fitimtarėt  e ēmimit e pak mė gjerė, nga hulumtimi nuk del i zhgėnjyer, natyrisht me kusht qė tė mbash parasysh caqet e gjendjes sė pėrshkruar dhe tė mos kėrkosh kryeveprėn e pamundur. Ah, ka edhe njė kusht tjetėr: qė tė mos gėnjehesh nga cilėsimi i dy kategorive tė konkursit. Duhet t’i pėrmbahesh kategorisė “Adulti” (Tė rritur) dhe jo asaj “Giovani Autori” (Autorė tė rinj), meqė nė kėtė tė fundit marrin pjesė nxėnės tė shkollės tetėvjeēarevjeēare, pra vjershat janė vepra tė pėrbashkėta fort  tė ndikuara nga mėsues e arsimtarė.

Kaq pėr Kierin. Por rruga e konkurseve letrare ėshtė rrugė dyshe, degėzimi i dytė i sė cilės tė shpie krejt jashtė mjedisit arbėresh, nė tokėn diellore tė Rexho Kalabrias, ku qendra studimore “Xhani Bozio” (Gianni Bosio), e drejtuar nga prof. Paskuale Amato, organozon qė nga viti 1984 ēmimin letrar shumėkombėsh “Nosside”. Ky konkurs i veēantė ”shumėgjuhėsh dhe multimedial” qė e huazoi emrin nga njė poeteshė  e Greqisė sė Madhe kalabreze pararomake dhe ka edhe njė seksion pėr poezinė me filma tė shkurtėr,  ėshtė i  pari nė Itali kushtuar, me seksione tė posaēme, jo vetėm poetėve qė shkruajnė nė italishte dhe gjuhė tė huaja zyrtare, por edhe poetėve qė krijimtrainė e tyre e shprehin nė gjuhėt e pakicave gjuhėsore. Komisionin gjykues e ka tė nivelit tė lart dhe zakonisht shumė tė rreptė: shkrimtarė dhe kritikė letrarė italianė e ndonjė i huaj, qė i gjykojnė vjershat pa paragjykime ose kushtėzime sentimentale. Unė vetė e fitova kėtė ēmim nė 1988, si fitimtare  absolute, dmth. e tė gjitha seksioneve. Mbase kjo mund tė mos ketė ndonjė rėndėsi, por nuk mė duket rastėsi  se fitimtarė absolutė  nė kėtė konkurs arbėreshėt dolėn tri herė e shumė e shumė herė u pėrmendėn ndėr pjesėmarrėsit mė tė cilėsorė. Thėnė hapur: kėtu nuk ballafaqohesh me tė tutė, kėtu tė gjykojnė tė tjerėt dhe tė krahasojnė me tė tjerėt. Lexuesi e kupton vetė se nje fitore nė kushte tė tilla ka vlerė tė veēantė. Mirėpo, me poetėt fati ėshtė mixor: nga mungesa e parave, antologjitė e premtuara nė fletėshpallje kane filluar tė botohen vetėm kėto vitet e fundit, kur nga “shumėkombėsh” konkursi u kthye zyrtarisht nė “ndėrkombėtar”, me njė degė tė re kushtuar poezisė karibiane. Rrugėt misterioze tė kulturės! Por hulumtuesi i poezisė sė re arbėreshe pėr kėta emra e kėto tekste ka nevojė. Perėndia, nė kėtė rast, ėshtė i lartėpėrmenduri prof. Amato ose, gjithsesi, qendra studimore qė ai vetė drejton. Me pak durim, mund tė zbulosh gjera shumė tė mira.

Si pėrfundim, besoj se ia vlen kėtė hulumtim-udhėtim mes autorėve tė rinj arbėreshė ta bėjmė  bashkė me lexuesit e ARS-it. Diēka do tė fillojmė ta zbulojmė nė numrin e ardhshėm.

Katerina Xukaro