ARBITALIA 

Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

SISMA IN ALBANIA

SOLIDARIETA' DAL MONDO ARBERESHE

 

 

 

Dua tė komunikoj gjithė afėrsinė time motravet dhe vėllezėrvet shqiptarė pėr lėkundjen e dheut qė solli vdekje, dėme dhe lot. Ne jemi popull i fort dhe i mėsuar se lumturia bėhet me sakrifice. Jemi popull i vogėl dhe i gatėshėm pėr ripunimin. Jemi popull i dhunuar dhe i nxitur nga besa. Kėnga melankonike tė dhimbjės rreh gjoksin tim si njė daull. Bilbili sjell erėn e dimrit. Ngrėmi llorėt dhe rindėrtojmė jetėn ashtu si bėn dallandysha ēdo herė.

Pino Cacozza, shkrimtar arbėresh me titull "Naim Frashėri", drejtor i webit Arbitalia

 

 
 
 

priru / torna